Poskytnutí součinnosti exekutorovi (3. osoba)

Od: Datum: 19.07.14 13:43 odpovědí: 17 změna: 20.07.14 00:14

Jako člen orgánu bytového družstva řeším následující problém: na jednoho z našich bývalých členů byla uvalena exekuce. Nyní nás exekutor žádá o součinnost - poskytnutí informací, s čímž nemám problém, zaráží mě však rozsah požadovaných informací.

1. Zda je, nebo v posledních 3 letech byl, povinný členem BD (nemám problém odpovědět: Není a byl, ale před víc než 3 roky)

2.jakým způsobem jsou nebo byly hrazeny služby spojené s užíváním bytu. Pokud převodem z účtu, máme sdělit číslo (netuším, účetní má dovolenou, zato vím, že pokud z účtu, stejně nebyl jeho)

3.zda byt, ve kterém má povinný trvalé bydliště je v našem vlastnictví, kdo je jeho nájemcem, pokud to není povinný (tady mám velký problém. Za prvé netuším, kde má dotyčný trvalé bydliště a zjišťovat to fakt nebudu - je pravdou, že bydlí zde. Za druhé, do toho, kdo je nájemcem nyní je exekutorovi, ehm houbeles)

4.zda je podíl v BD omezitelně nebo neomezitelně převoditelný a z jakého důvodu (považuji za bezpředmětné)

5.identifikace bytu příslušejícího k danému družstevnímu podílu (považuji za bezpředmětné)

Rád bych celou věc uzavřel s tím, že dle mého se zápornou odpovědí na otázku 1 ostatní padají. Mým zájmem je

1. chránit družstevní (a tím i můj) majetek (otázky 4 a 5 zavání průšvihem...)

2. chránit osobu současného člena družstva/nájemce

3. nenadělat si problémy ve smyslu zákona na ochranu os. údajů

4. pro exekutora neudělat víc než je zákonné minimum (exekutory obecně nemusím, a pokud mi přijde dopis, kde někdo žádá a vyhrožuje sankcemi a pokutami na každém řádku s nesmyslným termínem 7 dní od doručení, tak se mi vaří krev v žilách)

Takž teď ještě jasně formulované otázky: Z čeho pramení lhůta 3 roky zpětně? Je možné poskytnout informace pouze na první otázku s tím, že ostatní jsou bezpředmětné? Případně Vaše názory k problému.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: honzaaa
Datum: 19.07.14 14:08
presne, je moc zvedavej, napsal bych mu, ze v poslednich trech letech nebyla jim jmenovana osoba clenem druzstva a nic vic, do soucasnych pomeru v druzstvu mu nic neni,
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jako
Datum: 19.07.14 14:20

Prosím pěkně, podívejte se třeba na http://www.uoou.cz/k-predavan…aju-bankou-exekutorovi/d-1584 . Podobných článků je vícero. Dále si uvědomte, že BD je běžnou právnickou osobou a co předá exekutorovi, je pouze na ní samotné, resp., statutárním orgánu. Exekutor není PČR ani soudem, či státním zástupcem nebo MP.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 19.07.14 14:24

No a co na to říká exekuční řád a OSŘ, už jste se ho ptal?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.14 14:35

Exekuční řád to řeší v §33 a 34. Vychází mi z toho, že musím poskytnout pouze údaje, které ze zákona musím zpracovávat, tj. dle ZOK údaje ze seznamu členů. Tj. zhruba to, co je v ot. 1. To je můj názor.

Datum: 19.07.14 14:43
avatar

Nevím,co je soudu,potažmo exekutorovi,do majetkových záležitostí družstva.Byt je majetkem družstva,nikoliv dlužníka,exekuce se musí pohybovat v tomto rámci.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.14 14:56

Byt je majetkem družstva, ale na družstevní podíl se exekuce vztahuje. Podíl může jít i do dražby. Ale tady ne, dlužník již není členem...

Od: klk
Datum: 19.07.14 14:52

Je zajímavé, jaký strach obchází nad Českem, když přijde jeden hloupý a výhružný dopis. Takhle se lidé nebáli a hlavně nepodlehli nátlaku ani StB (tedy těch pár, co s ním měli co dočinění). Lidi vzbuďte se a mějte trochu své hrdosti a přestaňte udávat jiné nebo si nechat kydat hnůj na hlavu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.07.14 15:14
avatar

...já bych kl tomu jen doplnil,kolik pak se s vámi exekutor poděli ze své odměny(a že není "zanedbatelná"),že budete vykonávat de facto jeho činnost...? Zkrátka exekutor není oprávněnou osobou ve smyslu zákona na ochranu os.údajů(pouze a jen soudy,st.zast.a PČR-ani městská) takže bych mu pouze odpověděl,že dotyčný(á) není víc jak tři roky bla bla bla a těšilo mně nashledanou...Čím více informací poskytnete o družstvu(tedy svých bytech) mohlo by se to vbrzku obrátit proti vám(vašim bytům)-musíte koukat taky trošku dopředu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.14 17:09

