Vlastnictví garáže

Od: Datum: 12.07.14 11:12 odpovědí: 19 změna: 13.07.14 11:58

Dobrý den všem. Chtěl bych se na něco zeptat co je lepší. Moji rodiče mají garáž ve SJM. Mamka chce svou půlku napsat na mě. Takže by byla půlka moje a půlka taťková. Až taťka zemře, tak z jeho půlky by zase půlku měla mamka a ta druhá půlka by se rozpůlila na mě a na bráchu. To si myslím, že to tak je ale nevím to jistě jak je to s dědictvím. A z toho vycházím. Mám s mamkou zajít na katastr hned přepsat na sebe tu její půlku nebo mám počkat až tatka zemře a to co bude mamky, přepsat až pak? A vypořádat se s bráchou ještě než zajdu na katastr. O garáž mi nejde, mám svou a rodičů garáž můžu používat i teď. Jde jen o to co je lepší. Nechat to tak jak to je nebo vyhovět mamce, že to chce přepsat na mě už teď. Díky za rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 12.07.14 12:26

Jaký je důvod takového krkolomného dělení? Jak víte, kdo zemře první? Spoluvlastinctví není dobrý nápad. Když tak na jednoho a vyrovnat se. Katastr, musí být nějaká smlouva, kupní, darovací.

Ohodnoceno: 0x

Od: pekres*
Datum: 12.07.14 13:18

Důvod je takový, že to mamka chce napsat na mě. Psal jsem to tam. Vysvětluji ji, že to není třeba, ale snad víte, jak to je s rodiči když už mají přes sedmdesát. Rodiče znám už od narození a když je tatík dost nemocný, můžu předpokládat, že umře první, obzvášť když se to už pakrát málem stalo. Chci vědět, co je lepší. Nechat to tak jak to je, nebo vyhovět mamce a jít to přepsat. A pak mě bude opět čekat něco podobného když tatík zemře. Darovací smlouva by samozřejmě byla, bez ní by mi to ani na katastru neudělali. Takže je to špatná odpověď.

Od: jiw
Datum: 12.07.14 13:10

Každý převod majetku, každé vyřizování dědictví něco stojí. Zařiďte to tak, jaký má být konečný stav vlastnictví. Pamatujte ale, že ideální poloviny vlastnictví jsou ďáblovy výmysli. Doporučil bych spíše, aby vlastnictví bylo ve 100% na jednu osobu.

Datum: 12.07.14 13:17

A ten přepis z mamky na mě když mi tu půlku daruje se platí?

doplněno 12.07.14 13:24:

...mě se zdá, že ano, ale nejsem si jistý...

Od: bii
Datum: 12.07.14 13:24

Platí se administrativa okolo toho. Tedy někdo musí sepsat darovací smlouvu - to stojí peníze, návrh na vklad do katastr nejspíše sama také nezvládnete, pak kolky jako správní poplatek. Takže to stojí i celkem nestojí stovky, ale tisíce. Následně půjdete na finančák a přihlásíte se k dani z nemovitosti. Pokud zemře další vlastník a vy byste dědila, budete hradit poplatky notářům, znalcům. Další zbytečné peníze... navíc chápejte, že polovina majetku je největší nesmysl, který jen rozděluje spoluvlastníky, kdy jeden bez druhého nezmůže nic. To je obrovský problém, který zatíží vztahy.

Datum: 12.07.14 13:46

No...darovací smlouvu sepíši já, nevidím v tom problém. Návrh na vklad do katastru jsem už dvakrát vyplňoval a úspěšně, tak tak to zvládnu jistě i potřetí. Takže mě to bude stát asi tu tisícíkorunu jestli nejsou poplatky už jiné. A zbytečně když mám už tu garáž k dispozici už teď. No vidíte, finačák! To mě nenapadlo! Finančák by chtěl po mě půlku daně? Vím, že tatka by za garáž platil celou daň. O těch pár stovek mi nejde, jen to chci vědět. (děla to přesně 250Kč) S tatkou vycházím, nevidím problém abychom nebyli spoluvlastnící jedné garáže. Jen nevím co je lepší, když mamka navrhuje abychom to přepsali na mě. Nechat to tak jak to je nebo počkat až budu dědit? Když to mamka nyní přepíše na mě, tak pak to bude nastejno až taťka umře. Mamka bude mít zase půlku která zůstane po taťkovi a budu zase řešit to stejné. Je to taková zamotané...

Od: blanca*
Datum: 12.07.14 13:52

Na váš konkrétní dotaz neumím odpovědět. Ale nejlepší by bylo přesvědčit mamku, že to co zamýšlí, je jen tahání peněz z vaší kapsy. Máma ať se domluví s tátou a darují vám garáž celou s tím, že se s bratrem třeba z té tátovi poloviny vyrovnáte a táta bude mít doživotní jistotu užívání garáže ve formě věcného břemene. Nejjednodušší způsob a také nejlevnější.

Datum: 12.07.14 14:01

Taky se přikláním taky k tomu, to mamce rozmluvit, že je zbytečné, aby na mě přepsala svou půlku. Rozumější by jistě bylo aby ji napsali celou na mě až budou chtít a mamka se domluví s taťkou. Pak by se to přesalo v katastru na mě. S brachou to je v pohodě. Naši mají ještě jednu garaž která zase bude bráchy. Snad to mamce rozmluvím...

