Jak dlouho trvá rozvod?

Od: Datum: 26.07.14 18:53 odpovědí: 20 změna: 08.08.14 10:30
avatar

Prosím o radu.

Jak problematické je v dnešní době se rozvést (po 8letech), 1 dítě 7,5 roku.

Pokud by se tedy chtěli obě strany dohodnout, co vše je potřeba sepsat, jaké instituce navštívit, jak dlouho rozvod trvá a co to obnáší a stojí?

Děkuji všem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.07.14 19:42

tak nesporný rozvod je věc relativně jednoduchá. je potřeba, aby manželství trvalo alespoň rok, aby manželé spolu alespoň půl roku nežili (tedy nevedli společnou domácnost a nesouložili spolu, v jednom bytě společně klidně bydlet mohou), aby se k návrhu na rozvod druhý z manželů připojil, aby měli sepsanou dohodu o majetku a taky musí mít vyřešené svěření dětí do péče.

v podstatě je potřeba sepsat:

- návrh na schválení dohody rodičů o úpravě poměrů k nezletilým dětem pro dobu po rozvodu manželství rodičů (je možno zároveň upravit i poměry před rozvodem), vždy se řeší, komu do péče bude dítě svěřeno, jaké alimenty bude druhý z rodičů platit a může, ale nemusí být určena doba styku druhého z rodičů. pro soud ta dohoda není závazná, soudce může rozhodnout i jinak, než se rodiče dohodli, pokud k tomu shledá důvod.

- návrh na rozvod manželství + vyjádření žalované k žalobě o rozvod manželství

- dohodu o vypořádání vzájemných majetkových vztahů a o úpravě práv a povinností společného bydlení pro dobu po rozvodu - tady může (ale nemusí) být určené i výživné na rozvedeného manžela, pokud se na něm manželé dohodnou - tento jediný musí být opatřený ověřenými podpisy, přikládá se k návrhu na rozvod. ověření stojí asi 30 Kč na podpis, jestli si pamatuji dobře (my tedy nechali pro jistotu ověřovat všechny, ale měla by stačit jenom ta dohoda o majetku). ověřování dělají na úřadech, nebo dneska už by to mělo fungovat i na některých poštách.

děti se podávají zdarma a podle místa bydliště dětí, za rozvod se platí myslím 2.000 kč a mělo by to být tuším podle posledního společného bydliště. ale tady si nejsem jista, my v době rozvodu všichni bydleli společně, takže jsme spadali pod jeden soud. pokud spadáte pod jeden soud (nevím, jak by to bylo v případě, že byste děti a rozvod řešili na různých místech), tak i když se děti řeší první, tak není problém podat obě žaloby najednou, akorát ten rozvod stejně neproběhne dřív, než budou vyřízené děti.

jak dlouho to trvá těžko říct, je to soud od soudu, na každém pracují jinak rychle. u nás to bylo od podání žaloby do nabytí právní moci rozvodu celých devět měsíců, nicméně jde to rychleji i pomaleji, fakt jak kde. jinak soudy samotné byly na dvakrát deset minut, jenom jsme v podstatě pokaždé potvrdili, že jsme původní návrh žaloby ani jeden nerozmysleli.

před soudem o děti se někde ještě chodí na OSPOD - odbor sociálně právní ochrany dětí, na obecním úřadě. děti totiž před soudem nezastupují jejich rodiče, ale sociální pracovnice (vyjadřuje se, zda s dohodou rodičů souhlasí), takže ta si obvykle chce s rodiči nejdřív promluvit. no a tady už to je zase pracovnice od pracovnice, asi i podle toho, kolik mají zrovna práce. nás si pozvali na úřad s tím, že pak se pozvali k nám na (pětiminutovou) prohlídku, děti vidět nechtěli. kamarádce přišli bez varování rovnou domů a jiná známá zas s nimi nepřišla do styku vůbec.

to je asi všechno, nic jiného podstatného mě nenapadá. právníka jsme neměli, dohody a žaloby jsme si stáhli z netu a přizpůsobili svým potřebám. akorát tedy na netu asi většina vzorů se bude odvolávat na zákon o rodině, ten už od letošního roku neplatí a nesporný rozvod řeší občanský zákoník, par. 757.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: acer®
Datum: 26.07.14 21:07
avatar

Děkuji za přínosné odpovědi.