Dobrý den,

rozhodně se braňte, a v odpovědi zkraje uveďte "po poradě s advokátem", to působí psychologicky docela dobře. Sdělte exekutorovi, že v rámci poskytnutí součinnosti rozhodně nemůžete uvádět údaje, na jejichž základě byste se dostal do kolize s jinými zákony, zejména se z.č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Odpovědi bych sdělila velmi stručně. ad 1) ano byl, ke dni poskytnutí údajů již členem BD není. Záleží, jestli Vás exekutor žádá o poskytnutí konkrétních časových údajů například, ke kterému dni přestal být členem BD, potom byste ono datum uvést musel 2) úhrada prostřednictvím účtu - číslo účtu sdělovat nemůžete (nechť exekutor učiní dotaz na příslušnou banku) ad 3) byt - ve vlastnictví bytového družstva, nájemcem není povinný, osobní údaje třetí osoby, která není osobou povinnou, sdělovat nemůžete. ad 4) převod členského podílu - převoditelný bez omezení (to souvisí s tržní hodnotou členských práv) ad 5) tento dotaz považujete za bezpředmětný, neboť byt není předmětem exekuce.Nicméně okrajově můžete sdělit, že se jedná o byt velikosti ... umístěný v ... podlaží o výměře ... m2.

Dále můžete uvést, že věcný rozsah dotazů exekutořa považujete nepřiměřený, neboť exekutor požaduje jak informace, které se povinné osoby netýkají (nový nájemník bytu) tak údaje, které není oprávněno sdělovat družstvo, nýbrž jiné osoby (banka) a družstvo by, poskytnutním těchto informací, překročilo rámec jeho povinnosti poskytnout součinnost.

V dotazu exekutora je samozřejmě více hledisek - ulehčit si práci (viz. dotaz bance, která si za něj bude účtovat) + výpočet tržní hodnoty členského podílu pro případnou dražbu (identifikace bytu - tam nějakou minimální informaci sdělit musíte, tomu se do budoucna nevyhnete).

Exekuce družstevních podíl je nyní právně docela složitá (zejména tam, kde exekuční řízení bylo zahájeno do 31.12.2012), protože od 1.1.2013 a 1.1.214 proběhla zásadní procesní změna a takové dotazy exekutorů vůbec nejsou výjimkou.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 19.07.14 17:28

Dobrý den Aaello, superlativy mi pomalu docházejí, tak jen DĚKUJI ;)

Datum: 19.07.14 17:47

Já tomu říkám odpověď v duchu "pák a brzd". Aby si exekutor nevyskakoval s udělením pokuty "vstřícně" odpovědět (páka), ale současně odpověď "okleštit brzdami" ve smyslu "rád bych, ale ...". Nebo-li, aby se vlk nažral a koza zůstala celá

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.14 21:47
avatar

Souhlasím s Aaellou, že by z odpovědi měla být zřetelná vstřícnost a ochota poskytnout součinnost, přesto bych byla méně vstřícná.

Exekutor se ptá na poslední tři roky, (tři roky zpětně bych brala od doručení dotazu exekutora, chcete-li být vstřícnější, pak od data napsání/odeslání dotazu) proto bych dřívější dobu nezmiňovala.

Tzn., že bych na 1. otázku odpověděla ne a nebyl. Vzhledem k negativní odpovědi na otázku č. 1 jsou podle mne otázky č. 2, 4 a 5 bezpředmětné.

A vzhledem k tomu, že neznáte trvalý pobyt povinného, neznáte odpověď ani na otázku č. 3.

Doporučuji v úvodu dopisu použít větu, kterou navrhla Aaella: "Po poradě s advokátem" ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.07.14 23:03

Díky Vám oběma za konstruktivní připomínky. V zásadě jste mi potvrdily, co jsem chtěl slyšet a provést, včetně oné metody cukru a biče (s oblibou taktéž používám), v čem jsem si nebyl jistý bylo, kde přesně jsou mantinely.

Mimochodem, Ivzez, mezi odesláním a doručením dotazu exekutora to jsou maximálně 2 hodiny, až tam jsme dnes dospěli v přetechnizovaném světě. Zastavte svět, chci vystoupit... *frajer* (Lepší Lennon mezi smajlíky není)

 

Od: hode
Datum: 19.07.14 23:07

Listinný dopis vám byl od exekutora doručen za 2 hodiny po té, co ho podal?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.14 23:22

Nee, tak rychle pošta opravdu nepracuje. Dnes máme jiný vynález, datové schránky. A když odesilatel i adresát jsou online v tutéž dobu, je to takhle rychlé. Záleží jen na tom jak často stahujete maily a jestli se do datové schránky přihlásíte...

Datum: 19.07.14 23:41
avatar

Měla jsem na mysli klasickou poštu. Takhle to aspoň máte jednodušší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.07.14 00:14

Pravda, stejně ale datovou schránku nemám rád. Nejdřív přijde mail z kterého není jasné, jestli píše nějaký robot statistiku za poslední půlrok nebo se na nás chystá nějaká pohroma, potom mě zbuzeruje systém, že neumím správně opsat klikiháky z obrazovky, následuje obligátní hláška, že mám změnit heslo a teprve potom ... se objeví Rákosníček. To u klasické pošty rovnou vidím obálku a v nejhorším můžu tušit podle podací pošty na oznámení o nezastižení.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.