2xHrubé porušení pracovní kázně

Od: Datum: 26.07.14 12:55 odpovědí: 19 změna: 28.07.14 15:14

Zdravím ještě jednou, rád bych položil ještě jeden konkrétnější dotaz, nejlépe pro člověka s nickem -AAELLA-

Můj odchod ze zaměstnání se začíná poněkud rýsovat. Bohužel, po dobrém to již nepůjde. Nový zaměstnavatel mi oznámil, že dva měsíce čekat nemůže, a že pokud chci, musím k nim nastoupit během příštího týdne a že mě vezmou s jakýmkoli paragrafem z předchozího zaměstnání.

Je to pro mě morální bahno, ale jediné co mě už napadá je to, že se v pondělí před koncem směny napiju tvrdého alkoholu a nechám se hned otestovat. Prý za první takové porušení můžu dostat výtku nebo ihned rozvázání pracovního poměru. V případě první varianty bych to druhý den hned zopakoval...

Můžete mi říct, zda je toto jistá cesta k ukončení pracovního poměru bez nějakých rizik? Pokud dostanu paragraf, bude to vyloženě jen definování jako "Hrubé porušení pracovní kázně" a nějaký paragraf, nebo se tam konkrétně i uvádí že to je za alkohol?

Vím, že to zní děsně, ale nemám jinou možnost, pokud tu práci chci. Neomluvená absence a nepřijít do práce je pro mě větší riziko.. může trvat dny nebo týdny, než se pracovní poměr rozváže (dají mi neplacenou dovolenou nebo podobně)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.07.14 23:24

S tím alkoholem v práci to není dobrý nápad. Lepší je podat písemně návrh na dohodu o rozvázání pracovního poměru k určitému dni ( zajistit doručení třeba osobně a nechat si stejnopis potvrdit) a po tomto dni už prostě do toho zaměstnání nepřijít. Zaměstnavateli nakonec nezbude než s Vámi prac. poměr rozvázat a dát tam jako důvod hrubé porušení pracovní kázně - neomluvená absence, což není tak hrozné a dá se vždy vysvětlit, zvláště, když doložíte stejnopis návrhu na dohodu, která nebyla akceptována.

Nový zaměstnavatel Vás může přijmout i když nemáte starý pracovní poměr ukončen. Zákoník práce na tyto případy pamatuje.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lujs®
Datum: 27.07.14 00:56
avatar

Aloisb: v jakém případě může jakýkoliv zaměstnavatel někoho zaměstnat i když nemá prac. poměr řádně ukončen?.?.?.?.?.? *nevi* *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.14 01:21

v jakémkoli. člověk může mít tolik pracovních poměrů, kolik jich zvládne. dříve se rozlišoval pracovní poměr hlavní a vedlejší, dneska už ale tohle rozdělení neplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirik1234
Datum: 27.07.14 01:35

No ale nemohl bych s tím novým zaměstnavatelem podepsat normální pracovní smlouvu, ale zatím pracovat jen na dohodu o provedení práce, není to tak?

Datum: 27.07.14 09:02

ale tak klidně i normální pracovní smlouvu, nikde není psáno, že byste směl mít jenom jeden pracovní poměr. (dohody jsou smlouvy mimo pracovní poměr)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirik1234
Datum: 27.07.14 01:10

No, jenže v tomto případě nemám zaručeno, že mi nebude dělat dále "zlo" v tom smyslu, že bude oddalovat udělení paragrafu, nebo dá neplacené volno a já nebudu mít pořád ukončený tento zaměstnanecký poměr. Pak leda vyčkávat a být bez práce a nebo nastoupit do nového zaměstnání na dohodu o provedení práce. Na normální smlouvu bych nastoupit nemohl, do ukončení té předchozí.

Proto mi ukončení na alkohol připadá "jednodušší" a rázná metoda jak docílit ihned paragrafu. A pokud s tím bude nový zaměstnavatel srozumněn a bude souhlasit, tak kromě morálního hlediska v tom nevidím problém.

Datum: 27.07.14 01:29

no, každopádně pokud by vás nový zaměstnavatel z nějakého důvodu vyrazil do půl roku od ukončení předchozího pracovního poměru, tak byste neměl nárok a podporu v nezaměstnanosti.

jestli se konkrétní důvod ukončení uvádí i pro pracák, to nevím, ale každopádně zrušení pracovního poměru ten důvod musí obsahovat přesně specifikovaný, aby bylo zcela jasné, proč jste vyhazov dostal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirik1234
Datum: 27.07.14 01:37

Ano, toho jsem si vědom. Bohužel toto riziko musím podstoupit a doufat, že minimálně 6 měsíců tam vydržím. Pak už budu klidný. A mimochodem - co se stane s tím zápočtovým listem, který bych dostal v současném zaměstnání? V tom, kde bych skončil na paragraf? Samozřejmě vím, že bych ho odevzdal novému zaměstnavateli, který už by věděl, co tam objeví za hřích:), ale kdybych poté skončil i u něj, tak mi vydá zase nový zápočtový list. Ale mě zajímá, co se děje s tím starým? Ten se archivuje?

