Nejste přihlášen/a.
Vy se ptáte na výpověď z pracovního poměru a přitom jste si našel vzor dohody o skončení pracovního poměru. To jsou dvě různé věci. Výpověď je jednostranný právní úkon, podrobnosti upravuje § 50 a násl. zák.práce, výpovědní lhůta je nejméně dvouměsíční. Dohodu o skončení pracovního poměru uzavírají obě strany, jde o shodnou vůli zaměstnavatele a zaměstnance, pracovní poměr končí v termínu, na kterém se oba dohodnou. Pokud se tedy ptáte na dohodu, můžete uvedený vzor použít.
Pokud bude současný zaměstnavatel ochotný se dohodnout, bude k ukončení pracovního poměru dohoda stačit. V dohodě byste si mohl stanovit, že pracovní poměr skončí 31.7., a od 1.8. byste byl volný. Pokud by ale zaměstnavatel nebyl ochotný dohodu přijmout, tedy souhlasit s podmínkami, které v dohodě uvedete, nezbylo by Vám nic jiného než podat výpověď. Ta má už jiný průběh - 1. dnem měsíce následujícího po měsíci, v němž výpověď podáte, začne běžet dvouměsíční výpovědní lhůta, kterou budete muset přečkat. Kdybyste např. přinesl zaměstnavateli zítra dohodu a on ji nepřijal, pozítří byste přinesl výpověď. Tak by Vám od 1.8. začala plynout výpovědní lhůta, která skončí 30.9., a od 1.10. byste mohl teprve nastoupit do nového zaměstnání.
doplněno 22.07.14 21:20:Pracovní poměr můžete ukončit jak dohodou, tak výpovědí, ale musíte počítat s tím, že zaměstnavatel nemusí s dohodou souhlasit. Proti výpovědi nemůže dělat nic než Vám znepříjemnit dobu plynoucí výpovědní lhůty.
Váš dotaz pravděpodobně směřuje k tomu, jak ukončit pracovní poměr v případě, že si najdete novou práci. Máte 2 možnosti, buď se zaměstnavatelem uzavřete dohodu o ukončení pracovního poměru (písemně, důvod v ní být uveden nemusí, neboť se pravděpodobně nebudete hlásit na Úřadu práce) nebo, pokud zaměstnavatel s návrhem dohody nebude souhlasit, podáte výpověď (opět písemně, bez udání důvodu). Náležitosti výpovědi jsou stručné: Označení zaměstnavatele (komu je výpověď určena), Věc: Výpověď z pracovního poměru Pod tím uvedete: Dávám tímto výpověď z pracovního poměru vzniklého na základě pracovní smlouvy ze dne ... V ... dne ... podpis:
Z výpovědi musí být zřejmé, kdo výpověď podává (tedy Vaše jméno, příjmení).
Výpověď doručte buď osobně, ale nechte si na kopii potvrdit přijetí výpovědi anebo prostřednictvím České pošty - doporučeně (ideálně na dodejku, budete mít u sebe i doklad o tom, kdy a kdo zásilku převzal). Nicméně nyní postačí, pokud si z www.ceskaposta.cz Sledování zásilek vytisknete dle čísla podacího průběh doručení zásilky.
Zaměstnavatel s Vaší výpovědí souhlasit nemusí, pracovní poměr Vám skončí uplynutím výpovědní doby - 2 měsíce. I v průběhu výpovědní doby můžete uzavřít dohodu o ukončení PP.
Paráda, všichni tři máte pravdu a už tomu rozumím.
Jěště se zeptám, pokud bych náhodou práci nedostal a hlásil se na úřad práce bylo by lepší uvést důvod zdravotní důvody? Ty by byly oprávněné, protože mám špatnou ploténku a přestupuji do jednoduššího zaměstnání.Ale pokud bych byl jistý, že nová práce vyjde, není třeba.
Děkuji
Uvedením zdravotních důvodů nic nezkazíte a budete mít "pojistku" pro případ, že by nové zaměstnání z nějakého důvodu nevyšlo.
Já Vám to trochu zjednoduším. Pracovní poměr musíte ukončit písemně, to platí pro dohodu i pro výpověď. Dohoda/Výpověď musí být doručeně druhé straně.
Výpověď je jednostranný právní krok, k jejímu podání není potřebný souhlas druhé strany.
Dohodu lze uzavřít jenom v případě, že s ní souhlasí obě strany, ale ani jedna strana nesmí druhou nutit přistoupit k návrhu (dohody).
------ O rozvázání pracovního poměru dohodou stačí jednoduše požádat, nemusíte nic složitě vypisovat. Bude-li zaměstnavatel s návrhem souhlasit, může připojit souhlas, doplnit datum a podepsat.
---- Příklad: ____ Adresát (Zaměstnavatel Sídlo)
Místo, dne xx. července 2014
Žádost o rozvázání pracovního poměru dohodou
Žádám o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. července 2014 (z důvodu XY). Pracovní poměr skončí 31. července 2014.
Jméno Příjmení (vlastoruční podpis)
Jméno Příjmení (vypsat) Adresa [Tel.: E-mail: ]
Převzal: ___________ v Městě ____________ dne _______________
--------------- Poznámky: Důvod můžete uvést jakýkoliv, případně nemusíte udávat žádný (proto jsem důvod uvedla do závorky). Telefon a e-mail nejsou povinné, můžete, ale nemusíte uvádět. Řádek pro převzetí bude potřeba jenom v případě osobního předání.
V případě výpovědi změníte "věc", formulaci a datum skončení zaměstnání (bude potřeba připočíst výpovědní dobu) vše ostatní můžete použít z příkladu výše.
Uvedete-li ve výpovědi zdravotní důvody, bude ÚP v případě evidence pravděpodobně požadovat vyjádření lékaře (případně Vás může k lékaři poslat).
-------------- ...
Výpověď
Dávám výpověď z pracovního poměru ze zdravotních důvodů. Zaměstnání skončí 30. září 2014.
...
Pokud bych to podával , tak bych potřeboval DOHODU a důvod zdravotní důvody. Výpověď kdy by mohlo běžet 2 měsíce to ne. Děkuji
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.