A majetek se řeší jakým způsobem? Oba se dohodnou, kdo co by chtěl a to se zanese do podkladů?

A výše alimentů ta jé také na dohodě?

Datum: 26.07.14 23:18

no, jak pořešíte majetek, to je na vás, jenom tu dohodu musíte předložit soudu s ověřenými podpisy *nevi* my celkem neměli nic, co by se dalo dělit, takže u nás to šlo rychle. pokud máte víc, asi není od věci nechat si dohodu o vypořádání majetku sepsat od právníka. nicméně rozdělení je na vás, do toho vám nikdo kecat nebude.

alimenty na dítě jsou taky na vaší dohodě, ty se uvádí do dohody o dětech. tam ale už záleží na soudci, jestli je ponechá v navrhované výši nebo jestli s nimi hejbne. obvykle si soud nechá předložit vaše příjmy (posílá formulář, který necháte potvrdit v zaměstnání, pokud jste zaměstnaný, pokud podnikáte, tak se dokládá daňové přiznání).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: olaf71*
Datum: 26.07.14 19:47

jelikož je v tom nezletilé dítě, tak by mělo být rozhodnuto do 30 dnů. tak to bylo u mne, včetně dohody. doporučuji právního zástupce, který to celé dá do figury. ale věřím tomu, že pokud nemáte finance na právníka, tak podat žádost o rozvod, sepsat u právníka za litr, k soudu přinést od právníka sepsanou dohodu o rozdělení společného majetku, také bych to viděl za litr a soud musí jednat, jelikož je tam nezletilé dítě.

doplněno 26.07.14 19:47:

rozváděl jsem se dvakrát a nikdy to netrvalo déle než měsíc

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.14 23:45

což o to, ono ROZHODNUTO bylo okamžitě. akorát že několik měsíců trvalo, než vůbec bylo nařízeno stání, kde by k tomu rozhodnutí mohlo dojít *nevi* asi spadáte pod nějaký málo vytížený soud, osobně nikoho tak rychle (pokud v tom byly děti) rozvedeného neznám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 27.07.14 10:29

je pravda, že je to pár let zpět

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.14 22:14

Ahoj. Je to tak, jak tu píšou nahoře. Když je vše u právníka dohodnuto a sepsáno, potom u soudu to jde , šlo docela rychle. Bývalce právník poradil si domluvené výživné posichrovat exekucí z platu a nemělo to chybu, O odchod těch 3500 Kč jsem od té chvíle neměl žádnou starost. Jen s detail ,,do rukou matky,, , nebyl nejlepší termín. Převod na nějaký účet bývá pro vyplácející organizaci jednodušší a podstatně levnější. Po 18 letech synka to už mohlo chodit na jeho účet a je klid a pohoda. Posílá to rovnou mzdovka.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.07.14 22:55
avatar

Na dělení majetku je dobrá finta. Klidně si můžete i vylosovat kdo co bude dělat. Jeden rozdělí majetek na dvě části podle vlastního uvážení a druhý si vybere část která se mu líbí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.07.14 09:46

Ještě jednom doplním odpovědi výše:

Rozvod dohodou - v závěru celého procesu máte v ruce 2 rozsudky, jedním je úprava výchovy a výživy k nezl. dítěti na dobu po rozvodu (lze i na dobu před a po rozvodu manželství), ve druhém máte konstatováno, že se Vaše manželství rozvádí.

V případě dohody budete mít ke dni právní moci onoho druhého rozsudku (o rozvodu manželství) vypořádán i majetek.

Rozvod dohodu nebo dohodu + klasicky:

Nebo máte další možnosti: Dohodnete se na dítěti (dohodu lze schválit i přímo před soudem, u jednání) a potom se můžete s manželem rozhodnout, zda se dohodnete i na majetku a rozvodový soud už nebude zjišťovat příčiny rozvratu manželství a manželství (budou-li splněny další zákonné podmínky) rozvede, anebo se na majetku nedohodnete a k soudu podáte klasický návrh na rozvod, v němž se shodnete na nějakých neutrálních příčinách rozvratu: například se shodnete na tom, že Vaše manželství je trvale rozvráceno a nelze očekávat obnovení manželského soužití (první předpoklad rozvodu - nesporné tvrzení účastníků) a shodnete se na tom, že za příčinu rozvratu považujete to, že oba manželé měli rozdílnou představu o fungování manželství a rodiny a přes veškeré snahy se jim tento přístup nepodařil sladit, což vede k trvalým hádkám ohledně způsobu manželského soužití, způsobu trávení volného času, společného hospodaření a výchovy dítěte. Uvedete, že rozvod není v rozporu se zájmy nezl. dítěte, neboť prostředí hádek nepředstavuje ideální výchovné prostředí. V případě, že se na těchto skutečnostech shodnete, soud nebude provádět další dokazování (tzv. vezme za své shodná tvrzení účastníků ohledně existence a příčin rozvratu manželství), manželství rozvede a Vaše dítě, když po letech najde v dokladech rozvodový rozsudek, se nebude hrozit nad případnou "špínou" důvodů, které jeho rodiče vedly k rozvodu.

