Předvolání, výchova a výživa

Od: Datum: 10.07.14 18:09 odpovědí: 11 změna: 11.07.14 00:00
avatar

Zdravím, měla bych pár dotazů. Mamce přišlo předvolání ohledně výchovy a výživy na nezletilé dítě. V tom "lejstru" je napsáno pouze: U jednání předložte výplatní pásky za poslední tři měsíce a originál rodného listu dítětě. Nevíme však, jestli se nezletilý bude účastnit tohoto předvolání, není tam o tom ani zmínka. Bude tam tedy muset jet nezletilý spolu s matkou? Nebo se bude jednat "o něm bez něho"? To se mi zdá divné. Dále bych se chtěla zeptat, jak to vůbec bude probíhat. Matka nemá s otcem sepsané žádné písemné dohody, jen se ústně domluvili, že na nezletilého bude platit XY Kč měsíčně a že ho bude navštěvovat, když bude matka v práci. Jak se to bude řešit, například výše výživného a doba, kdy se bude otec stýkat s dítětem? To bude jen tak na rozmaru soudce (soudkyně)? Předem děkuji za odpovědi. Anzionka.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.07.14 18:28

To předvolání se týká jen "určení výchovy a výživy" nebo "určení výchovy a výživy na dobu před a po rozvodu manželství?"

Jinak, nezletilý má právo se vyjádřit ke všem skutečnostem, které se ho týkají, soudy to v praxi docela "šulí", takže to úplně až tak běžné nebývá, většinou to bývá u dětí starších 12 let, a obvykle v souvislosti s tím, u koho chce dítě zůstat po rozvodu manželství, zda u otce, matky či na střídačku.

Tudíž, nezletilý k soudu jezdit nemusí, ale pokud se chce vyjádřit, má na to právo. Obvykle se jeho názor zjišťuje prostřednictvím "opatrovníka", tj. OPD (orgánu péče o dítě).

Výše výživného se určuje dle potřeb dítěte, práva dítěte na životní úroveň obou rodičů a samozřejmě možností, schopností a majetkových poměrů povinné osoby, tj. matky a otce. Na výši výživného nejsou žádné, zákonem stanovené tabulky. Dobu styku otce s dítětem určí soud na základě požadavku otce, námitek matky a vlastní úvahy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.14 18:29
avatar

Dobrý den, u nás to bylo tak, že dítě zastupoval člověk ze soc. odboru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.14 18:36
avatar

Takže, nezletilému je 13 let, ta sociální cosi už u nás byla, ale jen na deset minut v kuchyni, povídala si s matkou, ani pokojíček ani nezletilého neviděla. Jinak nezletilý je hodně uzavřený a stresový typ, takže by tam nemusel? Ale jak zjistí, ten soud, co je nelepší pro dítě, když tam to dítě nebude? Sice matka psala v tom podání na "výchovu a výživu", že syn chce být s ní, stačí to?

Datum: 10.07.14 18:49

Nezletilý k jednání jezdit nemusí. Hodně záleží na tom, co požaduje otec a do jaké míry se bude brát o to, aby syn byl s ním. Pokud se o to bude hodně snažit a syn by s ním být nechtěl, měl by zajít na sociálku či může napsat i na soud, že s otcem být nechce, což by znamenalo, že by si ho soud mohl předvolat a soudce by ho mohl vyslechnout u sebe v kabinete (beze svědků, o samotě), poté by musel k jeho výpovědi přihlédnout (což ale neznamená, že s ním bude souhlasit). V tuto chvíli opravdu vše závisí na tom, co bude požadovat otec a jak se k tomu postaví sociálka. Vaše matka má právo nahlédnout do soudního spisu, stačí zavolat na informační oddělení příslušného soudu, že je účastnicí řízení a uvést sp.značku a že by si chtěla objednat soudní spis k nahlédnutí na nějaké datum. Potom musí přijít i s občanským průkazem, má právo si vše ve spise ofotit, stačí mobilem či nějakým foťákem, to má zdarma. No, a ve spise se podívá, co vše je tam uvedeno, jaké návrhy tam jsou ze strany otce, zda tam jsou nějaké listiny ohledně příjmů obou rodičů, apod. Sociálka papír obvykle doručuje až na soudní jednání.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.07.14 22:14
avatar

Děkuji za odpověď. Nevím, do jaké míry bude bojovat otec o nezletilého. A co se týká návrhů otce, tak tuším, že žádné nepodal. Co by to znamenalo? A za jakých okolností může soud určit střídavou péči? Musí mít otec zázemí pro dítě v místě svého bydliště, když nebydlí s nezletilým? Nebo na tohle se nebere zřetel? A může soud nařídit střídavku i přes nesouhlas nezletilého, třináctiletého?

Datum: 10.07.14 22:27

Opravdu je velmi důležité, jaký soudce či soudkyně to bude řešit. Uvidíte, jak se říká, nedopusťte, aby Vám srdce spadlo do kalhot , na prvním jednání už budete vědět, na čem jste. Těch variant je mnoho, Ústavní soud "střídavce" sice nasadil korunu, ale mezi soudci tato varianta oblíbená není. Držím palce!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.14 22:30
avatar

Děkuji, ale já nejsem účastnicí rozvodu, jsem zletilá dcera. Vím, že to soudí soudkyně, tj. žena. No uvidíme. A musí mít manželé sepsané nějaké písemné dohody k tomu soudu? Myslím o výživném nebo o styku s dítětem? Do teď je to totiž mezi nimi všechno na ústní domluvě...

Datum: 10.07.14 22:34

Soud samozřejmě upřednostňuje dohodu, k opatrovnickému soudu není potřeba žádné písemné dohody, stačí se dohodnout před soudem. Ale Vaše matka musí mít nějaké papíry, návrh podávala ona nebo otec? Ten, kdo podával návrh, tak navrhl nějakou výši výživného a navrhl i způsob svěření nezletilého do péče. Ten návrh byl doručen druhému rodiči, který měl právo se k tomu návrhu vyjádřit. Má-li Vaše maminka pochybnosti, co je ve spise, ať se do spisu zajde podívat - viz. výše.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.14 22:43
avatar

Díky, návrh podala matka, došel i otci. Jenomže, matka v tom návrhu na alimenty napsala, jaké má nezletilý náklady na život a tak a na konec, že požaduje výši alimentů lde uvážení soudu. Ale do teď jí platí XY Kč. Co s tím? Soud rozhodne dle svého uvážení nebo ponechá ty peníze, co platí doposud? A co se týče způsobu svěření nezletilého do péče, to chce ona, mít ho ve své péči, to uvedla.

Datum: 10.07.14 22:46

Matka to v návrhu uvedla v pořádku, nemusí uvádět konkrétní částku, ale přece jenom by nějakou představu o výživném mít mohla a tu, jako minimální, požadovat. Soud není návrhem matky vázán, rozhodne dle své vlastní úvahy. No, a ohledně výchovy, tam se uvidí, co bude říkat otec.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.07.14 00:00
avatar
A to výživné pod to současné XY nepůjde. Neumím si představit, že by soud určil nižší výživné, než kolik teď otec dobrovolně platí. I když u našich soudů už se nedivim ničemu.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.