Placené státní svátky

Od: Datum: 28.06.14 14:17 odpovědí: 5 změna: 28.06.14 15:59

Mám jako zaměstnanec,s prac. poměrem na dobu určitou,nárok na placené st. svátky 1. a 8. 5.?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.06.14 14:24
avatar

Jestli je to normální pracovní smlouva (ne DPČ, DPP), tak proč ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.14 14:25

Odpověď na Vaši otázku dává ust. § 115 z.č. 262/2006 Sb., zákoníku práce):

§ 115

Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek

(1) Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

(2) Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.

(3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

Ze zákona tedy máte nárok na dosaženou mzdu + náhradní (placené) volno nebo se můžete se zaměstnavatelem dohodnout, že namísto náhradního volna vám bude k dosažené mzdě poskytnut příplatek ve výši průměrného výdělku.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.06.14 14:39
avatar

Bohužel neuvádíte dostatek informací k posouzení situace. Obecně není rozdíl mezi pracopvním poměrem na dobu určitou a na dobu neurčitou. Nárok na náhradu mzdy za státní svátek mají zaměstnanci v obou formách.

Otázkou je, jak to bude ve Vašem případě (jestli máte nárok na náhradu mzdy):

Pokud Vám v důsledku státního svátku odpadla naplánovaná pracovní směna, máte na náhradu mzdy nárok.

Pokud však státní svátek připadl na den Vašeho souvislého volna v týdnu (pokud jste neměl naplánovánu směnu), není na náhradu mzdy nárok.

------- Problém by mohl vzniknout v případě, že jste měl nastoupit 1. května, ale kvůli svátku nastoupil až 2. května ...

Od kdy jste v tomto zaměstnání?

_________ @ Aaella:

Z dotazu nevyplývá, že by tazetel v den svátku pracoval. Domnívám se, že nárok bude maximálně na náhradu mzdy za svátek.

Pokud ale neměl naplánovánu pracovní směnu/y, nebude mít nárok na nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.14 14:52

k ivzez:

Nebude-li tazatel ve svátek pracovat, neboť neměl naplánovou směnu, tak neobdrží ani mzdu ani bonusy (tj.náhradní volno či příplatek).

Bude-li tazatel ve svátek pracovat, neboť má na svátek naplánovanou mzdu, obdrží mzdu + bonus (náhradní volno či příplatek).

Pokud by jeho směna připadla na sobotu či neděli, a tento den by byl současně svátek, obdrží navíc i příplatek za sobotu či neděli (příplatky se sčítají).

Pokud bude tazatel pobírat měsíční mzdu a ve svátek nebude pracovat, právě z důvodu, že je svátek, na jeho mzdě se nic nezmění, mzda se mu nekrátí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.06.14 15:59
avatar

Ani jedna Vaše odpověď mi moc "nesedí". Kdyby tazatel ve svátek pracoval, zněl by dotaz jinak (ptal by se na na něco jiného). Tady hlavně není jasné, proč tazatel ve svátek nepracoval. Dokud to neupřesní, nelze říci, zda má na něco nárok.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.