Společný dluh (?)

Od: Datum: 11.07.14 18:32 odpovědí: 12 změna: 15.07.14 15:10

Dobrý den,

rád bych se zeptal na následující... S přítelkyní žijeme v jedné domácnosti, ale ona má ještě hypotéku na jiný byt... Zajímalo by mě, jestli bych jí musel, při případném rozchodu, nějak pomáhat se splácením hypotéky? Někde jsem slyšel, že když bydlíme ve společné domácnosti, tak si dluhy stejně nějak dělíme (i když je má jen jeden).

Děkuji

JD


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 11.07.14 19:19

Ale to se musíte nejdřív oženit ,jinak nemusíte

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pravnik
Datum: 14.07.14 16:13

... ale dluhy které měl/a manžel/ka z doby před svatbou se svatbou nestanou dluhy společnými, ale zůstanou dluhy dotyčného manžela/ky... Teprve dluhy učiněné jedním z manželů po svatbě jsou dluhy společnými, a to pokud se proti nim druhý z manželů neohradí podle nového občanského zákoníku

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.14 16:33

pravnik. Změň si nick, páč píšeš naprosté nesmysly. Nebo si řádně prostuduj nový OZ. Možná se prokoušeš až k tomu, že svatbou na Tebe přecházejí dluhy Tvého nového protějšku. A nepomůže Ti ani předmanželská smlouva.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pravnik
Datum: 15.07.14 14:42

až mě poučíš trochu víc - stačí číslo §

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.14 14:58
avatar

o.k. tak si najděte § 42, odst. 1., novely exekučního řádu

doplněno 15.07.14 15:03:

Jinak pro tazetele, jak píše @pacourek - dokud se neoženíte, Vaše dluhy jsou Vaše a dluhy přítelkyně její.

Nedavno tu někdo na poradně psal, že se kvůli novele exekučního řádu, s manželkou právně rozvedli, ač jinak zůstávají spolu, protože v našem absurdistánu je to pro ně jediná ochrana.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.14 21:18

Pokud bude mít i po rozchodu trvalé bydliště u vás, mohli by k vám dorazit exekutoři. Pokud máte trvalý pobyt každý jinde, nic vám nehrozí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.14 00:22

Za dluhy Vaší přítelkyně nijak neodpovidáte.

Magdalen. Napsala jste hloupost. Exekutor může například do bytu, kde bydlel dlužník před rokem a NEMĚl tam ani v té době trvalý pobyt. Exekutorovi totiž stačí pouhá DOMNĚNKA, že kdesi může mít dlužník majetek. Nemá to vůbec nic společného s trvalým bydlištěm.

doplněno 12.07.14 12:21:

magdalen. ...na jakém právním podkladu... Přečtěte si exekuční řád. Pochopitelně, že exekutor jde nejdříve do místa trv.bydliště. Hodně dlužníků má dnes tr.pobyt "na městě". Takže pak exekutor hledá dál. Používá k tomu různé metody. V případě, že hledá dlužníka, který dluží hodně velké peníze, pak za tyto informace o jeho pobytu rád zaplatí svým informátorům. A ty má všude, tomu věřte.

Pochopitelně, jestliže dlužník po sobě nenechá nikde žádnou stopu, tak je těžko dohledatelný. Ale v dnešní době, kdy většina našich "kroků" je monitorována, údaje o nás jsou archivovány, tak exekutor má páky na to, zjistit, kde se dlužník nalézal či nalézá. A jak jsem již napsala, k tomu, aby navštívil něčí domácnost, mu stačí pouhá domněnka!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.14 00:47

To máte sice pravdu, ale praxe je taková, že jdou nejprve do místa trvalého pobytu. To je jednoduché zjistit z evidence obylatel. Nevím, na jaké právním podkladu by chtěl něco zabavovat tam, kde dlužník bydlel třeba před rokem a jak by o tom získali info. Jedině by tam bydleli jeho rodiče, či děti. Tak asi tak.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pawelrobertrak
Datum: 14.07.14 15:24

Exekutore muze jit de facto kamkoli, kde on predpoklade najaky majetek. Misto trvaleho pobytu neni pritom vubec rozhodujuce, jelikoz prevazna vetsina dluzniku bydli na radnici. Tedy maji tam hlaseny trvaly pobyt. Exekotore pritom zjistuji skutecny pobyt dluzniku a pak staci bydlet u nekoho v najemnym byte nebo u pribuznych a uz tam pujde protoze si mysli, ze tam je majetek. Skutecny vlastnik majetku pak musi dokazovat, ze patri jemu a ne dluznikovi. Pawel Robert Rak

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.14 16:11

Z hlediska právního za dluhy své přítelkyně neodpovídáte, jednoduše řečeno, pokud by přítelkyně nesplácela hypotéku, banka by zažalovala pouze jí, nikoliv Vás. Pokud nejste uveden ve smlouvě jako dlužník či spoludlužník nebo ručitel, banka by Vás zažalovat nemohla. Druhou věcí je, že pokud by banka získala tzv. exekuční titul a vy s přítelkyní stále žili v jednom bytě, mohl byste mít problémy s praktickou částí exekuce, neboť byste musel exekutorovi, případně soudu, prokazovat, že zabavené věci jsou Vaše. Dá se předtím ochránit, a doporučuji to u dražších věci: jedná se o tzv. prohlášení vlastníka ve formě notářského zápisu, kde notář učiní soupis Vašich věcí, včetně příslušné fotodokumentace, že tyto věci, jako jejich vlastník, prohlašujete za vlastní, součástí obvykle bývá i nabývací titul těchto věci (paragon, smlouva). Tento notářský zápis musí být učiněn přede dnem zahájení případné exekuce, ideálně přede dnem prodlení Vaší přítelkyně s úhradou dluhu. Notářský zápis je totiž veřejnou listinou a to, že věci, v něm uvedené, patří povinnému a nikoliv Vám, by musel prokazovat a dokazovat exekutor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honza25
Datum: 15.07.14 13:58

Zdravím, měl jsem podobný problém a nejlepší je dle mého názoru si nechat poradit v bezplatné právní poradně. Nic vás to nebude stát a minimálně za zkoušku nic nedáte. Já osobně mám výbornou zkušenost s bezplatnou právní poradnou v Brně, která sídlí na ulici Cejl 20. Přesný název si nepamatuji, ale určitě ji na internetu naleznete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.14 15:10

Zdravím,

tak se tu někteří nehádejte.:) No právě, že přítelkyně po mě chce pořád půlku na nějaký přestavby v bytě, ale mě se to nechce dávat, když ten byt není můj... dal jsem jí mraky peněz do vybavení a připadá mi, jakoby jí to nestačilo... takže už se cukám se vším, co po mě chce... bohužel mě to štve, ale kryju si záda...

JD

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.