Výpočet podpory

Od: Datum: 18.07.14 08:27 odpovědí: 3 změna: 18.07.14 20:16

Dobrý den,

prosím o radu ohledně podpory. 12.6. jsem okamžitě zrušila PP pro neplacení mzdy. Chvíli jsem se dohadovala se zaměstnavatel, který nakonec můj nárok uznal. Dokumenty pro ÚP mi však přišly až dnes. Na ÚP jsem se zatím neregistrovala. Ráda bych věděla, jak je to s podporou, kdybych šla na ÚP až v srpnu? Je mi jasné, že bych si musela zaplatit za červenec zdravotní. Ale pokud bych šla až v srpnu, mám nárok také na podporu klasicky počítanou ze mzdy? A bude se mi počítat z měsíců leden - až březen a nebo duben - červen? Mám nárok na 65% nebo 45% když šlo o hrubé porušení na straně zaměstnavatele? Díky!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.07.14 18:45
avatar

Zrušení pracovního poměru pro neplacení mzdy je podle zákona o zaměstnanosti vážným důvodem k ukončení zaměstnání, takže se Vám podpora krátit nebude. Nejsem si ale jista, jestli se podpora bude počítat z průměrného výdělku nebo z průměrné mzdy v národním hospodářství. (viz odkaz, § 5 písm. c)

Kdybyste se byla zaregistrovala do 3 dnů po skončení zaměstnání (nemusela jste čekat na podklady od zaměstnavatele), šlo by o výpočet z posledního zaměstnání.

Nevím, jak to bude v případě, že Vám zaměstnavatel blokoval potvrzení o zaměstnání, případně další podklady. To byste měla zjistit na ÚP. Vedle blokování podkladů byste mohla byste zkusit argumentovat tím, že Vám náležela náhrada mzdy od zaměstnavatele za dobu odpovídající výpovědní době. Nevím, jak by to bylo (z čeho se stanoví podpora), pokud se zaregistrujete až v srpnu.

Rozhodným obdobím pro stanovení průměrného výdělku je kalendářní čtvrtletí předcházející ukončení zaměstnání (leden až březen 2014).

---------------------------------- K zdravotnímu pojištění:

Pokud se na ÚP zaregistrujete 31. 7. 2014 (čtvrtek), nebudete za červen ani za červenec hradit zdravotní pojištění (za část června měl odvést zaměstnavatel, za část července odvede stát).

OBZP platí zdravotní pojištění (1.148 Kč) až za ten měsíc, kdy po celý měsíc nebyla zaměstnána ani v evidenci uchazečů o zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sinni
Datum: 18.07.14 20:09

Dobrý den Ivzez, děkuji za Vaši odpověď. Teď když to googluji, tak máte pravdu, že zřejmě půjde o výpočet podle průměru v nár. hosp. a tedy 0,15 a 0,12 násobek. To jsem opravdu prošvihla a docela mě to vyděsilo, jelikož se o tom nikde nikdo nezmińuje. Všude se píše jen to, že ideální je jít do 3 dnů jen proto, aby podpora plynula hned. Já věděla že dostanu odstupné a tedy jsem věděla, že podporu hned nedostanu a začala jsem to řešit až kvůli zdrav. Problém je, že zaměstnavatel mi doklad vystavil hned k 17.06. i když přišel dnes :-/

Mám jednu čistě hypotetickou otázku. Jak by to bylo v případě, že bych k 12.06. ukončila zaměstnání, na ÚP nešla, protože bych měla příslib jiné práce, do té nastoupila v průběhu července a po pár dnech ve zkušební lhůtě skončila popř. by mi byl zrušen PP ve zk. lhůtě zaměstnavatelem? Pak bych šla do 3 dnů na ÚP a podpora by se počítala z jakého příjmu z kterých měsíců? Z předchozího povolání nebo z tohoto nového pár denního? Děkuji.

Od: sinni
Datum: 18.07.14 20:16

Ještě doplňuji dotaz - jak by to bylo v případě, že by druhé zaměstnání nebylo HPP ale šla bych někam na pár dní na dohodu? Na jednu stranu to teď může působit, že se snažím očůrat nějaký systém, na druhou stranu mám z minulého zaměstnání které trvalo několik let prům. mzdu 35000,- a 3500,- podpory počítané z hosp. průměru je dost tristní. i když uznávám, že šlo o moji chybu

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.