Nárok na lékaře a dovolená

Od: Datum: 28.07.14 12:40 odpovědí: 6 změna: 28.07.14 18:33

Dobrý den, prosím pěkně nevíte někdo, jak je to podle zákona kolik hodin mám nárok na lékaře? Nevím kde to najít a v zaměstnání mi řekli, že mám maximálně 4 hod.týdně na lékaře. Zdá se mě to nesmysl, když pracuji od pondělí do pátku jen na samé ranní směny a když mám zdravotní potíže musím k lékaři. A pak by mne taky zajímalo,zda může zaměstnavatel zrušit dovolenou a stanovit mi ji, kdy to on uzná za vhodné? Děkuji vám mnohokrát za vaše odpovědi.Karel


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.07.14 15:16

nárok na lékaře je na dobu nezbytně nutnou k vyšetření/ošetření u nejbližšího smluvního lékaře (nejbližší k bydlišti nebo zaměstnání), pokud vyšetření/ošetření nebylo možno provést mimo pracovní dobu. takže ta doba je značně individuální, zákon ji přesně nestanovuje. rozhodně by zaměstnavatel neměl paušálně určit čas, i když se tak často stává.

čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, takže ano, z provozních důvodů vám ji může zrušit nebo vás z ní odvolat. v takovém případě ale máte nárok na náhradu nákladů, které vám zrušením dovolené vznikly. předpokládám tedy, že vám zaměstnavatel dovolenou už určil. pokud jste si pouze dal požadavek, že chcete čerpat dovolenou a zaměstnavatel vaší žádosti jenom nevyhověl, tak potom vám žádnou náhradu platit nemusí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dijw
Datum: 28.07.14 15:51

Návštěva lékaře může být upravena kolektivní smlouvou atd.. , zejména, pokud jdete k jinému, než závodnímu lékaři (pokud je takový k dispozici). Zrušit vám mohou dovolenou, pakliže se jedná o její část, která nepřekročí 50% její celoroční délky, resp. vám mohou poloviny doby dovolené nařídit, kdy zaměstnavatel uzná za vhodné. Pokud vám dovolenou již někdo podepsal a přesto vám zakáže její nástup, msuí vám uhradit způdobenou škodu (proplatit uhrazený zájezd atd..).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.14 16:04
avatar

To co píše dijw je mýtus, který se vzal nevím kde. To, že zaměstnavatel rozhoduje o polovině dovolené není pravda. Podívejme se na § 217 odst. 1 a 3 zákoníku práce: Dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly proto, že zaměstnavatel změnil jemu určenou dobu čerpání dovolené nebo že ho odvolal z dovolené.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 28.07.14 16:16

návštěva lékaře sice teoreticky může být upravena v kolektivní smlouvě, nicméně nesmí zaměstnance krátit na jejich právech, jinak je takové ujednání neplatné. tedy nelze paušálně stanovit omezení na nějaký počet hodin.

dovolenou může zaměstnavatel určit celou, i když zrovna tohle si myslím, že ošetřit v kolektivní smlouvě jde (že zaměstnanec má nárok určit si část dovolené sám).

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 28.07.14 18:23

Návštěva u lékaře je překážkou na straně zaměstnance, která "by měla být" omluvitelná a proplatitelná. Ale není tomu tak vždy. Podrobnosti stanoví příloha k nařízení vlády č. 590/2006 Sb.:

1. Vyšetření nebo ošetření

a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen "nejbližší zdravotnické zařízení"), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

b) Bylo-li vyšetření nebo ošetřeni provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).

Přeloženo do normální mluvy:

Mimo pracovnělékařských prohlídek máte při volbě lékaře právo svobodné volby. Můžete si zvolit lékaře, který má smlouvu s Vaší pojišťovnou i lékaře, který nemá onu smlouvu (tzv. soukromník), pokud však chcete, aby Vám zaměstnavatel poskytl placené náhradní volno v plném rozsahu, musíte dodržet tato pravidla:

1) nelze ono vyšetření provést mimo Vaši pracovní dobu (lékař buď nemá ordinační hodiny mimo Vaší pracovní dobu nebo se jedná o akutní případ, viz. bolest zubů) - to je zásadní podmínka!

2) ošetření (vyšetření) musíte provést u lékaře, které je nejblíž Vašemu bydlišti či pracovišti (abyste zameškal co nejméně z pracovní doby, když už musíte k lékaři) a

3) lékař muší mít uzavřenu smlouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou.

Žádný limit (4 hodin) týdně neexistuje, je to nesmysl, nelze to stanovit ani ve vnitřním předpisu zaměstnavatele.

Máte-li tedy zdravotní problémy a chcete-li je "řešit" během pracovní doby, musíte mít dopředu najisto postaveno, že je nemůžete řešit mimo Vaše směny. Pokud víte, že to nelze, tak hledejte pomoc u lékaře "na pojišťovnu", v tom případě máte vždy nárok na omluvené pracovní volno. Rozsah proplacení onoho volna bude vždy "nezbytně nutná doba" - viz. výše. Víte-li termín vyšetření předem, jste povinen tento termín, coby překážku v práci nahlásit zaměstnavateli, zaměstnavatel Vám však nesmí v návštěvě lékaře bránit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: karlicek6
Datum: 28.07.14 18:33

Děkuji vám všem moc za vaše odpovědi

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.