Jak zjistit trvalé bydliště?

Od: Datum: 26.07.14 19:29 odpovědí: 4 změna: 27.07.14 10:28

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat zda někdo neví,kde by mi mohli říct adresu na mé biologické prarodiče.

Otec už nežije,nikdy sem ho nepoznala,ani je, mám ho zapsaného v rodném listě.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: abc99
Datum: 26.07.14 19:45

Obraťte se na evidenci obyvatel na obecním úřadě s rozšířenou působností.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.14 19:49

Ten obecní úřad Vám to neřekne,nemůže. Právo zjištovat adresy v těhle případech má jen soud /a policie/.To by si mohl každý zjistit adresu kohokoliv a nějak mu škodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.14 07:57

Přes evidenci obyvatel cesta skutečně nevede. U příbuzných v linii přímé je stát sice ochotnější poskytovat informace, než u cizích osob, ale od té doby, co se šílí kolem ochrany osbních údajů, kloudnou informaci stejně nedostanete. Přes matriku lze zjistit jména prarodičů (ty asi znáte ze svého rodného listu) a jejich data narození, k těm se dostanete přes záznam o Vašem otci v knize narozených. To lze a máte na to právo. Podrobněji zde. Další údaj, který Vám mohou poskytnout z centrální evidence je místo a datum úmrtí prarodiče. Podrobněji zde. K údaji o živém prarodiči se nedostanete (tedy ani údaj o trvalém bydlišti), s vyjímkou údajů vedených matrikou, které jsou Vám platné s odpuštěním jako mrtvému zimník. Posledním dostupným údajem bývá totiž záznam o sňatku v knize manželství, eventuelně záznam o úmrtí, který je vzhledem k tomu, že hledáte živé(ho) prarodiče poněkud nežádoucí. Další nevýhodou matričních údajů je fakt, že jsou vedeny v místě konání události, takže v případě přestěhování ztrácíte stopu.

V éře po masivním nástupu počítačů, tzn. cca od roku 1995 do doby boomu mobilních komunikací, počítám cca rok 2000 byl k dispozici celorepublikový telefonní seznam na CD, pevnou linku měl kde kdo, v něm se daly najít úžasné věci. Pokud tušíte kraj, v němž Vaši prarodiče bydlí, zkusil bych totéž s papírovou verzí. S aktuálními daty to, vzhledem k úbytku pevných linek ztrácí význam.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.14 10:28

Zkuste na to jít jinou cestou: pokud už otec nežije, měla jste být jako potomek - dědic - účastníkem dědického řízení, v němž se projednává dědictví po zemřelém. Doporučuji: napsat žádost soudu o sdělení, zda u tohoto soudu proběhlo dědické řízení po zemřelém XY (Vašem otci), žádost napište jako Věc: Žádost o projednání dědického řízení po zemřelém panu XY, narozeném ... Žádost adresujte na Okresní (v Praze Obvodní) soud podle místa posledního pobytu Vašeho otce (ten, co je uveden v rodném listě). Soud zahájí šetření a zjistí, kde otec naposledy bydlel, kdy zemřel a co zanechal. Zkrátka, zjistí pro Vás relevantní údaje. V žádosti uveďte, že jste se dozvěděla, že Váš biologický otec údajně zemřel, nicméně, Vy, jako potomek otce, nemáte žádnou informaci o tom, že by probíhalo či proběhlo dědické řízení. Za tímto účelem žádáte soud, aby věc prošetřil a o výsledku šetření Vás informoval. Za tímto účelem požádejte soud, aby Vám, v případě, že uvedené dědické řízení proběhlo, povolil souhlas k nahlédnutí do příslušného dědického spisu (oficiálně totiž nejste účastníkem řízení), neboť na nahlédnutí do spisu máte právní zájem - projednání dědictví.

Touto cestou se dozvíte Vámi požadované informace a možná i něco navíc.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.