Kde žádat o objasnění, výklad zákona

Od: Datum: 27.07.14 15:34 odpovědí: 5 změna: 28.07.14 12:19

Dříve jsem někde četl, že existuje státní instituce, kde je možné se obrátit s dotazem na výklad určitého paragrafu, zákona. Bohužel nevzpomínám si, kam se s úspěchem obrátit. Už jsem psal sem i na jiné weby ale bez reakce, takže se ptám, jinak..,kde se ptát bezplatně na nějakém oficiálním místě, jako občan. Konkrétně na OZ par. 2980, pism d.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.07.14 16:14

Máte pravděpodobně na mysli výklad Nového Občanského Zákoníku, tzv. NOZ, pro jehož výklad byla zřízena Komise pro Aplikaci Nov Civilní Legislativy, tzv. KANCL. Bylo původně avízováno, aby si občané psali o jednotlivé výklady, ale obávám se, že nyní už je to passé, nikdo z této skupiny příliš nereaguje :(, KANCL podává stanoviska jen v případě většího problému obecnějšího rázu. Jedná se však toliko o "doporučující" stanoviska, nikoliv právně závazná.

http://obcanskyzakonik.justice.cz/vykladova-stanoviska/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kreon
Datum: 27.07.14 16:48

Na jedné straně spravedlnost vyžadující frázi, že neznalost zákona neomlouvá - na straně druhé nikdo, kdo je schopen obecně par. objasnit u nového OZ.

Datum: 27.07.14 18:20

Zkuste 900 10 10 10 (10,- Kč/min.) poradna@asociace-sos.cz - Sdružení obrany spotřebitelů

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 27.07.14 20:05

Jaké jsou výklady zákona najdete třeba ..zadat výklad práva..., pak teorie práva. Výkladů je ... Ale to je vám houbec platné, každý má pak jiný názor, nejlépe se podívat, jak v daném případě rozhodoval soud, jenže u OZ ještě žadné rozhodnutí neníí. Tam tápou i právníci.
K zákonům jsou vydávány důvodové zprávy, hledejte na psp. Nejlépe odpoví poslanci, co to schvalovali, autor, co se myslí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.14 12:19
avatar

Jediný, kdo je oprávněný poskytnout výklad zákona, jsou soudy. Ve státech, kde se nehraje na precendenty (jako u nás), je to složitější o to, že různé soudy mohou zákon vykládat různě. Takže na to nemůže existovat žádný úřad ani nic podobného.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.