Anestezie - ne moc často?

Od: Datum: 26.07.14 10:19 odpovědí: 16 změna: 27.07.14 16:09

Lékaři nedoporučují celkovou anestezii, pokud by byla přiliš opakovaně. V jakém smyslu častá anestezie škodí organismu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.07.14 10:28
avatar

Myslím si, že tohle vám nikdo neřekne. Každý organizmus je jiný a také anesteziolog je jiný. ;) Říká se, že při anestezii odůmřou nějaké mozkové buňky. Dnes se ale už ví, že i mozkové buňky mohou dorůst a když ne, mozek si absenci několika buněk nahradí tím, že si najde novou cestu. ;) U mnoha operací se používá spinální anestezie, při které je dávkování léků proti bolesti mnohem snadnější a bezpečnější. Vlastní zkušenosti. :-D

doplněno 26.07.14 10:52:

Paniks, to, co píšete, to je hodně velký blábol! *haha* Navíc zbytečně děsíte někoho, kdo se bez operace a tedy i anestezie neobejde.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paniks*
Datum: 26.07.14 10:46

anestezie.. je v i v dnesni dobe neco jako woodoo..

kazdy anestezilog ji dela jinak, jde o to ze se namichaji v mnoha pripadech latky ktere vas v dost vysoke koncentraci dokazi zabit, ale v dost "primerene" vas uvedou do stavu "nevedomi", celkove je anestezie "nebezpecna" diky tomu ze jak rika kolegyne ani dva lide nejsou stejni a kazdy na ni reaguje jinak.. nehlede na to ze krom samotne operace je uz sama anestezie dost velky "zaprah" pro srdce a ostatni organy.. je to vlastne rizena otrava kdyz se to rekne laicky.

doplněno 26.07.14 11:58:

ok blabol.. fajn, necham ze pritomneho u babskych rad a polopravd "jedna pani povidala" a uz se nebudu unavovat nekomu osvetlovat realitu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.07.14 10:53

Říkal jste zápřah pro srdce...nevíte konkrétně, jaké to má negativní účinky a na jaké orgány?

Od: paniks*
Datum: 26.07.14 11:14

no primarne urcite jatra a ledviny.. protoze co si budem povidat anestezie je svinstvo.. jsou to chemikalie a telo je pak musi odbouravat.. ta nebezpecnost spis tkvi v tom davkovani.. to "srdce" trpi tim davkovanim (protoze je to proste strasny stres).. nikdy se predem nevi jak kdo na anestezii zareague.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.07.14 12:18

paniks. Zvykni si tady, že každý napíše svůj názor a ten nemusí být souhlasný s tím Tvým. Tím se nenech odradit. Prostě babča má tento názor, nikdy jí a ani nikomu blízkému narkoza neublížila, nikdy se nesetkala s lékařem, který by ji upozornil na možná rizika (to ono nedělají, důvod je jasný).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: 111®
Datum: 26.07.14 10:51

já jich mám za sebou 7 a dobrý...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.14 10:54

Analgosedace je bezpečnější si myslím,,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janplinto*
Datum: 26.07.14 10:59

Mně tvrdil lékař, že celková anestezie citelně zatěžuje játra. Pokud ji podstoupíte jednou za pár let, o nic nejde. Ale častěji už může jít o vážný problém. *stop*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.07.14 11:48

Babkazov. Jsem laik, ale musím se zastat pankinse. Dcera má za sebou velkou řadu opravdu závažných a déletrvajících operací v celkové narkoze. Její lékař se mnou hovořil o tom, jaká jsou možná rizika z dlouhodobějšího hlediska. Bohužel v jejím případě to začíná být skutečností. A mám velký strach z toho, jak to všechno bude dál.

Ale je pravda, že jsou lidé, kterým by to třeba vůbec neublížilo.

Já osobně se domnívám, že každý nepřirozený zásah do lidského těla není až tak v pořádku. Sem počítám narkozu, rentgen, užívání prášků atd. Dříve se například o škodlivosti rentgenu nic nevědělo. A co takové užívání HA? Začínají se na světlo světa dostávat velmi negativní reference. Tohle všechno člověk využívá velice krátkou dobu (myslím tím VĚK LIDSTVA). Proto si myslím, že nemůžeme znát všechny dopadny, které to na náš organismus má. Bohužel zatím lepší metody nemáme a neznáme.

doplněno 26.07.14 12:19:

Jéje, paniks. Koukám, že jsem Ti pěkně zkomolila nick. Promiň *smich*

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.07.14 15:48
avatar

Sebodko, ikdybychom měli 100x pravdu pravdoucí, jsou chvíle a situiace, kdy musí k operaci dojít. Za plného vědomí to nejde, tak jak to chcete řešit? Nikdo si přece nevybírá, jestli narkozu chce nebo ne, když potřebuje vybrat žlučník nebo rakovinový nádor. To má pacient říci: Nebudu si ničit játra narkozou, nechejte mi rakovinu. Mám už dost narkoz! *bum* Je potřeba volit menší zlo. Tedy raději narkozu. I s vámi lékař mluvil, proč jste k operacím dcery svolila? Tak jako já, tak jako kdokoliv z nás, kdo jsme byli ohrožení na životě. Mám už dost roků, 5 operací s narkozou a jednu se spinální narkozou. Nebýt toho všeho, dnes už tady s vámi nediskutuju. Narkoza se nedává jen z dlouhé chvíle, z plezíru. A řeči, jakože jak moc je škodlivá, mezi lidmi, kteří ji nepotřebují je naprostý non sens!

