1x



Jedná se o přesčas?

Od: Datum: 02.07.14 19:46 odpovědí: 12 změna: 05.09.14 14:17
avatar

zdravím rádcové (ivzez obzvlášť ),

pracuji ve společnosti, která má téměř 1000 zaměstnanců... komunikace s personálním oddělením je neskutečná. vlastně nekomunikují vůbec. zřejmě proto, že neví... a vedení společnosti to neřeší a řešit nehodlá.

zaměstnáváme i na částečný úvazek ( 50% nebo 75%). jenže tito zaměstnanci téměř každý měsíc pracují nad rámec svého úvazku. maximálně však do výše 100% úvazku. nemůžeme se shodnout, jestli jsou tyto hodiny nad rámec smluvně daného závazku považovány za přesčasové. já si myslím, že o přesčas by se jednalo až při překročení "plného úvazku" - § 79 zákoníku práce. ředitel společnosti je přesvědčen, že se o práci přesčas jedná, ale 25% příplatek se zaměstnancům nevyplácí...

dále se nemůžeme shodnout, kdy je potřeba uzavřít se zaměstnancem "dohodu o práci přesčas". zase si myslím, že až v případě, že by zaměstnanec odpracoval 150 hodin nad rámec "plného úvazku". ředitel tvrdí, že již při odpracování 150 hodin nad rámec úvazku zaměstnance...

za odpovědi, případně citace (odkazy) příslušných ustanovení děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.07.14 20:06

Definici práce přesčas stanoví § 78 odst.1 písm.i) zákoníku práce (podrobnosti pak § 93 ZP):

"prací přesčas je práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn. U zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu; těmto zaměstnancům není možné práci přesčas nařídit. Prací přesčas není, napracovává-li zaměstnanec prací konanou nad stanovenou týdenní pracovní dobu pracovní volno, které mu zaměstnavatel poskytl na jeho žádost".

Máte pravdu, v případě zaměstnance s kratší pracovní dobou, který koná práci nad rámec svého zkráceného úvazku, může vykonávat takovou práci pouze po dohodě se zaměstnavatelem. Přičemž platí, že práce vykonávaná tímto zaměstnancem až do rozsahu stanovené týdenní pracovní doby, tj. v případě rovnoměrného rozvržení pracovní doby až do rozsahu 40 hodin, není přesčasem, a tudíž zaměstnanci náleží za tuto práci pouze příslušná mzda za tuto další odpracovanou dobu, nikoliv však příplatek či náhradní volno za práci přesčas. Tedy u zkrácených úvazků práce do "plného úvazku" přesčasem není, příplatek nenáleží, pouze dosažená mzda, teprve až po překročení "plného úvazku" se jedná o přesčas, za který náleží mzda + příplatek (či náhradní volno). U zkrácených úvazků však nemůže zaměstnavatel zaměstnanci práci nad rámec jeho úvazku nařídit.

Co se týče dohody ohledně práce přesčas: u zkrácených úvazků nelze práci přesčas nařídit. U plného úvazku platí ust. § 93 ZP, práci lze nařídit maximálně ohledně 150 hodin, dohodou pak lze dalších 266 hodin za rok:

§ 93

[Přípustné rozsahy]

(1) Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.

(2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

(3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.

(4) Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.

(5) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období podle odstavce 4 se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.07.14 21:04
avatar

Nejedná se o přesčas. I u zaměstnanců s kratším pracovním úvazkem by prací přesčas byla až práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu. Jenže těmto zaměstnancům nelze práci přesčas nařídit.

Podle mne by zaměstnanci se zkráceným úvazkem mohli pracovat přesčas v případě uzavření dohody o práci přesčas (ZP takovou dohodu nezakazuje). [Protože jim zaměstnavatel nemůže nařídit práci přesčas, netýká se jich limit 150 hodin.]

Zaměstnancům s plným pracovním úvazkem může zaměstnavatel bez uzavřené dohody nařídit maximálně 150 hodin v kalendářním roce. O práci přesčas nad zmíněných 150 hodin už by musel uzavřít dohodu o další práci přesčas.

------- K odpovědi Aaely :

Pracovní dobu, její začátek i konec a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel.

