Řecká noha - původ?

Od: Datum: 27.06.14 11:50 odpovědí: 6 změna: 07.07.14 18:04

Dobrý den, zajímalo by mě, proč rozlišujeme nohy jako řeckou, egyptskou a kvadratickou (polynéskou, čtvercovou...). Vím, že 1. typ je takový, že druhý palec u nohy je delší než první - tj. řecká, u egyptské je to hezky popořádku (největší je palec) a kvadratická má víceméně všechny prsty v rovině. Až 70% má egyptskou nohu,asi 20% řeckou a zbytek je ten třetí typ. Mě osobně zajímá hlavně ta řecká. Proč je tak vlastně pojmenována? Může to mít nějakou souvislost s tím, že mí předci pocházeli ne přímo z Řecka, ale třeba někde ze Středomoří? Sama nevěřím v to, že by celých 20% populace pocházelo jenom z Řecka, ale Středomoří je už celkem možné, ne? Nevíte o tomto typu nohy více informací, co se týče původu apod.? Cokoliv navíc mi pomůže. Děkuji :)

P.S. V příloze je obrázek, který názorně zobrazuje tyto tři hlavní typy nohou. :)Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lmgify
Datum: 27.06.14 12:06

Je to pry pojmenovane podle toho (Wikipedia), ze to byl uprednostnovany typ nohy (prstu) na sochach z antickeho Recka.

Proc to tak bylo, to ja nevim. Bud to u nich bylo normalni, nebo to povazovali za fyzicky spravne nebo krasne. Stejne jako recke sochy zobrazuji svalnata tela, ktera povazovali za znak zdravi a presto vetsina Reku tak urcite nevypadala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.14 17:11
avatar

Mám řeckou nohu a podle mě je to opravdu fyzicky správné i krásné ;) Jinak je to zajímavé téma, jiného postavení prstů u některých lidí jsem si všimla, ale netušila jsem, že je to takto "vědecky" rozděleno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.14 08:06
avatar

řecké noze se prý taky říká sochařská noha. Když má socha dobře vypadat, pak se jí vždycky dělá druhý prst delší než palec. Tuto nohu má například i Michelagelův David a prý ji mají i všechny antické sochy. Možná právě proto se takovému tvaru nohy říká řecká.

Je tady prý i jeden aspekt z moderní doby : Kdo má řeckou nohu, ten má v životě kliku. Při nákupu bot mu stačí zkontrolovat délku a bota mu padne vždycky. Ani si ji nemusí zkoušet. To prý pro ony první dvě nohy na vašem obrázku rozhodně neplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.14 11:10
avatar

Kéž by to byla pravda (s těmi botami)! :-D Zatím mám bohužel spíš opačné zkušenosti. Sama mám "řeckou" nohu a s nákupem bot bývají problémy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: evka*
Datum: 07.07.14 09:59

A asi netušíte, čím byli sochaři inspirováni? ...

Datum: 07.07.14 18:04
avatar

To je jednoduché - prostě ztvárnili dokonalost ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.