Občasný prodej použité elektroniky- student

Od: Datum: 17.07.14 16:44 odpovědí: 11 změna: 26.07.14 02:39

Zdravím poradce :)

Věřím, že je tu plno lidí, které mi dokáží poradit, jak jsem se přesvědčil v podobných tématech :)

Nějak se pořád plácám v tom, co můžu, co nemůžu, co bych měl a už jsem se nejspíš začal topit.

K věci. Použitá, předělaná elektronika z Německa, nebo i z ČR a následný prodej u nás/v Německu.

První případ Když budu takto prodávat jeden kus (do 5.000,- Kč) měsíčně, aniž bych měl stránky- pouze tak, že bych si ho vyzkoušel a poslal dál do světa, pro můj osobní přehled. To bych žádné oprávnění nepotřeboval, jestli se nepletu.

Druhý případ Jestliže bych takhle prodával, pro vlastní "rozvoj" a přehled, a zároveň bych počítal s tím, že něco do budoucna rozjedu, už bych měl například stránku na sociálních sítích s jménem zatím neexistující firmy, e-shopu, kam bych dával odkazy na mnou nabízené zboží, bylo by to beztrestné?

Případ třetí Jenže, co kdyby se to chytlo a já bych si tím chtěl přivydělat? Jako student, jenž nedosáhl plnoletosti, už tenhle fakt pro mě představuje problém, bych to muselo být na jednoho z rodičů, který je samozřejmě zaměstnanec- představuje to nějaké úskalí? Tady už bych samozřejmě musel mít nějaké zkušenosti, které bych nabral v předchozích případech, jakošto jakýsi "průzkum trhu".. Tady už by nebylo o čem diskutovat.

Zajímají mě tedy především ten druhý případ. Potřeboval bych nějaké oprávnění? Za každou odpověď jsem v tuto chvíli vděčný.

Prozatím děkuji :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.07.14 17:23
avatar
Prodávej a zatim to zeřeš.. Chovej se k lidem dobře a mzslim že nebude problem ;)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.14 19:28
avatar

Stránka na sociálních sítích se jménem neexistující firmy, e-shopu s odkazy na nabízené zboží? To není v souladu se zákony...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.14 20:48

Možná jsem úplně nepochopil dotaz, ale na neexistující firmy narážím pořád. "Firma" se jmenuje Bflmpsvz, provozuje e-shop, uvádí kontaktní adresu, sídlo, IČ. Ale když si ji dle IČ najdete v OR, zjistíte, že IČ patří fyzické osobě Jan Novák, po jménu firmy ani památka. Takže i neexistující firma vydělává peníze. Nicméně provozovat e-shop bez živnostenského oprávnění nelze (aspoň ne legálně).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anonymous
Datum: 17.07.14 21:21
Nejspíš jsem to špatně popsal.. Rozdělil jsem to na tři možnosti, které by se mohli stát, ale první a třetí můžete přeskočit, to je jen pro doplnění otázky, aby to bylo chronologicky uspořádané.. Momentálně mě zajímá jen odpověď na "Případ druhý", toť text: Jestliže bych prodával, pro vlastní "rozvoj" a přehled, a zároveň bych počítal s tím, že něco do budoucna rozjedu, už bych měl například stránku na sociálních sítích s jménem zatím neexistujícího e-shopu, kam bych dával odkazy na mnou nabízené zboží, bylo by to beztrestné?
Od: buss
Datum: 17.07.14 22:17

Student VŠ by se měl už umět orientovat, napřed třeba živ. zákon, § 2. No a pak další... Neexistující firma nabízet zboží?
A když si ji bude někdo chtít ověřit v rejstříku?

doplněno 18.07.14 00:31:

Tak jo žáku SŠ. Ono problémek je, že i finančáky projíždí inzeráty, protože kupa lidí se různým přeprodáváním živí, třeba i tím nákupem (v zahraničí, třeba vybíráním ... v Germanii). To jako myslíš, že když někdo něco koupí, že bude stálý odběratel, ta odezva? Spíše zájem o tu věc. Proč neinzerovat přímo na bazarech, aukru?
No, jen si ten živnosťák nastuduj (a pak zákon o dani z příjmu a soc a zdrav. pojištění). Inzerát si klidně pro zjištění zájmu dej, pak řekneš, že je to prodané. Podívej se na aukru, jak se to prodává. Jo, nemáš 18, na cizí toho podniká ... Za jistých okolností lze i dříve. Zkus pár věci udat a uvidíš, pokud nezkusíš - nevíš! Ale kupovat opravovanou techniku, záruka...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: anonymous
Datum: 17.07.14 23:15

Nestuduji VS, jako spíš školu střední- nastupuji do "druháku". Právo je pro mě ještě velká neznámá, ztrácím se v tom..

Ale ne, když bych to mělnapsat ještě stručněji, nebo spíš uvedu příklad:

Max 2× do měsíce bych prodal elektroniku, původně nefunkční (opravil bych ji), ozkoušel co je za inovace v technologiích, jako soukromá osoba bez živnostenského listu, žádné IČO a vůbec žádná firma.. Jenže abych z toho něco měl (zpětnou vazbu, "průzkum"..), házel bych inzeráty třeba na stránku, kterou bych si založil na sociální síti a odkazy potom na stánku jako Sbazar.cz, Bazos.cz a další.. Viděl bych třeba zpětnou vazbu lidí, které ode mě něco koupili a hlavně by na mě měli kontakt, který není v podobě čísla na mobil..

V podstatě to moc pitvám, ale chtěl bych se jen ujistit, kdyby se našel náhodou nějakej hnidopich.. náhoda je prostě blbec a ne nadarmo se říká :"Dvakrát měř, jednou řež"...

Ale děkuji za odezvu :)

Datum: 17.07.14 23:33

Pokud se hnidopich najde, budete mít problém. Dle mého Vámi popisovaná činnost naplňuje znaky podnikání, protože se jedná o činnost systematickou a protože nepopřete (ani nepopíráte), že jedním z faktorů vytváření zisku.

doplněno 17.07.14 23:38:

opr.: je vytváření zisku

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.07.14 23:37
avatar

Jednou to prodej za sebe, jednou za bráchu, ségru, mámu, tetu... Dnes je takový chaos, že si nikdo nevšimne. Snad jen na udání, takžese s tím nechlub. Prostě jsi prodal svou použitou věc co už nechceš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.14 09:31
avatar

Souhlas, kdyz nikdo neuda, tak je to OK. Stale muze tvrsit, ze to prodaval pro clena rodiny, ktery mel vec min. 1 rok v drzeni. Jen ten objem nesmi presahnout unosnou mez :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anonymous
Datum: 18.07.14 09:02

Něco takového jsem čekal, proto si chci zjistit, jak se věci mají, než do toho po hlavě skočím.. Na něco jsem právě už nahlédl. Aukro samozřejmě taky znám, jen jsem ho opomenul. Díky :)

Od: tomasgazur
Datum: 26.07.14 02:39

Ahoj, pokusil jsem se to tady celé pročíst a doporučil bych ti ŽL a zlegalizovat to.

Ono teda záleží kolik ti to bude vydělávat. Pokud by to nepřekročilo nějakou mez, asi by jsi to okecal. Ale čistě teoreticky by jsi potřeboval ŽL, jelikož je to dlouhodobě výdělečná činnost a není to nějaká jednorázovka.

Také jsem někde četl že Aukro spolupracuje s finančákem a předává jim potřebné údaje o prodejcích, které mají větší prodeje. Finančák to potom kontroluje a případně řeší.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.