Zaměstnavatel může zaměstnancům s kratším pracovním úvazkem nařídit práci nad sjednaný úvazek, maximálně však do výše stanovené týdenní pracovní doby. K tomu není nutné uzavírat dohodu se zaměstnancem.

Za tuto práci jim samozřejmě musí vyplatit mzdu, ale protože nejde o práci přesčas, nebudou mít nárok na příplatek za přesčas ani na náhradní volno místo příplatku.

_______ Odkazy (všechny na zákoník práce):

Stanovená týdenní pracovní doba (§ 79)

Kratší pracovní doba (§ 80)

Rozvržení pracovní doby (§§ 81 – 84)

Práce přesčas (definice, § 78, odst. 1 písm. i)

Práce přesčas (podrobnosti, § 93)

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 02.07.14 21:50

Pokud má zaměstnanec sjednán kratší pracovní úvazek, například poloviční pracovní dobu, nelze mu nařídit, aby pracoval, nad tento sjednaný pracovní úvazek. Zaměstnavatel se s takovým zaměstnancem musí dohodnout. Právě proto, že se nejedná o přesčas, který lze ve výjimečných případech nařídit, tudíž přikázat. U kratšího úvazku ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 22:50
avatar

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem z důvodu porušení pravidel poradny. ]

avatar
Upozornění od sys kapkanadeje 03. 07. 2014 10:26:43
Skryto na přání autora.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 22:54

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem z důvodu porušení pravidel poradny. ]

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.14 10:12

no, tak to v zákoně samozřejmě uvedené není, takže těžko může sem může dát paragraf. není v něm ale ani omezení, že by tak učinit nesměl, takže tak učinit může, protože co není zákonem zakázáno, to je povoleno. pokud vy tvrdíte, že v zákoně takové omezení je, bude na vás, abyste příslušný paragraf našel a ocitoval *nevi*

jinak omezení je tam ohledně přesčasů, tedy hodin nad rámec stanovené týdenní pracovní doby (par. 78, odst. 1, písm. i):

U zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu; těmto zaměstnancům není možné práci přesčas nařídit.

ale že by zaměstnavatel nesměl nařídit práci do stanovené týdenní pracovní doby, to jsem tam opravdu nenašla. pokud vy víte, kde to tam je, podělte se s námi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 21:35

Jistě pracujete u bezpečnostní služby.Tam nejraději neproplácíte zaměstnancům to, na co mají podle zákoníku práce nárok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 21:40
avatar

Ne.


doplněno 02.07.14 21:48:

ono se tam toho neproplácí víc. ale kdo by se v dnešní době ozýval, že...

Datum: 03.07.14 09:47
avatar

@ 2Masoni, jak vidíte, neshodneme se s Aaellas v názoru, jestli zaměstnavatel může zaměstnanci se zkráceným úvazkem nařídit práci nad sjednaný úvazek až do výše stanovené týdenní pracovní doby.

Aaellas soudí, že ne (bohužel ani na výzvu nedodala odkaz), já se domnívám, že ano.

Dohoda se zaměstnancem, ev. změna pracovní smlouvy dodatkem by podle mne byla nutná až v případě, že by mělo jít o trvalou úpravu pracovního úvazku.

Doporučuji si toto ještě ověřit.

doplněno 04.09.14 17:32:

Omlouvám se za překlep v nicku.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 04.09.14 20:47

Také se domnívám, že rozhodující je pracovní smlouva - když tam je např. sjednán úvazek 20 hodin týdně, nemůže zaměstnavatel chtít, aby zaměstnanec odpracoval víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.09.14 10:24

Na specializovaném serveru na pracovní právo, mzdy a daně se shodli, že nemůže nařídit.

http://business.center.cz/bus…iskuze/zprava.aspx?id=1219186

doplněno 05.09.14 13:04:

viz též

http://www.epravo.cz/top/clan…tsi-pracovni-dobou-83167.html

"Z uvedeného vyplývá, že v případě zaměstnance s kratší pracovní dobou, který koná práci nad rámec rozsahu svého zkráceného úvazku, může vykonávat takovou práci nad rámec sjednaného úvazku pouze po dohodě se zaměstnavatelem."

nebo

http://www.tribune.cz/clanek/23987

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.09.14 14:17

Ano, je to tak, vychází to z principu "přesčasu".

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.