Jedná se o psychickou poruchu?

Od: Datum: 21.07.14 10:42 odpovědí: 5 změna: 21.07.14 11:45
Dobrý den,
rád bych znal váš názor na tuto situaci:
Má sestra má 20 let, na prvním stupni základní školy jí byla diagnostikována lehká mozková disfunkce (dnes zvána ADHD), která prý bývá často doprovázena dalšími psychickými poruchami. Nic dalšího u ní však nezjistili. Na základě diagnozy bylo sepsáno doporučení, jak by se sestrou měli ve škole i doma jednat. Tímto doporučením se však neřídili ani učitelé ve škole ani rodiče, kteří si nechtěli připustit, že jejich dcera je "divná". Nakonec sestra bez větších obtíží absolvovala sš. Když však nastoupila do práce v naší rodinné firmě, začal jsem si všímat sestřiny lability, náhlých, prudkých změn nálady, výbuchů vzteku a nesoustředěnosti. Občas se u ní objeví i bludy, kdy je skálopevně přesvědčena, že jí někdo skrytě ubližuje, nebo chce ublížit. Je možné, že se takto rozvinula její porucha z dětství nebo jde o jinou, vážnější nemoc.
Sestra si nepřizná, že něco není v pořádku a k odborníkovi jít odmítá. Rodičům je v tomto směru zbytečné cokoliv říkat.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 21.07.14 11:04
avatar

Dobrý den.Snejvětší pravděpodobností se jedná o paranoiu.A ještě nějaká další duševní porucha.Nechci Vás strašit,ale bylo by nabíledni navštívit psychiatra,sama se v tomto případě nevyléčí ! Budete si muset s ní vážně promluvit a přesvědčit ji,aby tam šla.Běžte s ní jako doprovod,jistě Vám věří a má Vás ráda.Hodně šěstí přeji !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.14 11:10

Taky souhlasím s návštěvou odborníka. Problém je, že sestru "násilím" k lékaři nedostanete. Proti její vůli je možné vyštření pouze v situacích kdy hrozí, že sestra ublíží sobě nebo někomu jinému. Léčení "proti vůli" se v těchto případech řeší tuším přes soud.

V podstatě může mít jakékoli stavy, ale pokud není agresivní, tak ji k lékaři asi nedostanete...

Přeji hodně štěstí. Snad se vám podaří sestru k návštěve psychiatra přemluvit

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.14 11:41
avatar

Dobrý den. Je určitě chyba, že rodiče nebyli důslední a nezměnili k sestře přístup. S dětmi, které trpí ADHD, se musí zacházet jinak. Trpělivě, ohleduplně, důsledně, ve škole brát ohled na jejich "postižení" a mít hlavně pochopení pro jejich chování. Ona za to nemůže. Je docela možné, pokud to celá léta její okolí ignorovalo, bude se to v dospělosti projevovat zřetelněji. Já osobně si mysím, že to s její nemocí (na kterou rodina i škola od dětství nebrala ohled) souvislost má a velkou. Skuste se sestrou promluvit, poukázat na věci, které se Vám nezdají být v pořádku a navrhnout jí návštěvu psychologa. Dejte ji najevo svoji podporu, aby to opravdu chápala, jako pomoc z Vaší strany. Oni tihle lidé mají velmi často prostě "svůj svět" a náhlá změna nálad, výbušnost, nesoustředěnost, je pro lidi s ADHD naprosto typická. Oni si neuvědomují, že se chovají jinak. Proto je třeba s nimi i jinak jednat a mít spoustu trpělivosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: matin
Datum: 21.07.14 11:44
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.14 11:45
avatar

Příznaky, co popisujete, jsou příznaky ADHD. Záleží ale také na tom, jaký vy sami i rodiče máte ke své sestře přístup. Berete ji jako divnou. A ona to tak celý život cítí, že je divná. Ale lidi s ADHD přeci nejsou blázni. Zamyslete se trošku nad přístupem k sestře. Možná by pomohlo místo kritiky jí trošku pomoci. Ale ne, že ji budete honit po psychiatrech.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.