Rozhodné období pro výpočet podpory

Od: Datum: 23.07.14 19:40 odpovědí: 1 změna: 23.07.14 22:39

Byla jsem téměř rok v pracovní neschopnosti, nyní budu pobírat ČID. Ze zdr.důvodů se bohužel nemohu vrátit ke své původní práci a zaměstnavatel pro mne jinou práci nemá. Dočetla jsem se, že mohu mít nárok na 12ti měsíční odstupné a poté by teprve měla nastoupit podpora v nezaměstnanosti. Zajímalo by mě, z kterého časového období se bude vypočítávat odstupné a případně čistá mzda pro výpočet podpory v nezaměstnanosti.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.07.14 22:39
avatar

Pojem/Zkratka ČID se již několik let nepoužívá, nyní jde o ID I., II. nebo III. stupně. Ze zkratky ČID soudím, že půjde o ID I. nebo II. stupně.

Z jakého důvodu byla pracovní neschopnost a následně ID? Šlo o pracovní úraz, nemoc z povolání, mimopracovní úraz nebo o obecnou nemoc?

Kdo komu dává výpověď a z jakého důvodu?

Pokud by nešlo o pracovní úraz nebo nemoc z povolání, použil by zaměstnavatel pravděpodobně důvod uvedený v § 52 písm. e). V takovém případě by nárok na odstupné nevznikl.

Na zmíněné odstupné vznikne nárok zaměstnanci, kterému dal zaměstnavatel výpověď podle § 52 písm. d) (z důvodu dlouhodobé ztráty zdravotní způsobilosti pro pracovní úraz nebo nemoc z povolání).

Podle mých zkušeností dávají zaměstnavatelé v druhém případě přednost výpovědi pro nadbytečnost podle § 52 písm. c), kdy vznikne nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

------- Pokud dáváte výpověď Vy, nevznikne nárok na odstupné. Nezapomeňte do výpovědi uvést "ze zdravotních důvodů", aby se Vám následně nekrátila podpora.

------- Rozhodným obdobím bude kalendářní čtvrtletí předcházející ukončení zaměstnání. Protože v rozhodném období zřejmě nedosáhnete žádného výdělku (píšete, že se ze zdravotních důvodů nemůžete vrátit), bude muset zaměstnavatel použít pravděpodobný výdělek

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.