Nový občanský zákoník

Od: Datum: 16.07.14 12:44 odpovědí: 10 změna: 21.07.14 18:38

Dobrý den.Máme v našem panelovém domě paní,která je majitelkou dvou fenek jezevčíka.Fenky štěkají od rána do noci.Byla několikrát upozorněna, že nás tím obtěžuje a ruší,ale vždy nás odbyla tím, že nám do toho nic není.Myslela jsem si,že pomůže Nový obč.zákoník.Včera byl chat s advokátem v Blesku.Bohužel jsem podle jeho odpovědí pochopila ,že "nemáme nárok".Po různých informacích v tisku jsem měla dojem,že se blýská na lepší časy.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 16.07.14 14:03

Podle nového Občanského zákoníku opravdu najemník může mít v bytě psi,ale zkuste to trochu jinak .Zkuste si stěžovat na paní na obecním uřadě pro přestupek rušení nočního klidu (zákon 200/1990 sb.§ 47 odsta vec 1b ,a obzlášť §47 odstavec 3 stejného zákona kde se vysvětluje co je noční klid)parkrát prohraje (a zaplatí až 5000kč) psi sama dá pryč a ochotně

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.14 14:15

Bohužel, právní situace, jak v naší republice řešit štěkot psa, který obtěžuje ostatní, je docela zoufalá. Co můžete udělat?

1) zavolat městskou policii, opakovaně, aby případ zdokumentovala a věc postoupila přestupkové komisi - získáte alespoň minimální důkazní základ

2) zavolat hygienickou stanici, aby zdokumentovala intenzitu hluku - opět je to pro účely získání důkazu

3) zavolat veterinu, zda v případě pejska není podezření na jeho týrání (osamocené zvíře).

4) oznámit to majiteli bytu, jedná-li se o nájemní byt (či družstvu v případě družstevního bytu nebo výboru v případě SVJ)

A pozor, jedná-li se o nájemní byt, neznamená to automaticky, že nájemce vždy (absolutně) má právo chovat zvíře v bytě:

§ 2258

Nájemce má právo chovat v bytě zvíře, nepůsobí-li chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v domě. Vyvolá-li chov zvířete potřebu zvýšených nákladů na údržbu společných částí domu, nahradí nájemce tyto náklady pronajímateli.

Vše výše uvedené může:

- skutečně otrávit majitelku psů natolik, že se bude snažit pejsky nějakým způsobem zklidnit

- vyvolá negativní odezvu majitelky psů a neustálé chození po úřadech

No, pokud nic nepomůže, jediná šance je obrátit se na soud, aby paní uložil povinnost zamezit obtěžování Vás štěkotem jejich psů (způsob jak to učiní, je pouze na ní). Jenže u soudu musíte mít důkazy, což jsou ty výše uvedené (+ svědecké výpovědi sousedů, apod.).

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.07.14 16:11

Aaello, Vaše odpověď jako vždy na 1*, alespoň pro mne právníka amatéra z donucení okolnostmi (vedení malého bytového družstva)...

ad1) Podnět přestupkové komisi lze podat i osobně, nejen prostřednictvím městské policie (máme vyzkoušeno, lidově se tomu říká udání).

Výsledkem je, že si dotyčnou záležitost začnou instituce (hygiena, přestupková komise, policie) přehazovat jako horký brambor, pokud možno v kruhu.

Máme vyzkoušeno na obdobném případě.

Jediné, co zabírá je, když se původci problému znepříjemní život natolik, že je nucen se tím zabývat. Přestupková komise, ani hygiena, ani policie nezabrala. U nás to vyústilo v jednom případě v dobrovolné ukončení podnájemní smlouvy (pes se s obyvateli domu nesžil) a v druhém případě v prodej bytu a vystěhování (to ovšem nešlo o psa ale skladování odpadu v bytě). Doba řešení problému v 1. případě půl roku, v druhém cca 3 roky. Nutná je naprostá součinnost všech sousedů a majitele domu (družstvo, SVJ), když nedojdete ani s košem, bez toho, aby Vás někdo nezastavil se stížností a žádostí o nápravu, pohne to snad s každým. K soudu jsme zatím v žádném případě nedospěli...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.07.14 16:39

do puntíku s Vámi souhlasím, a jako právníkovi amatérovi Vám Vaše problémy v družstvu rozhodně nezávidím, neboť s nimi si často! nedovedou poradit ani právníci - profesionálové. Něco jiného je totiž rozebrat věc po právní stránce a něco jiného dělat "tzv. právníka v první linii" a řešit s bytovými družstvy či se SVJ běžné problémy, nad nimiž se často sklání minimální 4 právnické hlavy a nevykřeše se nic! Ano, jakmile začnete se stížnostmi na štěkot (a ten je ještě relativně zachytitelný, horší je smrad), tak následuje fáze "horký brambor", která vyúsťuje ve finální boj "kdo z koho" . Právník poradí... jenže právník s dotyčným nebydlí :(.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ivik®
Datum: 16.07.14 18:05
avatar

Také jsem včera v Blesku na netu četla ty "rady" pana právníka.Vůbec nechápu, jak mohli takovou besedu bez hlavy a paty s panem právníkem zveřejnit.byly to vesměs odpovědi rádoby vtipné, místy až trapné.Kdoví, kolik dostal honorář za takové plky...Neporadil tam téměř nikomu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 17.07.14 15:16

Přesně tak.Já jsem si od chatu slibovala víc.Odpovědi mi připadly stále stejné.Nicméně jsem trochu zklamaná z NOZ.Čekala jsem větší vstřícnost pro nás "poškozené" .

Od: pravnik
Datum: 21.07.14 14:51

kupte si přístroj "antištěk"; který jako reakci na štěkání vydává pro psa nepříjemný a pro lidi neslyšitelný zvuk. Obracet se na úřady a instituce opravdu nemá cenu

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.07.14 18:07

Tak to nápad! , docela by mě zajímalo, jaké jsou s tím zkušenosti. Ale opravdu. Kam se hrabou právní rady, pokud tohle funguje, tak bych do toho šla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.14 18:38
avatar

Funguje to. Dcera to taky koupila a použila. Pes přestal za pár týdnů štěkat úplně. Pes má dobrý sluch a pokud vy slyšíte psa, tak to si pište, že on slyší antištěk.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: noe
Datum: 21.07.14 15:13

Kvůli štěkotu psa nemá smysl se obracet na jakékoliv úřady. Je to naprostá utopie si myslet, že to někdo bude řešit. Jediný, koho by to snad mohlo zajímat, je vlastník domu a to ještě za předpokladu, že vlastníkem je fyzická osoba, která se stará. Je-li budova ve vlastnictví obce, právnické osoby nebo nedejbože byt v OV, nikdo vám nepomůže a budete za podivína na kterého je třeba si dát pozor.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.