Ochranná lhůta po ukončení pracovího poměru

Od: Datum: 30.06.14 17:13 odpovědí: 6 změna: 01.07.14 01:47

Dobrý den, dne 30.6. mi byl ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Pokud budu od 1.7. na nemocenské, kdo mi bude vyplácet prvích 14 dní nemocenské? Existuje ochranná lhůta pro zaměstnance?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ivik®
Datum: 30.06.14 17:18
avatar

Ochranná lhůta je 7 dní,nemocenskou vám bude 15 dnů platit zaměstnavatel,pak OSSZ.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.06.14 17:25

Onemocníte-li po skončení pracovního poměru, platí zde tzv. ochranná lhůta 7 kalendářních dnů, což znamená, že pokud nastoupíte do pracovní neschopnosti do sedmi dnů od ukončení pracovního poměru, tak máte nárok nárok na všechny dávky nemocenské, stejně jako kdybyste byl zaměstnaný. Prvních 14 dnů nemocenskou vyplácí zaměstnavatel, poté stát. Ale pozor, pokud uvažujete o tom, že se necháte zaregistrovat na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání (není to vaše povinnost, ale právo), tak, pokud onemocníte v době po skončení pracovního poměru, ale před Vaším zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání, nemůžete být veden jako uchazeč o zaměstnání, neboť to vylučuje zákon (§ 25 odst.2 písm.a) z.č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti) i smysl registrace (nelze shánět práci člověku, který by ji pro nemoc nemohl vykonávat).Pokud se zaregistruje a následně onemocníte během registrace na Úřadu práce, ale ještě v ochranné lhůtě (7 dnů) , tak máte nárok na všechny dávky nemocenské, stejně jako by byl zaměstnaný. Nebude Vám ale poskytována podpora v nezaměstnanosti, ta až po skončení nemocenské.

Při vzniku pracovní neschopnosti v ochranné lhůtě předáte svému bývalému zaměstnavateli příslušný tiskopis pro čerpání nemocenské stejně jako by byl ještě zaměstnancem.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.06.14 20:53
avatar

Předchozí odpovědi bohužel nejsou správné. Zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy za nemoc pouze za pacovní směny naplánované do 14. dne nemoci (přičemž za první 3 směny není nárok na nic).

Po skončení zaměstnání už nikdo nemá naplánovány žádné pracovní směny.

Onemocníte-li v ochranné lhůtě (7 kalendářních dnů po skončení zaměstnání), nebudete mít nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. Až od 15. dne nemoci Vám bude OSSZ vyplácet nemocenské.

Můžete se zaregistrovat na ÚP a pak teprve jít k lékaři. ÚP doložíte nemoc potvrzením od lékaře (to Vás omluví ze schůzek). Za část července byste měla obdržet podporu (do 14. dne nemoci) a od 15. dne nemoci (bude-li nemoc tak dlouho trvat) nemocenské od OSSZ.

------- Takže napřed registrace, potom lékař (jinak byste za prvních 14 dnů neobdržela nic).

Veškeré podklady pro výpočet a výplatu nemocenského budete předávat bývalému zaměstnavateli.

------- Pro úplnost: Při nemoci v OL doložte své zdravotní pojišťovně potvrzení o výplatě nemopcenského od OSSZ.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 30.06.14 22:33

ivzez má pravdu v tom, že dávky nemocenské jsou vypláceny od 15.dne příslušnou OSSZ. V rychlosti jsem to napsala špatně *bzum*. Pokud se po skončení zaměstnání do 3 pracovních dnů zaregistrujete (nesmíte mít neschopenku), budete vedena v seznamu uchazečů o zaměstnání, nicméně okamžikem výplaty nemocenské Vám nebude vyplácena podpora. Ano, prvních 14 dnů po skončení pracovního poměru Vám dávky nemocenské vypláceny nebudou,ani náhrada mzdy. Stále platí, že žádost o nemocenské (příslušný díl tiskopisu "Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti") je třeba předat bývalému zaměstnavateli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aj
Datum: 01.07.14 00:48

Děkuji za odpověd´. Jaká by byla změna, kdyby nemocenská byla od 30.6. tzn. ode dne ukončení pracovního poměru ve zkušební době? Ze kterých příjmů se nemocenská počítá? Z jednoho odpracovaného měsíce v novém zaměstnání nebo se započítává i výdělek /který byl vyšší/ z předešlého zaměstnání?

Datum: 01.07.14 01:47
avatar

Žádná. Zrušení pracovního poměru Vám zaměstnavatel doručil před začátkem nemoci, takže by pracovní poměr stejně skončil. Za první tři pracovní směny nenáleží žádná náhrada, zaměstnavatel platí až od 4. směny, kterou už byste ale neměla naplánovánu.

Výpočet bude vycházet z výdělků v posledním zaměstnání. Předešlé nemocenské pojištění zaniklo při skončení předchozího zaměstnání. Nové nemocenské pojištění vzniklo nástupem do nového zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.