Od: uhg
Datum: 12.07.14 13:55

Dělejte dle vlastního uvážení, ale jednou zjistíte, že vlastnit cokoliv napůl s někým z rodiny, není dobré. Buďto to nechte jak to je a nebo si vyřešte vlastnictví tak, jak si to rodiče pořejí, aby to bylo po jejich smrti.

Datum: 12.07.14 14:10

Dobrý den, takhle, jak vy to navrhujete, to úplně nelze udělat. V prvé řadě je důležité si říci, co by vlastně mělo být výsledkem celé této "transakce". Vaši rodiče mají garáž ve společném jmění manžel (tzv. SJM), takže o její dispozici (tj. převodu) musí rozhodovat společně. Nemůže mamka přepsat polovinu garáže na Vás a ve výsledku by garáž byla Vaše a tatínka, vše napůl, maminka totiž není výlučnou vlastnicí garáže. Pokud by Vám Vaši rodiče chtěli darovat id.1/2 podílu garáže, ve výsledku by id. 1/2 garáže byla stále v SJM Vašich rodičů a zbývající polovina by byla ve výlučném vlastnictví Vás. A jak je známo, podílové spoluvlastnictví je ďáblovo osidlo, pokud to půjde, vyřešte celou situaci jinak. Jak už jsem říkala, důležité je, co má být výsledkem toho všeho. Abyste garáž vlastnila jen Vy?

Ještě upozorňuji na jednu věc, to, že se převádí podíl ke garáži, neznamená, že budete mít ve vlastnictví půlku garáže, jako reálně vymezenou část garáže, ale znamená to, že se na právech a povinnostech ke garáži bude podílet ve výši 50%, proto ta "id.polovina", jako ideální polovina.

Ohodnoceno: 2x

Od: qo
Datum: 12.07.14 14:13

Naprostý souhlas. Ale tazatel nepíše o společném jmění manželů - ale to se nabízí a asi to tak bude.

Datum: 12.07.14 15:51

Tazatel hned v úvodu uvedl, že "moji rodiče mají garáž ve SJM" , z toho jsem vycházela. A jak správně podotýkáte, tím, že jsou manželé, se tato varianta, jako první, nabízí .

Jiná situace by byla, kdyby garáž byla v podílovém spoluvlastnictví, zda by maminka mohla svůj podíl (od 1.1.2015) i vůči osobám "neblízkým" převést sama, ale to bych tazatelce již pletla hlavu

Datum: 12.07.14 16:08

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem z důvodu porušení pravidel poradny. ]

Upozornění od sys kapkanadeje 12. 07. 2014 16:15:41
Bylo skryto na přání autora..

Datum: 13.07.14 08:37

Já bych tu otázku už uzavřel ještě s tím, že samozřejmě by tatka s tím souhlasil aby mamka přepsala svou půlku na mě. V tom není žádný problém. A problém není v ničem co se týče vztahů, užívaní atd. Já bych tu otázku položil asi jinak. Co je lepší? Když rodiče darují za života nemovitost dítěti, nebo když dítě po smrti rodičů dědí?

A proč si myslíte, že jsem ženská? Mám blbé otázky jako blondýna? *smich*

Od:
Datum: 13.07.14 10:08

Při dědění budete platit odhadce nemovitosti a odměnu notáři. Při darování, když si darovací smlouvu napíšete sám, tak pak budete platit pouze za vklad do katastru.

Co bude výhodnější, závisí především na ceně nemovitosti. Výhodnější pro Vás by bylo zřejmě darování.

Od: blanca*
Datum: 13.07.14 11:32

x - opět špatná odpověď. Odhadce není potřeba při darování synovi, dokonce ani při prodeji cizímu. Např. při prodeji ocení nemovitost FÚ pro výpočet daně.

Od:
Datum: 13.07.14 11:41

Vždyť píši, že při darování není zapotřebí odhadce a ani notáři se nemusí platit odměna. Ale při dědění notář vyžaduje odhad nemovitosti a sám si vypočte odměnu podle výše odhadu.

Datum: 13.07.14 11:39

Nejde o to, jestli s tím Váš otec souhlasí... Pokud mají nemovitost v SJM, tak musí být účastníci smlouvy oba rodiče. Pak Vám mohou darovat jakýkoliv podíl. Ale nikdy to nebude podíl jednoho z nich... zbývající podíl vždy zůstane v jejich SJM...

Pokud to chcete tak jak jste napsal v úvodu, museli by rodiče vyjmout garáž ze SJM a SJM změnit na podílové spoluvlastnictví, pak by Vám některý z nich mohl darovat svůj podíl. Ne že by to nešlo, ale je to složitější a pravděpodobně by to musel řešit nějaký právník. Nechci Vás podceňovat, ale nevím, jestli byste všechny tyhle smlouvy dokázal sepsat.

Od: moula*
Datum: 13.07.14 11:58

Já mám názor, že by bylo nejlepší, aby rodiče za svého žovota darovali každému synovi jednu gaRÁŽ

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.