Manžel, práce, mateřska

Od: Datum: 18.07.14 22:48 odpovědí: 6 změna: 20.07.14 17:06

dobrý den, jelikož čekám druhé dítě a jsem nyní na rodičáku tak při narození druhého nebudu mít nárok na mateřskou je možné aby na ní nastoupil manžel a nadále legálně pracoval zatím co já bych byla s dětmi doma?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.07.14 22:58
avatar

Z otázky není úplně jasné, jestli jste u prvního dítěte měla nárok na MD a PPM, ani jestli (ne)jste zaměstnaná nebo jestli jen pobíráte RP. Odhaduji, že ne, ale radši to prosím upřesněte.

---------- Nelze souběžně čerpat volno a pobírat dávku nemocenského pojištění a současně pracovat v zaměstnání, z něhož se dávka čerpá.

Jestli nejste zaměstnaná, budete mít od porodu nárok na rodičovský příspěvek. Pokud lze u manžela stanovit vyměřovací základ (je-li nemocensky pojištěn), budete moci zvolit výši i délku pobírání rodičovského příspěvku.

Viz: rodičovský příspěvek

Ohodnoceno: 2x
 
Od: misicka89
Datum: 18.07.14 23:12

Děkuji tohle mi stačí myslela jsem si že to asi nebude možné, jen mi kdosi říkal že se to tak kdysi dělalo že manžel šel na pár dní ma mateřskou a tu pak přebrala manželka a on se vrátil do práce ale připadalo mi to podezřelé.

Datum: 19.07.14 03:10
avatar

Otec dítěte nemohl jít na mateřskou dovolenou, tu mohou/ly čerpat jen matky, otcové mohou/li čerpat dovolenou rodičovskou.

Převedení péče o dítě na otce dítěte a zpět na matku dítěte byl a je možný i dnes, ale dnes by muselo by jít alespoň o měsíc.

Tuto možnost používaly rodiny, v nichž matka měla nárok na rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka) od porodu do 4 let věku dítěte bez možnosti změny. To byl případ matek, které neměly nárok na PPM.

Pokud se péče o dítě převedla na otce, mohl otec zvolit variantu RP, tato varianta pak při převodu péče o dítě zpět na matku zůstala i jí.

Pro možnost volby výše a délky výplaty rodičovského příspěvku dnes stačí k žádosti o RP doložit vyměřovací základ otce dítěte. Není tedy nutné péči o dítě převádět a otec může po celou dobu pracovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.07.14 09:17
avatar

Převzetí péče o dítě (peněžitá pomoc v mateřství) otcem musí trvat nejméně 7 dní.

Zákon o nem.pojištění, § 32 odst. 1 písm. e)

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má

pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu podle odstavce 7, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.07.14 17:06
avatar

Koukám, že jsem to nějak popletla a marně přemýšlím, kde jsem sebrala ten měsíc ... Díky za doplnění a upřesnění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 18.07.14 23:01
avatar

Lépe vám asi poradí,když si na netu najdete " kalkulačka mateřská 2014",odrolujete až na konec článku a je tam poradna,zadáte tam dotaz a asi do 2 dnů vám přijde odpověď.Jsou tam popsány od tazatelek i různé podobné dotazy,třeba tam odpověď najdete.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.