Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
öbracím se na Vás o dotazem, zda když ukončím svévolně pracovní poměr, jestli budu mít nárok na podporu a v jaké výši a v jaké délce?
Od 1. července 2013 jsem pracoval na DPČ za 70/ Kč do konce října. Kdy jsem u stejné firmy začal pracovat na HPP úvazek 6,0 (3/4) za 13 500 Kč/ měs. Tento nebo příští měsíc bych chtěl dát výpověď. Přípomínám do toho jsem studentem prezenčního studia a mám odopočty na studenta.
Jednou jsme se školou byli na UP, a tam nám řekli, že i student po odvádění ročního sociálního pojištění bude mít nárok na podporu, i když je to ojedinělé...
Děkuji za odpověď.
Správně Vám odpovídá Jancaak: Protože splníte podmínku pro přiznání podpory (12 měsíců pojištění v posledních dvou letech), můžete se zaevidovat na ÚP a budete mít nárok na podporu.
Studium si musíte zorganizovat tak, aby Vám nebránilo v plnění povinností uchazečů o zaměstnání (nelze se např. kvůli studiu omlouvat ze schůzek), v aktivním hledání nového zaměstnání nebo v nástupu do nového zaměstnání.
Chcete-li zaměstnání ukončit 31. října, doručte zaměstnavateli písemnou výpověď do 31. srpna včetně (stačí osobně předat 31. srpna proti potvrzení převzetí na kopii výpovědi).
Pokud byste výpověď posílal poštou, pak o cca 10 až 15 dnů dříve doporučeným dopisem s dodejkou.
Protože se však do doby pojištění počítá i doba, v níž jste pracoval na DPČ, můžete výpověď dát již v průběhu července, výpovědní doba začne běžet 1. srpna a zaměstnání skončí 30. září.
------- Pozor na důvod ukončení zaměstnání:
Neuvedete-li v písemné výpovědi vážný důvod podle zákona o zaměstnanosti, bude se Vám podpora po celou podpůrčí dobu krátit na 45 % průměrného čistého výdělku z posledního zaměstnání.
Vážných důvodů (§ 5 písm. c) je několik a některé se jsou formulovány poměrně volně, takže si mezi nimi pravděpodobně nějaký budete moci vybrat.
Nezapomeňte úřadu práce studium nahlásit hned při registraci (lhůta 8 dnů se vztahuje na ty, kdo teprve studovat začnou).
------- Ještě jednou zákon o zaměstnanosti, tentokrát § 25, odst. 4: Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání, pokud fyzická osoba soustavně se připravující na budoucí povolání získala v rozhodném období zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle jiného právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců. Skutečnost, že se soustavně připravuje na budoucí povolání, je fyzická osoba povinna krajské pobočce Úřadu práce oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání, nebo osobně anebo písemně do 8 dnů ode dne zahájení soustavné přípravy na budoucí povolání.
Zaleží na tom jak dlouho jste pracoval na HPP.uDPČse doba počítá pokud byl příjem vyšší než 10000 Kč / měsíc
doplněno 17.07.14 10:41:Podpora se počítá z příjmů (zdaněních) z posledním čtvrletí a je to průměr .Kolik je to přesně vám neřeknu záleží natom zda dáte nebo dostanete výpověď(rozdíl 15%).Podpora se vyplácí 5 měsíců
Asi jsem zaměníl druhy "pracovních" smluv ,Správně je když platíte 12 měsíců sociálni(důchodové ) pojištění pak máte nárok na podporu(to zda zda platíte musíte mít na vyplatnici
Pokud jsem HPP začal 1. 11., tak bych musel dát výpověďk poslednímu říjnu, abych měl nárok na podporu, když se dohoda s výdělkem okolo 5 000,- nepočítá.
A výsledná částka pospory se spočítá jak?
Děkuji.
OMYL! Na důchodové pojištění se počítá DPČ od výdělku 2500kč/měsíc (hrubého).
U DPP jste důchodově pojištěn až od výdělku 10 001kč/měsíc.
Nárok na podporu máte, pokud splňujete podmínku 12 měsíců důchodově pojištěných během posledních dvou let před registrací na ÚP.
doplněno 17.07.14 12:31:Pokud splňujete tuto podmínku, můžete se evidovat na ÚP jako uchazeč o zaměstnání.
Pokud byste nesplnil těch 12 měsíců, nemůžete se hlásit jako student prezenčního studia na ÚP vůbec (ať s nárokem na podporu nebo bez nároku na podporu)
V "základním poučení uchazeče o zaměstnání" si můžete ověřit:
7.Uchazečem o zaměstnání může být fyzická osoba, která má na území České republiky bydliště a která není
j) studentem denního studia na střední škole, konzervatoři, vyšší odborné škole, jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky a prezenčního studia na vysoké škole (soustavná příprava na budoucí povolání), s výjimkou studenta, který v posledních 2 letech před zařazením do evidence UoZ získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců
doplněno 17.07.14 12:34:Ukončíte-li poslední zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí výše podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu -- do 50 let věku máte nárok na 5 měsíců podpory
doplněno 17.07.14 14:02:@ paw --- chápete špatně --- student prezenční formy VŠ může být, ale musí splnit těch 12 měsíců důchod. pojištěných ----pokud splní je úplně jedno zda je/není student -- může se evidovat na úp jako uchazeč o zaměstnání a dostat/nedostat podporu dle toho zda má nárok
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.