V případě klasického rozvodu nebudete mít v ruce listinu o vypořádání majetku, ale pokud nemáte žádný velký majetek nebo z nějakého důvodu nemáte potřebu si ho vypořádat v průběhu rozvodu, máte na jeho vypořádání čas další 3 roky. V té době se buď na vypořádání dohodnete (písemně) anebo podáte soudu návrh, aby tak učinil za Vás anebo neučiníte nic a nastane zákonná fikce, podle které se majetek vypořádá.

Délka řízení závisí na tom, u kterého soudu návrh podáte, nárok na to, aby Vám soud nařídil jednání do měsíce, samozřejmě nemáte, obvykle - opatrovnická řízení se nařízují v průběhu 2 až 3 měsíců, rozvod pak do 2 měsíců ode dne skončení opatrovnického řízení, za předpokladu, že návrhy na obojí doručíte soudu současně nebo krátce po sobě.

Za návrh na opatrovnické řízení (nezl. dítě) se nehradí žádný soudní poplatek, za návrh na rozvod - 2.000,-kč.

doplněno 27.07.14 09:49:

A ještě doplním:

Pokud se nedohodnete na ničem, tak vše za Vás bude řešit soud, takové řízení může trvat i roky, zejména v případě nezl. dítěte. V tomto případě se majetek v průběhu obou řízení řešit nebude, bude se řešit jen výchova a výživa k nezl. dítěti (opatrovnické řízení) + příčina rozvratu (rozvod). Majetek až po rozvodu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: acer®
Datum: 27.07.14 17:37
avatar

Budu se modlit, aby jsme se dohodli.

Já bych zůstal bydlet v bytě , je můj, má si tedy žena sepsat soupis věcí, které by chtěla a stím tedy navštívíme právníka?

A jako důvod je nová známost ženy, jako pádný argument, který obstojí a nemusí pak dokladovat, jak dlouho spolu sdílíme nesdílíme domácnost? Díky

doplněno 27.07.14 17:43:

Ješte dost zásadní otázka co výše alimentů?

Předpokládám, že si dítě budu moci vyzvednout, kdy budu chtít a bude často u mě.

doplněno 27.07.14 17:45:

Nyní jsem v neschopnosti a budu hledat novou práci, předpokládám, že bych mohl vydělávat tak 15-18tis kč.

Datum: 27.07.14 17:45
avatar

Pobyt dítěte u druhého rodiče nemá na výši alimentů vliv. Tedy pokud se nejedná o střídavou péči.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.14 18:07

tak pobyt u druhého z rodičů má, resp. měl by mít vliv. protože při stanovování výživného se přihlíží i k péči o dítě. mmch jedna moje známá si podala žádost o zvýšení alimentů, protože se otec dítěte o dítě nezajímal a soudkyně ho zvedla s odůvodněním, že díky tomu matka nese i náklady, které by jinak nesl otec, pokud by si dítě bral dle rozsudku. ale zase pokud nebude rozsah styku či péče s druhým rodičem stanovený, tak k němu soudce přihlídnout asi moc nemůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.14 01:06

Pokud se dohodnete, tak důvod Vašeho rozvodu netřeba do žádných papírů uvádět. Ano, právníka doporučuji navštívit, soupis věcí pořiďte s tím, že věc identifikujte následovně: Tv příjímač, značky ..., automatická pračka zn.: ..., apod..

Co se týče styku s dítětem, pokud chcete mít jistotu, dejte si četnost styku s dítětem do návrhu dohody, pokud bude styk uveden v rozhodnutí soudu, budete mít v podstatě exekuční titul.

