Neschopenka a dovolená

Od: Datum: 14.07.14 11:36 odpovědí: 8 změna: 16.07.14 00:40

Chci se zeptat když marodím je možné třeba na tři dny odjet na dovolenou . V tuzemsku. Samozžejmě po konzultaci doktora . Děkuji za názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cuca®
Datum: 14.07.14 11:40
avatar

*sok*

To je for ne?

Jako ze byste se na ty 3 dny uzdravil a pak zase marodil?

Zeptejte se zaměstnavatele, rychle vas vyhodí a pak si dovolenkujte do aleluja.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.14 11:49
avatar
Ne, jste nemocny a mate se lecit at jdete co nejrychleji do prace.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: james212
Datum: 14.07.14 11:56

Což o to, možné to samozřejmě je, nohy vám asi neuřízli, jen je třeba počítat s tím že pokud se u vás doma objeví zaměstnavatel, či kontrola, vyjdou vás ty tři dny dovolené hodně draho. V době neschopenky by jste se totiž měl zdržovat mimo vycházky výhradně doma a v případě nezastižení v místě trvalého bydliště následuje tučná pokuta + možný vyhazov

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.14 17:13
avatar

To James -nemáte až tak pravdu! Nemusíte se zdržovat v místě trvaleho bydliště-nemocný je povinen se zdržovat na adrese uvedené na neschopence a tam nemusí být trvalé!

To Tazetel-běžně jsem toto řešil u obvodní lékařky,že mi psala když jsem ji požádal jinou adresu na neschopenku , v podobném případu.

To Aaela-to se ale nevylučuje.A pkd je lékař není jen pisatel receptů a neschopenek, tak posoudí zda-li je toto možné či nikoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.14 12:08
avatar

Ano, je to možné.

Místo pobytu, kde se bude vyskytovat zaměstnanec po dobu pracovní neschopnosti, se nahlašuje ošetřujícímu lékaři, který ji zapíše do neschopenky. Může jít o libovolné místo, nemusí to být místo trvalého pobytu, které je uvedeno v občanském průkazu.

Místo pobytu lze také v průběhu pracovní neschopnosti měnit, a to však s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře, který pokud bude souhlasit, musí tuto skutečnost oznámit opět na příslušný orgán nemocenského pojištění, a to dle místa trvalého bydliště nemocného. Ošetřující lékař také rozhoduje o jeho vycházkách.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.14 16:41

Do určité míry má jethro pravdu, problém je však v tom, že vy, jako "marod", musíte během PN dodržovat léčebný režim, bez ohledu na to, kde budete mít stanoveno místo pobytu. Je tedy jedno, jestli si změníte místo pobytu, dodržovat léčebný režim musíte v každém místě pobytu.

Podrobnosti stanoví § 56 z.č. 187/2006 Sb. (zkráceno):

§ 56

Režim dočasně práce neschopného pojištěnce a místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti

(3) Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. ...

(6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený individuální léčebný postup. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.

Tedy, změnit místo pobytu v době PN můžete, ale účelem není to, abyste si vybíral dovolenou, změna pobytu obvykle probíhá tam, kde zaměstnanec ve skutečnosti bydlí v jiném městě než kde pracuje (a kde bydlí na ubytovně nebo přechodně v nájmu či podnájmu), zkrátka v případech, kdy se zaměstnanci jezdí vymarodit "domů" k rodině. Zaměstnavatel má samozřejmě právo kontrolovat dodržování léčebného režimu i ve změněném místě (dnes si na to větší zaměstnavatelé běžně najímají agentury), takže pokud byste nedodržoval vycházky a v novém místě se nezdržoval, měl byste z toho vážný problém (výpověď).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.14 16:22
avatar
Samozřejmě že to lze, jen je důležité prokonzultovat s lekarem a on vam napíše kde budete.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.14 00:40
avatar

Není to možné. V době nemoci nelze čerpat dovolenou. Maximálně (i třeba jen na určitou dobu) lze změnit místo pobytu v době nemoci, ale i v novém místě je nutné dodržovat léčebný režim.

Jste-li nemocná, máte-li teď na někdy naplánovánu dovolenou a k tomu změníte místo pobytu v nemoci, počítejte s častějšími kontrolami léčebného režimu, k nimž dá podnět zaměstnavatel.

--------------------- Poznámka:

Nedodržení/Porušení léčebného režimu může vést až ke ztrátě zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.