Vstupní prohlídka do nového zaměstnání

Od: Datum: 14.07.14 10:13 odpovědí: 5 změna: 14.07.14 17:43

Zdravím, měla bych jít v srpnu na prohlídku, jelikož se chystám do nového zaměstnání, ale chci se zeptat, v tom stávajícím zaměstnání jsme cca před 4 měsíci všichni absolvovali prohlídku v Kardii (jinak o Kardii si říkám, jestli to není nějaká zdravotní mafie, jelikož i v tom novém vím, že se chodí také do Kardie) - stačilo by potvrzení, že jsem tam před 4 měsíci byla a vůbec, proč nestačí potvrzení mé lékařky? Jak říkám, je to mafie a stát z toho určitě také něco má.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cuca®
Datum: 14.07.14 11:37
avatar

Stara zdr.prohlidka opravdu nestačí.

Proto se ji rika vstupní. Novy zaměstnavatel se chce ujistit., ze jste zdrava při nástupu do zaměstnání.za 4 měsíce se mohl Váš zdr.stav změnit.

A nevim proc státní mafie. Lékaře

či zařízení na prohlídky si sjednava zamestnavatel, či ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.14 12:43
avatar

Elko, do nového zaměstnání musíte mít prohlídku u závodního lékaře (firma by měla mít smlouvu s nějakým lékařem) nebo od svého obvoďáka.

Co je to Kardie?

Říkat si můžete co chcete, ale takový je přepis. Firma ze zákona musí mít svého lékaře, stačí jen papírově..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.14 16:11
avatar

Zdravotní způsobilost se vždy posuzuje ve vztahu k zamýšlenému druhu práce k pracovištím a k pracovním podmínkám u nastávajícího zaměstnavatele.

Váš praktický lékař nezná všechna pracoviště, kam byste mohla nastoupit, ani podmínky u různých zaměstnavatelů. Proto je nutné se vstupním prohlídkám podrobovat u závodních lékařů, kteří toto vše znají (alespoň by měli).

Jestli ze vstupních prohlídek někdo něco má, pak zaměstnanci (jde o ochranu jejich zdraví) a zaměstnavatelé (mohou si být jisti, že zaměstnanec může práci vykonávat).

Smluvním závodním lékařům platí zaměstnavatelé (tyto prohlídky se nehradí z veřejného zdravotního pojištění).

Státu je samozřejmě úplně jedno, s jakým závodním lékařem ten který zaměstnavatel uzavře smlouvu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.07.14 16:27

Udělat si vstupní prohlídku u Vašeho praktického lékaře je sice možné, ale jen prací zařazených do tzv. I.kategorie a pouze, pokud s tím Váš budoucí zaměstnavatel bude souhlasit, není na to právní nárok:

§ 54 z.č.373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách:

(2) Zaměstnavatel pro výkon práce na svých pracovištích, pokud dále není stanoveno jinak,

b) může, jde-li o práce zařazené pouze do kategorie první podle zákona o ochraně veřejného zdraví a není-li součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky stanoveny jinými právními předpisy, zajišťovat provádění pracovnělékařských prohlídek a posuzování zdravotní způsobilosti k práci na základě písemné žádosti u poskytovatele uvedeného v odstavci 1 písm. a), který je registrujícím poskytovatelem zaměstnance nebo uchazeče o zaměstnání; ostatní pracovnělékařské služby podle § 53 odst. 1 zaměstnavatel zajišťuje prostřednictvím poskytovatele uvedeného v odstavci 1, s nímž uzavřel písemnou smlouvu,

Obvykle se jedná o administrativní činnosti (práce zařazené do I.kategorie). Váš budoucí zaměstnavatel potřebuje potvrzení tzv. "pro sebe", nestačí mu Vaše předchozí vstupní prohlídka pro jiného zaměstnavatele (viz. Ivzez). Pokud se nebude jednat o práce zařazené do I.kategorie, musíte je absolvovat u smluvního lékaře budoucího zaměstnavatele.

Pokud se nebude jednat o noční práci, tak nemáte samozřejmě zaručeno, že za Vás náklady vstupní prohlídky uhradí zaměstnavatel, neboť dle § 59 odst. 2 ZSZS se mohou strany "dohodnout" jinak. Ano, musíte se sice teoreticky s budoucím zaměstnavatelem dohodnout, ale prakticky tou druhou možností je, že jinak s Vámi budoucí zaměstnavatel pracovní smlouvu neuzavře:

(2) Vstupní lékařskou prohlídku hradí osoba ucházející se o zaměstnání. Zaměstnavatel hradí vstupní lékařskou prohlídku, pokud uzavře s uchazečem o zaměstnání pracovněprávní nebo obdobný vztah, nestanoví-li jiný právní předpis jinak. Věta první a druhá se nepoužije, jestliže osoba ucházející se o zaměstnání se s případným zaměstnavatelem nebo zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodne jinak nebo stanoví-li právní předpis jinak.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.07.14 17:43
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.