Datum: 27.07.14 01:41
avatar

Není to jistá cesta. Pokud jste s alkoholem na pracovišti dosud nemělproblémy, dojde zaměstnavateli, oč Vám jde a pracovní poměr nezruší. Pokud něco porušíte, může zaměstnavatel (ale nemusí) pracovní poměr zrušit.

doplněno 27.07.14 01:47:

------- Potvrzení o zaměstnání (dříve zápočtový list) zůstane u nového zaměstnavatele. Ale pokud byste se ve zmíněných 6 měsících zaregistroval na ÚP, buide ÚP zajímat i způsob ukončení předchozího zaměstnání.

doplněno 27.07.14 01:49:

Oprava: "Staré" potvrzení o zaměstnání ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirik1234
Datum: 27.07.14 01:56

Jo takhle... ani když bych přišel opilý dva dny po sobě? To přece by už nebylo možné, aby mě nepropustili, když bych i výrazně ohrozil bezpečnost na pracovišti. Určitě jim dojde, o co mi jde. Ale chci to uhrát na nervy a stres z té situace, že mě nechtějí pustit a proto že piju.

No spíše mi šlo o to, že každý zaměstnavatel vždy vydá svůj zápočtový list, ale kde pak nechávají ty co přinesů já. Abych to lépe vysvětlil - teď jim donesu např. zápočťák s "paragrafem"... budu tam 5 let pracovat a půjdu jinam, dají mi nový zápočťák. Ale co se děje s tím starým? Ten se pak skartuje, nebo co se s ním děje?

Datum: 27.07.14 15:51
avatar

Zaměstnavatel není povinen zrušit pracovní poměr ani v případě opakované opilosti. Nekoledujte si o další problémy a nehrajte to na porušení předpisů vztahujících se k Vámi vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem (ZP, § 55, odst. 1 písm. a). Odpovídal byste zaměstnavateli za způsobenou škodu, ztratil na 6 měsíců nárok na podporu, ...

Navíc mám zkušenost, že se poměrně často právě zaměstnavatelé, kteří nutí potenciálního zaměstnance nekorektně ukončit předchozí zaměstnání, na konci zkušební doby s takovým zaměstnancem rozloučí (vědí, že co udělal jednou pro ně, udělá příště pro někoho dalšího) ...

Aaella má výborný nápad, jak byste mohl zkusit na zaměstnavatele "zatlačit", obdobně Vám radí i Pt. Ještě vše důkladně zvažte a pak teprve jednejte!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.14 09:20

Vším, čím porušíte pracovní kázeň, si zaděláváte na možnost náhrady škody, i když se v praxi nejedná o příliš častou variantu, neboť zaměstnavatelé se nechtějí soudit a náhradu škody musí důkladně prokázat. Ano, můžete přijít do práce opilý nebo vůbec, ale pokud se kvůli Vám zastaví výroba nebo neprovede zakázka, mohl by tam, teoreticky, nárok na nějaku náhradu škody vzniknout. A i když už pracovní kázeň porušíte, tak na okamžité zrušení pracovního poměru nemáte právní nárok, zaměstnavatel může a nemusí s Vámi pracovní poměr ukončit.

Způsob, který se v praxi občas! osvědčí a ano, není férový - teď pominu morální hledisko (na to se evidentně neptáte - ale není protizákonný: Zajít za šéfem a požádat ho o okamžité ukončení pracovního poměru dohodou s tím, že nechcete, abyste si vzájemně dělali problémy. Pokud šéf zareaguje ne, můžete mu říct, že už Vás v tomto zaměstnání nic neváže, dobře, budete tady pracovat dál, a že si myslíte, že je vhodné, aby se o určitých pracovních věcech dozvěděly i kontrolní orgány. Konec, toť vše. Někde tato situace skončí hned (sice drsně, ale skončí), někdy skončí tak, že za Vámi šéf přijde později, řekne, vypadněte, tady máte dohodu a někde neskončí. Záruku na to, jak "bezbolestně" odejít z pracovního poměru nemáte, můžete jen použít slušnější nebo méně slušný, ale pořád v rámci zákona, postup.

Novou pracovní smlouvu můžete podepsat už nyní, ale musí tam být datum nástupu do zaměstnání až ode dne ukončení stávajícího pracovního poměru, pokud byste měl pracovat na plný úvazek.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jirik1234
Datum: 27.07.14 12:47

Děkuji za odpověď. Jsem z té situace nešťastný a na pokraji nervového zhroucení. Musím to tento týden už nějak rozřešit.. Ani jsem nečekal, že to půjde tak těžko. Mám i dobrý zdroj, který mi tvrdil, že mě v té práci chtějí co nejdéle udržet a dohoda nepřipadá v úvahu. Takže zítra to zkusím nejprve tou mírnější cestou. Donesu si sebou jak výpověď, tak dohodu, kterou podepíši jen já a nechám ji ležet na stole v účtárně nebo někde a zkusím si promluvit jak s vedoucí tak jednatelem. Vidím to tak, že jen oznámím můj nezájem dále pracovat v této firmě a že pokud mě nepropustí po dobrém, tak mě prostě postihne výpadek paměti a nebudu moci v práci dělat vůbec nic... pořád se budu chodit s někým radit, budu se tvářit jak hlupák a prostě nebudu vyvíjet žádnou činnost, nebudu poslouchat příkazy. Pokud to nezabere ani po dvou dnech, tak pak už jedině ten paragraf s rizikem.

