Čeho se vyvarovat při koupi bytu

Od: Datum: 27.06.14 14:30 odpovědí: 5 změna: 30.06.14 19:09

Chtěl bych se zeptat na co si dát pozor a čeho se vyvarovat,nebo jak postupovat při koupi bytukde je zástavní právo.Byt je sice v osobním vlasnictví,ale je na něm zástavní pravo z důvodu,protože prodejce má byt na hypotéku.Děkuji všem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jasa®
Datum: 27.06.14 19:23

Je potřeba sepsat kupní smlouvu, kde si domluvíte podmínky platby za byt. Osvědčený postup je složit částku ve výši kupní ceny do advokátní/notářské úschovy (doporučuji si sehnat reference, kvůli riziku zpronevěry) a ve smlouvě ošetřit, aby peníze z advokátní úschovy k prodávajícímu putovaly až po výmazu zástavy a přepsání vlastnictví na katastru nemovitostí. Je dobré nechat v advokátní úschově rezervu na výši daně z nabytí nemovitostí - poplatníkem daně je obvykle prodávající a kupující je ručitelem. Daň se obvykle hradí z tohoto zůstatku. Pokud by kupující hradil daň sám, obdržel by po doležení úhrady zbytek z advokátní úschovy.

Nevím, jestli kupujete přes realitku. Jestliže ano, doporučuji do kupní smlouvy zapracovat sankci pro prodávajícího, že kdyby k prodeji nedošlo kvůli němu (neproběhl výmaz zástavního práva, katastr nezapsal převod, kupující by si prodej rozmyslel atd.), aby vám alespoň pokryla náklady za služby realitky ze smlouvy o zprostředkování a náklady advokátní úschovy.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: kanera
Datum: 28.06.14 00:40

Dìky za info.Musí se vždy postupovat přes advokatní komoru,nebo notaře.Nešlo by třeba dojednat platbu u stavební spořitelny,že odešle peníze poté co dojde k výmazu zástavního práva a přepsání vlastnictví na katastru.Za jak dlouho přijde zhruba vyrozumění od katastrálního úřadu?Jak se dovím,že došlo k výmazu zástavního práva?

Od: jasa®
Datum: 30.06.14 19:09

Dobrý den, přes advokátátní nebo notářskou úschovu postupovat nemusíte. Moje doporučení je zlatá střední cesta, nejméně riziková pro obě strany. Kupující nevydá peníze hned - má je jištěné do doby než dojde ke změnám v katastru. Složením u nestranného prostředníka naopak prodávající získává jistotu, že peníze dostane, když provede převod. V případě, že byste postupoval přes svou banku (bez úschovy), můžete pokyn k platbě před provedením kdykoli odvolat a proto je pro prodávajícího tato forma nevýhodná. Pokud však na ni kupující přistoupí, je to jeho riziko.

Realitky nabízejí také možnost úschovy, bezúplatně, ale když by je jejich pracovník zpronevěřil, realitka by krachla, máte smůlu - nejsou pojištěni (advokáti a notáři ano).

Katastr má povinnost zanést návrh změny do 1 měsíce od podání, obvykle je to kratší doba. Pokud půjde o výmaz zástavního práva počítejte s delší dobou. fin. instituce, v jejíž prospěch byla zástava, potřebuje nějaký čas na vypořádání, zpracování návrhu na výmaz...

Vyrozumění o změně v Katastru přijde majiteli nemovitosti písemně. Na internetových stránkách např. http://nahlizenidokn.cuzk.cz když zadáte informace ohledně nemovitosti, si můžete ověřit, jestli je evidováno nějaké omezení vlastnického práva. Pokud ano, je tam zástava.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bj
Datum: 27.06.14 19:27

Musíte předně kontaktovat subjekt, v čí prospěch je zástavní právo. Jinak si dejte pozor na to, abyste s bytem koupil i podíl na zastěvené ploše domu, zahradě, garáži atd a zda prodávající nedluží na službách společenství (to by mělo vystavit potvrzení), či dodavatelům energií nebo služeb.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.14 14:46

Pokud si jako kupující budete brát na byt hypotéku, potřebujete mj. dosáhnout toho, aby ve výsledku bylo vymazáno zástavní právo ve prospěch banky prodávajícího a na listě vlastnictví bylo zapsáno pouze zástavní právo ve prospěch Vaší banky, kterým bude zajištěn Váš úvěr. Z tohoto důvodu musí dojít ke splacení úvěru, jenž má vůči své bance prodávající. Obvykle se tento úvěr splatí z kupní ceny a pokud se na koupi bytu bere hypoteční úvěr, splácí tento úvěr banka bance. Prakticky to znamená, že si Váš prodávající musí nechat od své banky vystavit tzv. kvitanci (stojí to obvykle 1.000,-Kč), což znamená, že mu banka vystaví písemné potvrzení, v němž uvede výši nesplaceného úvěru ke konkrétnímu datu a dále údaj, do kdy je potřeba tento úvěr splatit, kvitance bude dále obsahovat souhlas banky, že vaše banka může vložit zástavní právo k bytu jako druhý zástavní věřitel. Tyhle údaje Vám řekne bankéř Vaší banky s nímž budete dojednávat úvěr. Vy potřebujete uzavřít kupní smlouvu, pozor, dejte si do smlouvy, že povinnost kupujícího uhradit kupní cenu je splněna v okamžiku, kdy bude kupní cena připsána na účet (či účty) uvedený (-né) v kupní smlouvě! (to je důležité, neboť, kdyby Vám kdokoliv zproněvěřil Vámi složené peníze, tak už to bude otázka mezi prodávajícím a schovatelem, nikoliv mezi prodávajícími a vámi), na základě návrhu kupní smlouvy už Vám banka připraví předběžně hypoteční úvěr, ten se schválí a jakmile bance přinesete originál kupní smlouvy, tak budou čerpány peníze ve prospěch prodávajícího a banky prodávajícího na zánik jeho hypotečního práva. Samozřejmě, Vaše banka bude muset uzavřít s vlastníkem bytu zástavní smlouvu (budete-li čerpat úvěr). Tyto informace jsou uvedeny opravdu velmi, velmi stručně, vše potřebné Vám řekne vaše banka.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.