Změna příjmení

Od: Datum: 30.06.14 17:37 odpovědí: 8 změna: 01.07.14 11:38

Dobrý den všem...snažila jsem se tu takový dotaz najít, ale jsem tu krátce...tak k otázce..

Chtěla bych si bez důvodu změnit příjmení se svojí přítelkyní (zdržte se prosím neg.reakcí) abychom měly stejné jméno, je to u nás vůbec možné?

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.06.14 17:43

Možné to, tento problém řeší ust. § 72 odst. 2 z.č.301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení.

Změna příjmení se povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, nebo směšné, nebo je-li pro to vážný důvod.

Pokud je to žádost z vážného důvodu, platí se 1.000,-Kč, na změnu příjmení není právní nárok, tudíž Vám vyhovět můžou a nemusí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petka365*
Datum: 30.06.14 19:52

Dobrý den, před cca 5 lety jsem požádala o změnu příjmení, chtěla jsem se jmenovat jako přítel, beze svatby.

V bývalém bydlišti v okresním městě, bylo zamítnuto. Po přestěhování na matrice v malé vesnici to vzala paní naprosto pohodově a během 2 týdnů jsme měla příjmení změněno. U mě byl ještě problém chtěla jsem mužský vzor, tudíž troška papírování navíc. Ano stojí to určitý obnos, ale co je to pro krásný pocit sounáležitosti. Nedejte se a trvejte na tom, že příjmení chcete ! Víte jak... stokrát nic udolalo i vola :) Petra

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daupner*
Datum: 01.07.14 11:38

Přeci jen nejsme ,,vzor rodina,, ale jsme spolu tolik let a jsme velmi šťastný pár.. ale zkusíme to. Díky

Datum: 30.06.14 17:44
avatar

Bez důvodu nelze. #změna+příjmení

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.14 17:46

Možné to je, ale zpravidla jen v případě příjmení hanlivého. Jestli Vám změnu povolí, jen proto že to chcete, si netroufám odhadnout.

Nastudujte si problematiku i s případným postupem změny zde: http://portal.gov.cz/portal/o…can/situace/152/158/4243.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuca®
Datum: 30.06.14 18:56
avatar

Přítelkyně jako partnerka? Registrovane partnerství by problém nevyresilo?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daupner*
Datum: 01.07.14 11:37

Registrované partnerství je na nic... tam se pro nás mění jen ta fráze ze svobodná na registrovaná, co pak jsme zvěř..? :( Ale díky za myšlenku

Od: buss®
Datum: 30.06.14 20:05

Odpověď najdete v zák. o matrikách.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.