Komunální volby

Od: Datum: 16.07.14 17:39 odpovědí: 1 změna: 16.07.14 19:21

Zdravím,

prosím Vás vysvětlete mi někdo, jak je to s přepočítáváním hlasů, když kandiduje někdo za nějakou stranu nebo sdružení. Každé volební období jsem kandidoval sám za sebe, ale slyšel jsem, že je lepší kandidovat za nějakou koalici, že i když mě přímo nezaškrtnou, ale někoho jiného z té koalice ano, tak i já z toho mám pak výhodu. Tak mi to prosím někdo srozumitelně vysvětlete. Díky moc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.07.14 19:21
avatar

Čím větší město, tím méně je pravděpodobné, že budete zvolen do zastupitelstva jako jednotlivec.

Malá obecní zastupitelstva mívají kolem 7 členů, menší města mezi 20 až 30 členy, kolik mají veliká města, nevím, ale dá se to jistě na městských stránkách najít. Počet členů zastupitelstva je vždy lichý.

Předpokládejme, že vaše město bude mít 23 zastupitelů. Všechny velké politické strany a mnohá volební sdružení naplní kandidátky do posledního místa. Tedy na volebním listku budou mít 23 jmen. Na posledních místech budou, pravda, lidé většinou nevolitelní. Velmi staří nebo velmi mladí, málo známí, někdy i málo oblíbení. Ale budou tam. A v případě, že se já rozhodnu některou tuto stranu volit, dám jí plných 23 hlasů.

Malá sdružení mívají na kandidátce třeba jen 7 jmen. Víc lidí prostě nesehnali. V tom případě, když je volím jako celek, dám jim jen 7 hlasů.

Budete-li na kandidátce sám, dostanete vhozením lístku se svým volebním číslem jen 1 hlas.

Já jako občan mohu také kroužkovat nebo křížkovat ze všech kandidátek. Mohu zakroužkovat 23 jmen z libovolných kandidátek. Tím vlastně přidám tu 5 tu 10 hlasů, vám ale zase jen jeden jediný.

Nakonec se všechny hlasy sečtou a je pochopitelné, že čím méně jmen na kandidátce bylo, tím méně hlasů, tím menší pravděpodobnost zvolení.

Politické strany i volební sdružení velmi rády přibírají na kandidátky nestraníky - sympatizanty. Pokud možno známé lékaře (dobrého gynekologa znají všechny ženy ve městě), oblíbené pedagogy - sběrače hlasů. Tito lidé pak po měsíci poděkují za důvěru, odstoupí a věnují se vlastní práci. Ale mnozí vytrvají a pro město pracují. Pokud opravdu máte zájem o práci pro město, doporučila bych kandidovat za větší seskupení. A samozřejmě pokusit se získat na kandidátce co nejnižší číslo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.