Žádost o vydání platebního příkazu na dlužník

Od: Datum: 02.07.14 13:37 odpovědí: 3 změna: 02.07.14 19:49

Dobrý den, sepsal jsem smlouvu o půjčce. Jelikož se dlužník již celkem dlouhou dobu vymlouvá, že nemůže částku splatit a nemá se ani k řešení problému, schovává se přede mnou a nebere mi telefony, chtěl jsem se zeptat jak konkrétně postupovat, jak se obrátit na soud, jaké oddělení, jaká žádost, jaké náležitosti, zda postačuje jako důkaz smlouva.

Předem děkuji za odpovědi,

Vratislav.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.07.14 18:34
avatar

Smlouva samozřejmě stačí. Ale začněte písemnou výzvou k uhrazení dluhu, ve výzvě zmiňte i opakované osobní a telofonické výzva a stanovte termín, do kdy Vám má dlužník částku vrátit. Uveďte i způsob - hotově nebo na účet, v případě účtu připojte bankovní spojení.

Současně dlužníka informujte, že se pokud do stanoveného data nebude částka vrácena, obrátíte na soud, což mu zvýší výdaje. Termín stanovte rozumně, doporučuji alespoň 15 dnů od odeslání výzvy. K výzvě přiložte kopii smlouvy. Dopis zašlete doporučeně s dodejkou, pošta Vám dodejku vrátí s potvrzeným datem převzetí.

Pokud dlužník peníze v určeném termínu nevrátí, žalujte jej o dlužnou částku + výdaje, které Vám vymáháním vznikly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 19:23
avatar

Dobrý den. Tak jak psala ivzez - nejprve písemně vyzvat dlužníka k zaplacení dlužné částky do tehdy a tehdy..Kopii si dobře schovejte, abyste mohl doložit, že jste dlužníka vyzval k úhradě dlužné částky a snažil se tudíž nejprve věc řešit mimo soudní cestou. Jen ještě upozorním na to, že pokud byste věc byl nucen řešit soudní cestou, pak nebudete podávat žádost, ale žalobní návrh na vydání platebního rozkazu. A ten se podává u příslušného soudu dle bydliště dlužníka (žalovaného). K návrhu jako důkaz přiložíte smlouvu o půjčce a kopii výzvy k zaplacení dlužné částky před podáním žaloby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 19:49

Dobrý den,

podstata předchozích odpovědí je správná, jen Vás ještě upozorním na pár detailů: předžalobní výzvu adresujte dlužníkovi na jeho poslední Vám známou adresu, dopis zašlete doporučeně a z www.ceskaposta.cz sledování zásilek si vytiskněte průběh doručovacího procesu. Pro soud budete mít důkaz o tom, že se zásilka dostala tzv. do sféry dispozice dlužníka. Výzvu k úhradě můžet nazvat jako Předžalobní výzva k úhradě dle § 142a občanského soudního řádu (tím máte splněno dle zákona). Výzvu k plnění je potřeba doručit dlužníkovi nejméně 7 dnů pře podáním návrhu k soudu. Jako hlavní důkaz samozřejmě soudu poskytněte kopii smlouvy o půjčce, originál si ponechte u sebe, ten se předkládá soudu jen v případě ústního jednání a jen tehdy, pokud dlužník namítá pravost listiny. Současně Vás však musím upozornit na jeden velmi nepříjemný jev: dlužník v řízení může namítnout, že podpis na půjčce není jeho, popře tzv. pravost podpisu a vy se musíte přichystat na to, že jediným důkazem, kterým tzv. unesete své důkazní břemeno, je znalecký posudek z oboru písmoznalectví, jehož zálohu budete hradit vy (obvyklá výše zálohy je 5.000,-Kč) a rozhodně nemáte záruku, že Vám znalec onen posudek provede zodpovědně (bohužel) a učiní kategorický závěr, že podpis je pravým podpisem dlužníka. Ale u většiny dlužníků, co nemají právní zastoupení u soudu, k této situaci nedochází, většinou se celý soudní proces omezí pouze na to, že soud vydá platební rozkaz, dlužník ho obvykle nepřebere, soud platební rozkaz zruší a doručí dlužníkovi žalobu i s výzvou k vyjádření se. Dlužník obvykle nepřebere ani tuto zásilku, nastává tzv. fikce doručení, soud nařídí hlavní jednání a pokud dlužník nepřijde, vydá se k žádosti věřitele tzv. rozsudek pro zmeškání. Obvykle to trvá rok (alespoň v Praze). Držím palce, ať dlužník zareaguje na Vaši výzvu a začne plnit .

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.