Jak poznat číslo popisné a orientační?

Od: Datum: 20.07.14 17:44 odpovědí: 6 změna: 21.07.14 15:52

Zdravím, jak rozeznám číslo popisné od orientačního?

Když uvedu příklady, tak na paneláku máme Kvítkova 1445 a na jiné bytovce je třeba Kopečná 1095/37. Jak teda poznám, které je které?

Díky za radu!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.07.14 17:46
avatar

Dobrý den, popisné je to delší, každý dům má číslo popisné své, orientační slouží k orientaci, kratší, jdou většinou po sobě nebo ob číslo.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ben®
Datum: 20.07.14 17:48
avatar

Dobrý den, číslo popisné je většinou to větší. Číslo orientační je číslo, podle kterého se orientujete např. při hledání domu v ulici - na jedné straně jsou sudá a na druhé straně lichá. A jdou za sebou (kde je řeka, tak od vody vzhůru jsou vyšší). Zdravím!

doplněno 20.07.14 18:22:

ivzez - nevím, jestli je to všeobecně, ale v našem městě na sídlišti nejsou vůbec čísla orientační.

Jsou tam pouze čísla popisná (ta velká), tak je orientace vlastně ztížená.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jiw
Datum: 20.07.14 18:07

Mí předrádcové mají pravdu, nicméně je třeba připomenout, že dvojí čísla jsou spíše CZ/SK specialitou. Cizinci to moc nechápou. Je ale pravda, že takové číslování má své opodstatnění a je celkem vhodné, byť poněkud složité na evidenci. V minulosti způsobovalo dost komplikací i navigacím - to se začíná poslední roky dost zlepšovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.07.14 18:14
avatar

Číslo popisné (většinou to delší) je v obci jedinečné. Číslo orientační je pořadové číslo domu v té které ulici, může se opakovat (a velmi často se i opakuje). V uvedeném příkladu by 1095 bylo číslo popisné a 37 číslo orientační.

Hledáte-li např. v delší ulici nějaké číslo orientační, postavte se tak, aby byla lichá orientační čísla vlevo a sudá čísla na pravé straně. Potom půjdou čísla vzestupně. To by Vám mohlo usnadnit orientaci/hledání.

Píšete-li adresu na dopis, má napřed stát číslo popisné, potom orientační. Např.: Ulice č.p./č.or.

Kvítkovu 1445 tipuji na číslo popisné (neznám v ČR ulici se 1445 domy), číslo orientační se asi nějak "ztratilo".

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.07.14 20:09

Kvítkova 1445 je číslo popisné. Kopečná 1069/37 - 1069 je číslo popisné, 37 je číslo orientační. V případě lomítek se číslo popisné uvádí na prvním místě.

Jinak jen pro zajímavost: Barvu a provedení čísel na budovách určuje zásadně obec, která je povinna postupvat dle vyhlášky č. 326/2000 Sb., podle níž se každá budova označuje pouze jediným číslem popisným nebo evidenčním. Spojí-li se dvě nebo více budov stavebně v jednu, má tato budova všechna čísla původních budov do nového rozhodnutí obce o přečíslování budov. Popisná, evidenční a orientační čísla se barevně liší. K číslování se užívá arabských číslic, u čísel popisných a evidenčních bez jakýchkoliv dodatků.Čísla orientační se umísťují vždy pod tabulku s číslem popisným.

V Praze se například čísla popisná většinou označují bílými číslicemi na červené tabulce a čísla orientační bílými číslicemi na modré tabulce. Ale ne vždy se to v praxi dodržuje (ani ono umístění červené tabulky pod modrou)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: xixi*
Datum: 21.07.14 15:52

Nedávno tohle řešil předemnou pán na poště. On mluvil o čísle EVIDENČNÍM a pošťačka mluvila o čísle orientačním a popisném. Vůbec nechápala pojem evidenční číslo. Pán zadával adresu a napsal "jmenoulice 99E". Řešili to snad hodinu, nakonec to chlap vzdal a odešel.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.