Spáchala jsem podvod?

Od: Datum: 30.06.14 20:18 odpovědí: 20 změna: 01.07.14 11:10

Dobrý den, poraďte prosím.
Ve stručnosti: na jednom nejmenovaném dražebním serveru již delší dobu prodávám s pozitivním hodnocením a bez problémů. Stala se mi nemilá věc, která mne pasovala do role podvodnice :( S přítelem jsme prodávali v jedné z mnoha aukcí 3x telefony, a to v celkové výši přes 5000,- Kč. Když příteli přišli peníze na účet, sbalil telefony a zmizel. Prostě nekomunikuje a napsal "rozchod." Stejně nijak nedokážu, že byly moje. Aukce je vedená na mé jméno. JE to jen a jen moje chyba! Poškozeným jsem IHNED napsala emaily, o tom co se stalo a vzhledem k tomu, že jsem studentka VŠ a nemám nyní tolik fin.prostředků, nabídla jsem že škodu budu splácet postupně po vyšších částkách. Bojím se, aby na mne někdo nepodal trestní oznámení za podvod :( Nevím na koho se obrátit. Předem děkuji za jakékoliv rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bavimeto*
Datum: 30.06.14 20:27

Myslím že důležité je komunikovat s poškozenými. (V žádném případě nehrát mrtvého brouka). Záleží jak se domluvíte.

Rodiče nepomůžou? Přeci jen 5000.- není zas tak vysoká částka a lepší je splácet finance rodičům než cizím lidem.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: janaprochazkova
Datum: 30.06.14 20:34

Nechci obtěžovat rodiče :( Stydím se za sebe a chci to vyřešit co nejrychleji a s poškozenými budu komunikovat co možná nejvíce. Děkuji za odpověď

Datum: 30.06.14 20:28
avatar

Napsala bych kupujícím plnou pravdu, ale věcnou - bez výmluv, splácet budu tolik a tolik, v této frekvenci atd. Nabídněte jim osobní setkání, abyste působila seriózně, nebo jim aspoň zavolejte. Jakmile se neozvete na jejich dotaz, vzbudíte pochyby. A hlavně - jak budete moc, pošlete jim peníze, i navíc, mimo splátku. Cokoliv, co máte. Uskrovněte se na pár měsíců (nebo jděte na brigádu), ať mají peníze oni, kteří zaplatili a nic nedostali. Podejte TO na "přítele", i kdyby ho neměli dostat, tak ať máte jakýs takýs důkaz hovořící pro vaši nevinu. Pokud TO někdo podá na Vás, spolupracujte s policií. Příjemné to nebude, ale pokud budete k záležitosti přistupovat zodpovědně a budete posílat peníze, tak si myslím, že Vám nic strašného nehrozí.

Nejsem v tomto žádný odborník, tak ještě počkejte na rady chytřejších, třeba Vám v něčem kecám

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 30.06.14 20:31
avatar

Přesně tak... kontaktovat policii, škoda je v tomto případě vyšší, než 500,-, takže se o podvod sice jedná, ale ne ze strany tazatelky, ale jejího expřítele.

Otázkou je, jak to bude slečna dokazovat - možná pomohou sms od expřítele, že se rozchází, i maily, ve kterých okamžitě informovala zákazníky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janaprochazkova
Datum: 30.06.14 20:33

Už dnes jsem se zaregistrovala v prac. agentuře a budu to splácet jak jen nejrychleji to půjde. Děkuji moc za odpověď

Datum: 30.06.14 20:32
avatar

Podle mne byla chyba inzerovat svým jménem a peníze nechat poslat na účet přítele, ale to už nyní nenapravíte. Já bych se obrátila na policii a podala oznámení na (bývalého) přítele. Policie má možnosti si ověřit, že/zda peníze přišly na jeho účet.

doplněno 30.06.14 20:36:

Já v tom z Vaší strany podvod nevidím, spíše neopatrnost a důvěřivost vůči příteli, který si ji nazosloužil. Pokud by šlo o podvod, tak ze strany přítele.

Shromážděte všechny podklady - screenshoty aukce, veškerovou elektronickou komunikaci se zájemci a SMS(ky) od přítele a zajděte s tím na policii.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: janaprochazkova
Datum: 30.06.14 20:37

Děkuji za odpověď. Co když přítel řekne že věci jsou jeho, má na ně kupní doklad. A že jsem je neměla co prodávat. To mne jen tak nyní napadlo

Datum: 30.06.14 21:02
avatar

Také mne napadlo, že by to přítel mohl zkusit hrát na tvrzení proti tvrzení. Jenže proti němu mluví peníze na jeho účtě. Pokud nechtěl prodávat, proč dal svůj účet?