Výživné - záleží na Vašich majetkových poměrech a potřebách dítěte, minimálně doporučuji 3 tisíce, ale to by opravdu měla být minimální hranice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: acer®
Datum: 05.08.14 08:50
avatar

PROSÍM VÁS , být žalobce, nebo žalovaný? Jaký to má do budoucna vliv?

Děkuji

Datum: 05.08.14 09:01

to záleží na tom, jestli se před novou partnerkou chcete prezentovat jako chudáček, kterého manželka ožebračila a vykopla anebo jako chudák, co se tak špatně oženil, že musel vyrazit manželku... jinak je to jedno ;) vlastně žalobce platí poplatek za podání k soudu, pokud byste se s manželkou nedohodl, že jedete napůl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.14 10:23

To je jenom formální označení účastníků rozvodového řízení, nyní, dle NOZ, už je to opět navrhovatel/-ka (ten, kdo návrh podává) a odpůrce/-kyně (ten, proti kterému návrh směřuje). Nově mohou manželé podat návrh společně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 05.08.14 11:34
avatar

Problém to není ale je to dík práci soudů na dlouho. Co máte udělat už víte, napíši jen jak to v našem soudnictví vypadá. Jako první se dělá svěření dětí do péče, rozdělení SJM. Vše bylo během měsíce,dohodou, jeden soud na 15min., rozvod je podaný od prosince a včerejší dotaz advokáta u soudu mě přivedl k šílenství, omouváme se, sice je to zapsané-podané ale nějak se nám vytratily papíry. I tak naše soudy pracují jako omluva jim slouží fráze, je nás málo, máme toho moc. Jde o rozvod nesporný, vše dohodou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: acer®
Datum: 08.08.14 05:58
avatar

Chtěl bych se zeptat ještě na jednu informaci ohledně majetku.
Dohodli jsme se, že si majetek rozdělíme podle svého uvážení co kdo chce. Napsali jsme tedy návrh rozdělení, kde každý popsal co si nechá.

Bydlení zůstane, jsem jediný vlastník a s bydlením souvisí ještě víc věcí než jsou v dokumentech psány, protože úplně vše nejde popsat a není zohledněno. Každopádně v návrhu má konkrétní věci, které požaduje.
Můžu se spolehnout, že pokud podepíše ten návrh, že nebude náhle nárokovat ještě něco jiného.
Bude pak jasné, že jí patří jen to co je tam psáno a podepsala to? Děkuji

Datum: 08.08.14 09:49
avatar

Pokud chcete mít klid i v budoucnu, řešte vše u právníka i když se dohodnete, podepisujte smlouvu s právníkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.14 10:30

Toto si tam zkopírujte:

Movité věci tvořící součást společného jmění manželů ke dni podpisu této smlouvy a v této smlouvě výslovně neuvedené jsou vypořádány tak, že ke dni právní moci rozsudku o rozvodu manželství se každý z účastníků této smlouvy stane výlučným vlastníkem těch věcí, které se k tomuto dni budou nacházet v jeho držení.

Pokud by se ukázalo, že v den právní moci rozsudku o rozvodu manželství náleží do společného jmění manželů nevypořádány závazek, který přijali společně oba manželé, pak pro dobu po rozvodu jsou z tohoto titulu věřiteli zavázání oba manželé společně a nerozdílně.

Pokud by se ukázalo, že v den právní moci rozsudku o rozvodu manželství náleží do společného jmění manželů nevypořádaný závazek, který přijal jen jeden z manželů, pak pro dobu po rozvodu je z tohoto titulu zavázán ten z nich, který ho přijal. Pokud by byl druhý z manželů nucen z takového titulu věřiteli plnit, je oprávněn požadovat náhradu toho, co plnil, po prvním z bývalých manželů.

Věci, práva a závazky nabyté jedním z manželů v době od podpisu této smlouvy ke dni právní moci rozsudku o rozvodu manželství, jsou touto smlouvou vypořádány tak, že výlučným vlastníkem a výlučným oprávněným či povinným se ke dni právní moci rozsudku o rozvodu manželství stane ten z manželů, který učinil právní úkon věci či závazku se týkající.

Účastníci této dohody prohlašují, že jejich nároky z titulu vypořádání společného jmění byly vypořádány v plném rozsahu a nečiní si vůči sobě žádné nároky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.