Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti

Od: Datum: 17.07.14 09:51 odpovědí: 7 změna: 18.07.14 03:35

Dobrý den,

öbracím se na Vás o dotazem, zda když ukončím svévolně pracovní poměr, jestli budu mít nárok na podporu a v jaké výši a v jaké délce?

Od 1. července 2013 jsem pracoval na DPČ za 70/ Kč do konce října. Kdy jsem u stejné firmy začal pracovat na HPP úvazek 6,0 (3/4) za 13 500 Kč/ měs. Tento nebo příští měsíc bych chtěl dát výpověď. Přípomínám do toho jsem studentem prezenčního studia a mám odopočty na studenta.

Jednou jsme se školou byli na UP, a tam nám řekli, že i student po odvádění ročního sociálního pojištění bude mít nárok na podporu, i když je to ojedinělé...

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 17.07.14 10:04

Zaleží na tom jak dlouho jste pracoval na HPP.uDPČse doba počítá pokud byl příjem vyšší než 10000 Kč / měsíc

doplněno 17.07.14 10:41:

Podpora se počítá z příjmů (zdaněních) z posledním čtvrletí a je to průměr .Kolik je to přesně vám neřeknu záleží natom zda dáte nebo dostanete výpověď(rozdíl 15%).Podpora se vyplácí 5 měsíců

doplněno 17.07.14 11:14:

Asi jsem zaměníl druhy "pracovních" smluv ,Správně je když platíte 12 měsíců sociálni(důchodové ) pojištění pak máte nárok na podporu(to zda zda platíte musíte mít na vyplatnici

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dundee333*
Datum: 17.07.14 10:17

Pokud jsem HPP začal 1. 11., tak bych musel dát výpověďk poslednímu říjnu, abych měl nárok na podporu, když se dohoda s výdělkem okolo 5 000,- nepočítá.

A výsledná částka pospory se spočítá jak?

Děkuji.

Od: paw®
Datum: 17.07.14 10:41

Podporu dopocetete zde http://www.finance.cz/duchody…ce/podpora-v-nezamestnanosti/

Ale tezko tict, jak je to s tim studentem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.14 12:25

OMYL! Na důchodové pojištění se počítá DPČ od výdělku 2500kč/měsíc (hrubého).

U DPP jste důchodově pojištěn až od výdělku 10 001kč/měsíc.

Nárok na podporu máte, pokud splňujete podmínku 12 měsíců důchodově pojištěných během posledních dvou let před registrací na ÚP.

doplněno 17.07.14 12:31:

Pokud splňujete tuto podmínku, můžete se evidovat na ÚP jako uchazeč o zaměstnání.

Pokud byste nesplnil těch 12 měsíců, nemůžete se hlásit jako student prezenčního studia na ÚP vůbec (ať s nárokem na podporu nebo bez nároku na podporu)

V "základním poučení uchazeče o zaměstnání" si můžete ověřit:

7.Uchazečem o zaměstnání může být fyzická osoba, která má na území České republiky bydliště a která není

j) studentem denního studia na střední škole, konzervatoři, vyšší odborné škole, jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky a prezenčního studia na vysoké škole (soustavná příprava na budoucí povolání), s výjimkou studenta, který v posledních 2 letech před zařazením do evidence UoZ získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců

doplněno 17.07.14 12:34:

Ukončíte-li poslední zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí výše podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu -- do 50 let věku máte nárok na 5 měsíců podpory

doplněno 17.07.14 14:02:

@ paw --- chápete špatně --- student prezenční formy VŠ může být, ale musí splnit těch 12 měsíců důchod. pojištěných ----pokud splní je úplně jedno zda je/není student -- může se evidovat na úp jako uchazeč o zaměstnání a dostat/nedostat podporu dle toho zda má nárok

Ohodnoceno: 1x
 
Od: paw®
Datum: 17.07.14 13:26
Pokid toto.chapu spravne, tak tazatel bude mit narok na podporu jenom pokud se zaeviduje na UP, cemuz predchazi to, ze nesmi byt student.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.14 14:05

lépe řečeno: student prezenční formy VŠ (denní formy SŠ apod...) se může evidovat jako uchazeč o zaměstnání na ÚP, pokud má těch 12 měsíců důchod. pojištěných (čili pokud má nárok na podporu v nezaměstnanosti) v posledních dvou letech před evidencí na ÚP

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.14 03:35
avatar

Správně Vám odpovídá Jancaak: Protože splníte podmínku pro přiznání podpory (12 měsíců pojištění v posledních dvou letech), můžete se zaevidovat na ÚP a budete mít nárok na podporu.

Studium si musíte zorganizovat tak, aby Vám nebránilo v plnění povinností uchazečů o zaměstnání (nelze se např. kvůli studiu omlouvat ze schůzek), v aktivním hledání nového zaměstnání nebo v nástupu do nového zaměstnání.

Chcete-li zaměstnání ukončit 31. října, doručte zaměstnavateli písemnou výpověď do 31. srpna včetně (stačí osobně předat 31. srpna proti potvrzení převzetí na kopii výpovědi).

Pokud byste výpověď posílal poštou, pak o cca 10 až 15 dnů dříve doporučeným dopisem s dodejkou.

Protože se však do doby pojištění počítá i doba, v níž jste pracoval na DPČ, můžete výpověď dát již v průběhu července, výpovědní doba začne běžet 1. srpna a zaměstnání skončí 30. září.

------- Pozor na důvod ukončení zaměstnání:

Neuvedete-li v písemné výpovědi vážný důvod podle zákona o zaměstnanosti, bude se Vám podpora po celou podpůrčí dobu krátit na 45 % průměrného čistého výdělku z posledního zaměstnání.

Vážných důvodů (§ 5 písm. c) je několik a některé se jsou formulovány poměrně volně, takže si mezi nimi pravděpodobně nějaký budete moci vybrat.

Nezapomeňte úřadu práce studium nahlásit hned při registraci (lhůta 8 dnů se vztahuje na ty, kdo teprve studovat začnou).

------- Ještě jednou zákon o zaměstnanosti, tentokrát § 25, odst. 4: Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání, pokud fyzická osoba soustavně se připravující na budoucí povolání získala v rozhodném období zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle jiného právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců. Skutečnost, že se soustavně připravuje na budoucí povolání, je fyzická osoba povinna krajské pobočce Úřadu práce oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání, nebo osobně anebo písemně do 8 dnů ode dne zahájení soustavné přípravy na budoucí povolání.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.