Datum: 27.07.14 16:17

Souhlasím s Ivzez ohledně toho, že zaměstnavatel, který příliš "tlačí na pilu" ohledně nového pracovního poměru, nebývá příliš korektní. No, uvidíte sám, jak to dopadne, přeji Vám hodně štěstí!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 27.07.14 09:21
avatar

Jak Vám píše "aloisb", s tím alkoholem bych to nedělala. Podívejte se, běžte za svým šéfem znovu a po dobrém a lidsky trvejte na tom, aby Vám zrušil, či ukončil pracovní poměr, i kdybyste u něj měl být hodinu. Zkuste sklopit uši (myslím tím, potlačit v sobě ego), rozebrat to s ním a poprosit ho, aby jste se domluvili lidsky a stále si trvejte na svém a nenechejte se vyprovokovat, udržujte vše v klidu z Vaší strany a nechoďte pryč ani kdyby Vás vyhazoval, třeba i vyhrožoval. Píšu to proto, že mám vlastní zkušenost a když už to vypadalo všelijak, nakonec jsem to ustála a dosáhla svého, ale nezapoměla jsem nakonec poděkovat a podat ruku na rozloučenou. Tak se držte a zkuste to. - pt

doplněno 27.07.14 09:24:

Nyní Vám to pěkně vysvětlila i "aaela", mohlo by dojít i k náhradě škody z Vaši strany.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 27.07.14 16:55
avatar

Nevím,ale já byl rozhodnut že odejdu jakmile najdu lepší práci,i stím ,že pkd by mne nechtěl pustit tak na férovku že celou výpovědní lhůtu do práce nepřijdu,teda pkd nepůjde dohodou okamžitě!.Zkuste to takto,na férovku šéfovi,že stejně do práce přestanente celou lhůtu chodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirik1234
Datum: 27.07.14 20:16

Ještě mě napadla jedna věc - loni jsem podstoupil (před nástupem do této práce) docela složitou operaci. Můžu to tedy uhrát i na zdravotní omezení a nechat si vystavit potvrzení od lékařky, že tuto práci nemohu vykonávat. Jenže poté by měli 15 dní na to, mě přeřadit na jinou pozici, žádná taková tam ovšem podle mě není, kde by toto omezení nebránilo.

No zítra to zkusím nejprve dořešit vše po dobrém.

Datum: 27.07.14 22:53
avatar

Ano, zkuste to napřed dohodou. Do písmne žádosti o rozvázání pracovního poměru dohodou napište "ze zdravotních důvodů", můžete pak argumentovat i jimi.

Těch 15 dnů se vztahuje k posudku závodního lékaře nebo k posudku lékaře kliniky pracovního lékařství. Doporučení praktického lékaře není pro zaměstnavatele závazné. Na jeho základě by Vás teprve vyslal pro posudek ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirik1234
Datum: 28.07.14 15:14

Zdravím ještě jednou.

Dnes jsem to tedy zkoušel opět po dobrém, ale se zlou jsem se potázal. Bylo mi skoro výsměchem řečeno, že si to tam odbudu do posledního dne výpovědní doby. Takže jsem podal normální výpověď a rozhodl se, i přes všechna rizika, nepřijít již ve středu do práce a nastoupit do nového zaměstnání, kde budu přijat na DPP. Prozatím. Než se to nějakým způsobem(paragrafem) ukončí v předešlém. Pak dostanu normální smlouvu. Zajímá mě teď hlavně to, jak to řešit s pojištovnou nebo prostě tak celkově to papírování, když budu tam mít neomluvenou absenci, v nové práci DPP a zda musím vyřizovat i já něco hned, nebo poté, co dostanu paragraf. Nebo to za mě vyřídí nový zaměstnavatel? Jde mi celkově o daně, pojištění atd..

Takto z této práce odešlo více lidí v poslední době a další to mají v plánu v následujících týdnech. V této práci není vyloženě nic, na čem bych měl jen já samostatnou zodpovědnost. Je tam dalších 5 kolegů, kteří se o práci starají, když jsou dovolené, nemocenské. Ale i přes to, kdyby to došlo až k soudu a zaměstnavatel po mě chtěl uhradit škody (snad k tomu nedojde), tak platí stále to, že zaměstnanec odpovídá za škody způsobené zaměstnavateli do výše 4,5 násobku hrubé mzdy? I v tomto případě?

Druhá věc mě zajímá ta, zda normálně platí výpověď a lhůta 2 měsíce i pokud prostě v práci nebudu na A. Prostě jestli by to mohli natahovat na déle než tyto dva měsíce? O zbývající nevyčerpanou dovolenou určitě přijdu, že?

Děkuji

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.