Změna jména a příjmení

Od: Datum: 19.07.14 19:51 odpovědí: 9 změna: 19.07.14 20:44

Je možné si nechat změnit jméno, např. slovenské jméno na jeho český ekvivalent, kolik změna jména stojí a je v takovém případě nutné uvádět nějaké důvody či čekat na nějaké rozhodnutí? A uvedu příklad třeba Pavol => Pavel.

Co se týče příjmení, tak tam mne zajímá, zda je možné si nechat změnit příjmení (u dospělého člověka) na příjmení matky za svobodna. A zase kolik by to stálo a zda by to šlo automaticky "u přepážky" bez nějakých důvodů nebo by se to muselo nějak posuzovat, apod.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jod
Datum: 19.07.14 19:56

1. U přepážky to opravdu neuděláte.

2. Myslím si, že byste si měl o problému promluvit i s psychologem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zmenajmena
Datum: 19.07.14 20:02

A odpovědi na hlavní otázky by nebyly?

A nevím, proč by se změna jména z praktických důvodů měla konzultovat s psychologem.

Od: jod
Datum: 19.07.14 20:08

Odpověď jsem poskyt - u přepážky to neuděláte - na to jste se přesně ptal a doplnil jsem to o svůj názor. Věřte, že to není myšleno nijak špatně. Naopak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zmenajmena
Datum: 19.07.14 20:14

Samozřejmě díky za odpověď, ale zajímalo mě hlavně jestli se Pavol v Česku může dočkat toho, že se bude za určitý poplatek jmenovat Pavel. To je to jádro otázky. Nebo třeba Ján - Jan, Peter - Petr.

Od: wamp®
Datum: 19.07.14 20:01
avatar

http://portal.gov.cz/portal/o…can/situace/152/158/4243.html

doplněno 19.07.14 20:10:

Tak si samozřejmě trhněte nohou ! Nejste schopen kontaktovat matriku a tam se zeptat přímo? *bum*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zmenajmena
Datum: 19.07.14 20:07

Tohle jsem si samozřejmě našel, ale tam se moc konkrétně nevyjadřují a na mé hlavní otázky tam odpověď nenajdu. Tak třeba se zde ještě někdo se zkušenostmi objeví.

Datum: 19.07.14 20:19
avatar

Možná stačí podívat se #změna+jména.

Komentovat snahu rádců podobným způsobem, jako ve tvé minulé otázce, je myslím zbytečné.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zmenajmena
Datum: 19.07.14 20:16

A co takhle se chovat normálně? Nejsem náhodou na internetové poradně?

Datum: 19.07.14 20:44

Právní základ najdete v z.č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení (cit.krácena):

§ 72

(1) Jméno, popřípadě jména, nebo příjmení, popřípadě více příjmení, která je fyzická osoba povinna užívat, lze změnit fyzické osobě pouze na základě její žádosti, případně žádosti jejích zákonných zástupců.

(2) Změna příjmení se povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, nebo směšné, nebo je-li pro to vážný důvod.

(3) Změna jména se nepovolí, žádá-li fyzická osoba mužského pohlaví o změnu na jméno ženské, nebo naopak, žádá-li o změnu jména na jméno zkomolené, zdrobnělé, domácké, nebo na jméno, které má žijící sourozenec společných rodičů. Vzniknou-li pochybnosti o správné pravopisné podobě jména, je žadatel povinen předložit doklad vydaný znalcem.

(4) Změna jména nebo příjmení se nepovolí, jestliže by změna byla v rozporu s potřebami a zájmy nezletilého.

(6) Fyzické osobě, která není občanem, lze povolit změnu jména nebo příjmení, jen má-li povolen trvalý pobyt podle zvláštních právních předpisů.

Shrnu-li podstatu právní úpravy: požadujete-li změnu svého křestního jména, musíte podat žádost na matričním úřadě s tím, že na tuto změnu není právní nárok, matriční úřednice změnu může a nemusí povolit. Důvody uvést musíte, můžete uvést i jiný důvod, než v zákoně uvedený, v zákoně je uveden toliko demostrativní výčet důvodů. Pokud byste měnil příjmení a byl ženatý, musí s tím souhlasit i manželka, podrobnosti § 73 cit.zákona. Zase - žádost + uvést důvody.

doplněno 19.07.14 20:47:

Správní poplatek - 1.000,-Kč, v případě změny příjmení hanlivého, výstředního, směšného, zkomoleného, cizojazyčného nebo na dřívější příjmení - 100,-Kč

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.