Výpočet zbytku dovolené - nemocenská

Od: Datum: 24.07.14 20:19 odpovědí: 6 změna: 24.07.14 22:54
avatar

Dobrý den.
Uměl by někdo spočítat zbytek dovolené.

Pracoval jsem v tomto roce do 28.1. a nemocenskou bych mohl ukončil +- 18.8. tohoto roku.

Věděl by někdo kolik mám nárok na dovolenou, když budu od zaměstnavatele odcházet? Mám asi ještě 5 dní staré - navíc.

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jirik1234
Datum: 24.07.14 20:52

Pokud máte klasicky 20 dní dovolené, tak to vychází cca na 1,66 dní za měsíc, pokud se nepletu? Takže by jste měl nárok na dovolenou za 7 měsíců, pokud ten osmý tam nebudete celý. Ale raději ať mi mojí teorii ještě někdo tady potvrdí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.14 20:57
avatar

Odhaduji, že jste od 29. ledna v DPN. V lednu jste odpracoval 19 pracovních směn, tzn., že v letošním roce Vám zatím nevznikl ani nárok na dovolenou za odpracované dny (vznikl by až po 21 odpracování směn). Máte nárok na nevyčerpanou dovolenou z r. 2013.

Pokud by Vám zaměstnavatel neumožnil dovolenou vyčerpat do konce zaměstnání, proplatí Vám ji spolu s poslední výplatou po skončení zaměstnání.

doplněno 24.07.14 21:03:

V případě, že jde/šlo o léčbu nemoci z povolání nebo následků pracovního úrazu, by se pro účel dovolené počítala i doba DPN jako odpracovaná. V takovém případě byste měl nárok na tolik dvanáctin roční výměry dovolené, kolik celých (od prvního do posledního dne) měsíců v tomto roce trvalo zaměstnání.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: acer®
Datum: 24.07.14 21:30
avatar

Tak to je pech sakra. Děkuji

doplněno 24.07.14 21:39:

Mám ještě jiný dotaz.

Pokud u zaměstnavatele skončím dohodou a měl bych jistou jinou práci, ale potřeboval bych překlenout 2týdny, je lepší jít na ÚP, nebo není problém si to zdravotní nějak zaplatit sám. Děkuji

Datum: 24.07.14 22:54
avatar

Osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) hradí zdravotní pojištění až za měsíc, kdy po celý měsíc (od prvního do posledního dne) nebyly zaměstnány ani v evidenci ÚP.

V měsíci, kdy budete pobírat (i jen část měsíce) nemocenské, za Vás uhradí zdravotní pojištění stát.

Pokud ve stejném nebo v následujícím měsíci nastoupíte do nového zaměstnání (stačil by i nástup poslední den v měsíci), nebudete zdravotní pojištění doplácet.

Stručně: Kvůli dvěma týdnům se nemusíte registrovat na ÚP.

------- Kdyby Vám nové zaměstnání náhodo nevyšlo, stačí se na ÚP zaregistrovat až poslední pracovní den měsíce následujícího po skončení nemoci/zaměstnání.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.07.14 22:00

Ivzez má pravdu, už můžu jen doplnit formality:

§ 214 zákoníku práce

Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, přísluší dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce. Ustanovení § 212 odst. 1 věty druhé platí i zde.

§ 212 odst. 1 věta druhá:

Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.

Jen na vysvětlenou - beru, že máte klasickou pracovní neschopnost, která se pro účely dovolené nepovažuje za výkon práce (s výjimkami uvedenými Ivzez) a délka dovolené ve vaší firmě je 4 týdny (z toho vycházím), pokud je délka dovolené delší, musíte změnit výpočet:

Pokud jste v roce 2014 odpracoval pouze 20 pracovních dnů, nevznikne Vám nárok na žádnou dovolenou.

Pokud jste v roce 2014 odpracoval alespoň 21 pracovních dnů, vznikne Vám nárok na dovolenou za odpracované dny.

Pokud jste tedy odpracoval alespoň 21 pracovních dnů, tak výše Vaší dovolené činí 1/2 dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v kalendářním roce: Délka dovolené 4 týdny = 20 dnů, 1/2 z 20 =1,6

Při odpracování 21 prac.dnů za rok 2014 máte nárok na 1,5 dne dovolené. Jediné, co je zde mírně sporné, je ono zaokrouhlování, zákoník práce to neupravuje, někde se 1,6 považuje za 1,5 dnů, někde za 2 dny, v praxi se upřednostňuje první varianta.

Teprve, pokud byste odpracoval dalších 21 dnů, tak by Vám vznikl nárok na 2/12, což je 20:12x2=3,3 (3 dny dovolené).

Víc než 2/12, v případě dovolené za odpracované dny, získat nemůžete. Potom by se už jednalo o jiný druh dovolené.

Co se týče náhrady mzdy za nevyčerpanou dovolenou, ta Vám přísluší pouze při skončení pracovního poměru, prioritou je vždy nařídit čerpání dovolené:

§ 222 odst. 2 zákoníku práce:

Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: acer®
Datum: 24.07.14 22:06
avatar

Fajn, perfektně vysvětleno. Jestli 1,5 dne nebo nic tak to už je úplně jedno. Myslel jsem, že je to jinak.

Děkuji za vysvětlení.

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.