P.S. Proto nemusíme děsit lidi, kteří někdy budou operaci a narkozu potřebovat. Nechápu, k čemu tragické scénáře! Proč ta dramata!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.14 16:07

Babčo. Tazatel se ptal na účinky narkozy na lidský organismus. Ty jsou velice negativní. Tak mu bylo i odpovězeno. Ale jasně jsem ve svém příspěvku napsala, že bohužel zatím nemáme šetrnější metody.

K tomu co napsala inžynírka. Ano, přesně takový dopad měly narkozy na zdravotní stav mé dcery. Navíc problémy s játry.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.14 15:53
avatar

Mně řekla sestra mojí zubařky, když jsem jednou otravovala, že bych chtěla narkózu, že každá narkóza je jako malá mrtvice.

Mám přítelkyni, jejíž manžel utrpěl hrozný úraz a měl asi 40 operací, a ona jednou mluvila o tom, že se po tolika narkózách hodně změnil, co se týká soustředění, pozornosti a paměti, prostě to už nedokáže tak jako dřív.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Od: cobrak*
Datum: 27.07.14 13:29

Zdravím všechny. Když to řeknu laicky, tak celková anestezie je špatná tím, že Vám uměle navodí spánek. A to, že Vám uměle navodí spánek, je defacto obelhávání organismu a chtění po něm něco, co není v danou chvíli úplně správné. To je první problém. Druhý problém je ten, že celková anestetika jsou dvojí, plynná (=inhalační) nebo intravenózní (=do žíly) a právě ta intravenózní, jak říká správně Paniks, se do mozku, kde působí, dostávají přes srdce, které je tam pomocí krve transportuje. A právě v srdci působí kardiodepresivně, to znamená, že navozují bradykardii (snížená srdeční frekvence) a navozují hypotenzi (snižují tlak). To v praxi a v důsledku znamená, že člověk se musí nadopovat dalšími léky, které mu tlak a srdeční frekvenci zase vrátí do normálu. Kromě toho se ale musí organismus, jak se říká "dolít" infuzními roztoky, aby se zachovala aspoň nějaká cévní náplň, které právě anestetika sníží tím, že jak jsem říkal výše, že působí kardiodepresivně. Zkrátka se musí neustále "oblbovat" mozek a musí se člověk neustále dopovat léčivy. Ve zkratce, před operací ještě na oddělení jako premedikaci dostane pacient opiátové (zpravidla) analgetikum, na sále se úvod do anestezie dělá jedním anestetikem,pak člověk usne, dál dostane další anestetikum, kterým je udržován ve spánku a během operace se mu dává další a další analgetika, dává se třeba sufentanyl a podobné a během celé operace se musí člověk neustále tlakově udržovat, tudíž dostává léčiva na tlak a několik infuzních roztoků, protože se musí hradit krevní ztráty. Když jsou velké, dostává i transfuzi. Teď si vezměte, jaký "zápřah" to pro organismus je. O tom, že je celou dobu zaintubovaný, čímž má "rouru v krku," což také není úplně zdravé, a o tom, že ta se tam také strká až po aplikaci určitých léků (myorelaxancií), nemluvím. Takže tímto se zastávám Panikse, ale pravdu mají všichni, protože anesteziologie je jeden z né úplně prozkoumaných oborů.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.07.14 15:52

cobrak a všichni ostatní: díky za dobré odpovědi :) Kdyby to šlo, dám vám body všem.

Ptal jsem se proto, jelikož před 3 lety jsem byl s tříselnou kýlou na operaci. Anestezioložka mi dávala na vybranou, zda si zvolit lokální umrtvení (ňáké opíchání páteře či co) nebo celkovou anest. Já volil to druhé, jelikož mi injekce do míchy přišla strašně riziková. Ale asi by bylo bývalo lepší to první.

Od: cobrak*
Datum: 27.07.14 16:02

Nikoliv do míchy ;) Do míchy právě kvůli riziku, jak píšete, ne. Dává se do epidurálního nebo subarachnoidiálního prostoru kolem a pod míchou. ;) To znamená ve výsledku a pro Vás do budoucna, ač doufám, že už to nikdy nebudete potřebovat - máte umrtvené pouze tělo od pasu dolů, čímž není nijak zasažen mozek ;)

doplněno 27.07.14 17:54:

Není, protože se píchá do určitého bederního segmentu, kde již mícha není, cca 3 cm pod jejím ukončením ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.14 16:09

cobrak: a není tam riziko (byť malé) že by mi nohy ochrnuly? Toho jsem se trochu bál.

Jinak děkuji za kvalitní odpovědi :) ...Vy jste lékař(nebo jste to studoval)?

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.