Právo na jednostrannou změnu smlouvy

Od: Datum: 01.07.14 20:39 odpovědí: 5 změna: 02.07.14 00:10

Dobrý den, chci se zeptat,pokud nastoupím do zaměstnání na HPP za 12000,- Kč měsíčně + fixní složka mzdy až 6000,- Kč, může má zaměstnavatel jednostranně snížit nástupní plat ze 12000,- Kč na 9000,- Kč hrubého? Domnívám se, že toto lze pouze pokud s tím obě strany, jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel souhlasí...

A lze měnit výši měsíční mzdy podle toho, jestli mám HPP na rok nebo HPP na neurčito?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.07.14 20:46
avatar

pokud je mzda v pracovní smlouvě, pak se změnou musí souhlasit obě strany. pokud je mzda v platovém výměru, pak zaměstnavatel ke změně nepotřebuje váš souhlas...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.07.14 21:44
avatar

Záleží na tom, co si sjednáte přímo v pracovní smlouvě. Dost zaměstnavatelů dnes stanovuje mzdu mzdovým předpisem, který mohou měnit i bez souhlasu zaměstnance. Pokud byste měl mzdu sjednánu přímo v pracovní smlouvě, nemohl by ji zaměstnavatel bez Vašeho souhlasu měnit.

Ale pozor, toto se týká pouze základní mzdy, nikoliv nenárokových složek mzdy.

Pokud byste měl mzdu stanovenu mzdovým předpisem, mohl by ji zaměstnavatel měnit i směrem dolů bez Vašeho souhlasu. Musel by však dodržet minimální zaručenou mzdu. O změně by Vás musel informova včas - nejpozději v den, od něhož má změna platit, před začátkem práce).

------- Doba určitá a neurčitá v tom nehrají roli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.14 23:48
avatar

Zajímavá situace je v případě, pokud je v pracovní smlouvě věta : "Mzda je stanovena platovým výměrem,který je součástí této smlouvy", potom by neměl zaměstnavatel měnit svévolně výši platu,ale to už je na soudní spor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nsw
Datum: 02.07.14 00:10

Součástí pracovní smlouvy sice být může jako náležitost (dokument), nicméně se v tom případě má za to, že smlouva neobsahuje ujednání o výši mzdy a není proto třeba při změně výše mzdy souhlasu zaměstnance.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nwo
Datum: 02.07.14 00:04

Ono to není až tak úplně jednoznačné. Problém je v tom, že ne vždy je v pracovní smlouvě uvedena mzda. Někdy mzda je v platovém výměru nebo jiném dokumentu mimo pracovní smlouvu. Takový dokument ovšem nepodepisují obě strany, ale jen zaměstnavatel. Takže v tomhle fíglu hledejte možného zakopaného psa.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.