Abych opravdu řekla, působí to na mne dojmem, že přítel chtěl (zamýšlel) podvést kupující i Vás (jinak by dal inzerát svým jménem) ...

Kdybyste podváděla Vy, zadala byste účet, ke kterému nemá přítel přístup, nekomunikovala byste se zákazníky, nenabízela jim vyrovnání, nesnažila byste se situaci řešit ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janaprochazkova
Datum: 30.06.14 21:16

Děkuji. Ono je to totiž tak, že přítele účet tam figuroval celou dobu i u těch běžných úspěšných aukcí, ptž v té době jsem účet u banky já neměla, proto tam byl uveden jeho. Před malou chvílí mi kamarádka přislíbila alespoň 2000,- Kč, abych alespoň jednoho zákazníka odškodnila IHNED. Doufám, že se k tomuto bude také trochu přihlížet v případě nouze. Jinak ještě jednou velmi děkuji za věcné a dobré rady a duševní podporu. Děkuji!

Od: asd*
Datum: 01.07.14 10:00

Co když přítel řekne že věci jsou jeho, má na ně kupní doklad. A že jsem je neměla co prodávat.

V tom případě by peníze vrátil tomu kdo je poslal. Důležité je, že peníze šly na jeho účet.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 30.06.14 21:32

VY jste měla ihned toto oznámit na policii! On okradl přece i vás, jen musíte uvést svůj podíl na telefonech. Pokud jste ochotna splácet, každému po trošce co je možné, nic nehrozí. Vyzvěte ho doložitelně, aby to vrátil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lotus*
Datum: 30.06.14 22:17

Řekla bych, že pokud nebudete nic zamlčovat, definici podvodu nesplňujete - neobohatila jste se, spíš jste poškozená:

Podvod

(1) Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty. (viz Trestní zákoník)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.14 22:49
avatar

Já nevím, ale přítel zdrhnul pouze s těmi penězi za ty tři telefony? To mu stačilo? Není to trochu málo. To se mu přece nevyplatilo. Vy jste se živili prodejem přes aukce, kde jste ty věci brali? Neteče Vám trochu do bot? Když s tím nechcete zatěžovat rodiče? Jako přivýdělek ke studiu jste mohli na brigádách již dávno dělat a ne se registrovat až nyní, kdy jsou již školní prázdniny. No možná, že jste byli zdatní v obchodu, že Vás to uživilo. Sorry, jestli jsem moc podezřívavá. Ale je to pro mne trochu moc pomotané a s otazníky. Jen můj názor.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.07.14 06:05
avatar

Mám stejný pocit, jako Pohanka. A to se ani neodvažuji přemýšlet o původu těch telefonů. *plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 01.07.14 09:56

Podvod spáchal váš expřítel, vy ne. Co nejdřív to oznamte policii. Peníze šly na jeho účer = je dohledatelné kdo a kolik mu platil, dohledatelné jsou i ty telefony a expřítel.

Nebo to za něj můžete zaplatit vy, ale tak hodný bych na něj já osobně teda nebyl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.14 10:13
avatar

Pokud je u aukce její jméno, je jedno, na jaký účet peníze šly. Je to její aukce, ne toho přítele.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: asd*
Datum: 01.07.14 10:34

Její aukce ano, ale podvod spáchal expřítel a jde to snadno dokázat. A hlavně vzhledem k tomu, že ona s kupujícími komunikuje a nabízí vrácení peněz, tak o podvod z její strany jít nemůže - viz definice podvodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.14 10:49
avatar

Neřekla jsem (a nechtěla jsem, aby to tak vyznělo), že spáchala podvod. Zodpovědná za vrácení peněz je ale primárně ona, nemůže dělat mrtvého brouka a říkat si, že to má zaplatit expřítel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 01.07.14 11:10

To ano. Za svojí aukci zodpovídá ona = ona jako prodávající musí vrátit peníze (chyba byla nechat je poslat na cizí účet). Pokud komunikuje a splácí, tak o podvod nejde a policie se bát nemusí (kdyby na ní někdo z kupujících podal trestní oznámení)

Expřítel podvedl jí (prodávající) = podvod a náhrada škody bude mezi ní a expřítelem. Může jít i o krádež, zpronevěru, v podstatě se z toho můe i vykroutit - bude tvrdit že telefony i peníze jí dal atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 01.07.14 10:08

Máte snahu finance vrátit, se zákazníkem komunikujete a chcete se domluvit tak aby škoda nevznikla. Z vaší strany jde o slušné a správné jednání. Jde o to se ze zákazníkem domluvit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.