Hrazení cizího dluhu z příspěvku na péči

Od: Datum: 24.07.14 18:19 odpovědí: 6 změna: 24.07.14 21:35
avatar

Dobrý den, prosím o zamyšlení, ev. radu, zkušených. Setkala jsem se s požadavkem poradce pro oddlužení, aby se osoba, která pobírá příspěvek na péči, zavázala poskytovat jiné osobě (své příbuzné) pravidelně měsíčně určitou částku (Kč 2000,--) na úhradu dluhu, který tato příbuzná má. Na první pohled by snad takovou, v podstatě darovací, smlouvu bylo možné uzavřít, ale... v případě, že darující pobírá pouze příspěvek na péči, bych to považovala vlastně za protiprávní, protože příspěvek slouží k nákupu sociálních služeb a ne k úhradě (cizích ) dluhů. V případě, že by dárkyně pobírala ještě starobní (invalidní) důchod (to ale zatím nevím), bych takové darování viděla zřejmě jako možné. Je moje úvaha správná?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc*
Datum: 24.07.14 18:26

Příspěvek na péči znamená, že někdo dostává peníze za čas a námahu strávenou pomocí někomu druhému. Je to tedy jeho "výplata" za odvedenou práci. Pokud ji někdo chce využít k umoření dluhu - není problém...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.14 21:28

ne, příspěvek na péči dostává osoba, která o sebe nemůže plně pečovat a příspěvkem se stát podílí na zajištění jejich sociálních služeb - tedy je určen na to, aby si nemohoucí osoba potřebné služby z příspěvku nakoupila.

nicméně jak je to se splácením cizí půjčky, to netuším. jako teoreticky je v zákoně psáno, že příjemce dávky je mimo jiné povinen příspěvek používat na zajištění potřebné pomoci a taky tam je psáno, že příspěvek může být odebrán, pokud příjemce nebude plnit některou z podmínek, které jsou dané. ovšem nakolik se tohle hlídá či dokládá v praxi, to fakt nevím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.14 18:52
avatar

Píšete, že by se jednalo o platbu a služby mezi příbuznými. V rodině se na mnoho věcí hledi různými úhly pohledu, takže jestli si nemocný s dlužníkem vyjedná, že za jeden nákup v měsíci zaplatí 2000 Kč, bude to právně asi v pořádku, z morálního hlediska ale ne.

Moje maminka pobírá příspěvek a hradíme z něj péči třem pečovatelkám. Jedna přináší přenosný bazének a maminku společně koupeme. Je to pracovnice pečovatelského domu a platím za ni 84 Kč/hod. Druhá pracuje nějak přes úřad práce, máme smouvu na 75 Kč/hod. Je to zdravotní sestra, dovede zavést infúzi. Dvakrát týdně pravidelně s maminkou cvičí, krmí ji a dává pít, přesunuje na domácí WC, přebaluje... Já mezitím mohu plánovaně po úřadech, k lékaři... Třetí pečovatelka je nezaměstnaná paní s dřívější praxí v pečovatelství, volám ji nárazově, když je potřeba. Té dávám asi 50 - 60 Kč/hod.

Tím vším jsem chtěla naznačit, že za 2000 Kč měsíčně by mělo být odvedeno poměrně dost práce během mnoha hodin. Ta péče by měla být znát. Pokud opečovávaný vyplatí ty peníze jen tak, celkem za nic, jen proto, že se jedná o dluh v rodině, budou mu časem peníze scházet, až bude častou a odbornou pomoc opravdu potřebovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.07.14 20:50

Bimbam. Většinou se tyto smlouvy nepíší proto, že dárce bude finance opravdu poskytovat. Je to jenom "na oko".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.14 21:30
avatar

Vaše úvaha je správná. Příspěvek na péči slouží pouze k zajištění péče o osobu, jejíž soběstačnost je snížená. Z příspěvku na péči nelze platit nájemné, léky, stravu, oděvy a pod. Pokud není příspěvek využíván tak, jak stanoví zákon č. 108/2006 Sb., pak jde o zneužití příspěvku a pokud se to plátce příspěvku (úřad práce) dozví, může být příspěvek odebrán. Pokud ovšem ona příbuzná bude o příjemkyni příspěvku trvale pečovat, pak příspěvek nebo jeho část může od ní dostávat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.14 21:35
avatar

Děkuji za všechny příspěvky, věc se vyvíjí dobře z toho důvodu, že "opečovávaná" babička má ještě starobní důchod, jde tedy příspěvek z tohoto důchodu a tady žádná překážka není, každý si může ze svého důchodu platit, co chce. Pokud by to mělo být jen z příspěvku, byl by to fakt problém, ten je určen na péči a ne na dluhy. No uvidíme zítra, zda sepsaná smlouva o příspěvku babičky na dluhy její dcery bude poradkyni pro oddlužení stačit. Dcera pečuje o babičku (maminku) dobře celodenně řadu let, tak to pojala jako vděk za tuto letitou péči. Je samozřejmě taky pravda, že lzepřesně orzlišit, za které peníze se co pořídí, zvlášť ve větší rodině. Úhrady na péči by měl pečovatel asi mít zdokumentované, aspoň z podstatné části. Tak jsem zvědavá, co z toho povstane, zatím děkuji všem.

doplněno 24.07.14 22:04:

... že nelze přesně rozlišit...

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.