Těhotenství - Na co vše mám právo?

Od: Datum: 24.07.14 00:02 odpovědí: 3 změna: 24.07.14 23:17

Ahoj potřebovala bych radu. S přítelem jsme se rozhodli pro dítě a tak mne začaly napadat různé otázky, na které nemám odpovědi, nebo jsou pro mne něčím nepochopitelné...

Jedná se mi nejprve o mateřskou:

- pokud jsem to správně pochopila musím být účastněna na nemocenském pojištění za poslední 2 roky 270 dní a v den "zjištění těhotenství" být v zaměstnaneckém poměru : Tedy, započítává se mi do toho i DPP, kdy jsem odváděla ZP a SP? Počítá se do toho i : Ve ZD 3 měsíců jsem dostala výpověď - doktor (známý) mne vystavil ihned neschopenku... Počítají se i tyto dny na neschopence, jako účast nebo ne?... Nejsem si jista, zda-li 270 dní tedy mám... je možnost, když v současné době jsem opět jak v uvedeném případě ve ZD- výpověd, poté neschopenka - nyní tedy na neschopence... je možnost si toto pojištění platit dobrovolně, aniž bych byla v zaměstnaneckým poměru,a měla poté nárok na mateřskou?

- někde jsem vyčetla, že pokud partner splňuje nemocenské pojištění, tak nám mateřskou dají, je to tak?

Nárok na rodičovský příspěvek:

- Jak je to přesněji s výpočty dávek po porodu... četla jsem, že pokud je člověk na ÚP nemůže si volit varianty a jde rovnou na 4 roky za minimální měsíční dávku

- Pokud bych v době těhotenství měla alespoň smlouvu na dohodu, mohu si vybrat dobu trvání?

Budu Vám vděčná za rady. Vůbec o tomto nemám ponětí a z výčtu více www to není vždy až tak srozumitelné. Moc mi tím pomůžete. Nejvíce mne však zajímá doba do porodu, co se týče financí. Pěkný večer a velké DÍK, kdo se mnou ztratí chvíli času.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.07.14 08:34

Než vám odpoví ti co tomu rozumí můžete číst a počítat :http://kalkulacka.org/kalkula…am_force_theme_layout=desktop

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.07.14 09:21

Vše je tady "po lopatě" vysvětleno:

peněžitá pomoc v mateřství: http://socialni-davky-2013.eu…a-rodicovska-dovolena-u-osvc/

rodičovský příspěvek: http://socialni-davky-2013.eu/rodicovsky-prispevek-2013/

doplněno 24.07.14 09:32:

peněžitá pomoc v mateřství:

V současné době zákon umožňuje, aby i muž čerpal peněžitou pomoc v mateřství. Podmínkou však je, že splňuje podmínky nároku na tuto dávku, přičemž podmínky jsou shodné s podmínkami pro matku dítěte. Výše peněžité pomoci v mateřství se pak odvozuje od mzdy nebo platu otce, který ji čerpá. Není možné, aby peněžitou pomoc v mateřství pobírali matka i otec dítěte najednou, pokud péči převezme otec, výplata této dávky matce se zastaví a začne ji čerpat otec ze svého nemocenského pojištění.

Peněžitou pomoc v mateřství může místo matky čerpat otec dítěte, a to až po dobu 22 týdnů. Dávku může čerpat až od 7. týdne ode dne po porodu na základě písemné dohody s matkou. Zákon připouští také opakované střídání.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.07.14 23:17

Píšete, že zaměstnavatel zrušil ve zkušební době pracovní poměr, a že Vám známý lékař hned vystavil neschopenku. Z toho soudím, že zaměstnání skončilo, a že šlo o nemoc v ochranné lhůtě.

Rozumím-li dotazu správně (šlo-li o nemoc v OL), zaniklo nemocenské pojištění spolu s ukončením zaměstnání. Na nemocenské ze zaniklého nemocenského pojištění jste sice měla nárok, ale doba nemoci už nebyla dobou trvání nemocenského pojištění.

DPP, z níž bylo odvedeno sociální pojištění (jednou z částí sociálního pojištění je pojištění nemocenské), se do doby nemocenského pojištění započte.

------- S výjimkou OSVČ si nikdo nemůže hradit nemocenské pojištění dobrovolně.

Pro vznik nověho nemocenského pojištění byste potřebovala DPP s odměnou od 10.001 Kč měsíčně včetně, DPČ s odměnou od 2.500 Kč nebo pracovní smlouvu na dobu (ne)určitou na zkrácený či plný úvazek.

------- Splní-li podmínky pro přiznání PPM otec dítěte, může na základě písemné dohody s Vámi nastoupit na rodičovskou dovolenou a PPM on. Nástup otce na PPM je možný nejdříve od 7. týdne po porodu (až po skončení šestinedělí).

------- Pokud by se Vám nepodařilo získat nové zaměstnání, nevzniklo by nové nemocenské pojištění. Pak byste pravděpodobně měla od porodu nárok na rodičovský příspěvek (RP).

Pokud otec dítěte doloží k žádosti o RP vyměřovací základ, budete moci volit výši a délku výplaty RP.

Viz: Rodičovský příspěvek

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.