Nemocenska a vypoved?

Od: Datum: 27.06.14 11:26 odpovědí: 4 změna: 28.06.14 15:06
Dobry den, bude mi koncit nemocenska a do stare prace se vracet nechci kvuli zdravotnich problemu atd. Jak tam dat vypoved? Chci na dohodu. Musim prinest napsanou vypoved dohodou a jit to dat zamestnavateli kdy? Pred ukonceni neschopenky nebo po? A ma byt napsana rucne nebo strojem? Dekuji
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.06.14 13:05
avatar

"Výpověď dohodou" neexistuje. Můžete zaměstnavateli dát výpověď, pak pracovní poměr skončí uplynutím (minimálně) dvouměsíční výpovědní doby.

Nebo se se zaměstnavatelem dohodnete o rozvázání pracovního poměru. Dohodu lze uzavřít pouze v případě, že s ní budou souhlasit obě strany. Nebude-li zaměstnavatel s Vaším návrhem souhlasit, budete muset dodržet výpovědní dobu.

Oba způsoby ukončení zaměstnání - výpověď i dohoda musí být písemné a musí být doručeny druhé straně.

Můžete zvolit osobní předání na pracovišti proti písemnému potvrzení na kopii nebo zaslání poštou - doporučeným dopisem s dodejkou.

Zvolíte-li osobní předání, nelze potvrzení převzetí návrhu dohody považovat za souhlas zaměstnavatele s rozvázáním pracovního poměru dohodou (zaměstnavatel by musel výslovně napsat, že s dohodou souhlasí).

------- Je jedno, jakou formu zvolíte. Obojí - výpověď i žádost o rozvázání pracovního poměru dohodou můžete napsat na PC, na stroji i ručně. Text musí být čitelný, srozumitelný a jednoznačný, musí z něj být jednoznačně zřejmé, co přesně chcete.

Uvedete-li v dohodě nebo ve výpovědi jako důvod skončení zaměstnání zdravotní důvody, půjde o vážný důvod podle zákona o zaměstnanosti, takže by se Vám v případě registrace na ÚP neměla krátit podpora.

------- Jestli už se do zaměstnání nechcete vracet, doručte zaměstnavateli písemnost před koncem nemoci. Část výpovědní doby uběhne ještě v době nemoci.

------- Nebude-li zaměstnavatel souhlasit s návrhem dohody, budete muset dát výpověď. Doručíte-li zaměstnavateli písemnou výpověď do 30. června včetně, začně 1. července běžet výpovědní doba a zaměstnání skončí 31. srpna.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.06.14 17:18
avatar

Ivzez odpověděla obšírně a podrobně, jenom dodávám maličkost, která není vždy jasná: pokud sepíšete dohodu o rozvázání pracovního poměru, nebo budete muset dát výpověď, dejte pozor na formulaci. Rozhodně nepište "dávám výpověď k 1.9.2014", nekončíte pracovní poměr k prvnímu, ale k poslednímu dni v měsíci, tedy k 31.8.2014. Nebo třeba k 15., to je jedno, ale vězte, že den uvedený ve výpovědi (nebo v dohodě) je posledním dnem trvání pracovního poměru. Takže když uvedete, že chcete odejít k prvnímu, budete muset ještě prvního přijít do práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.14 19:16
avatar

Já bych obrat "k datu" radši nepoužila, protože může být zavádějící (není jednoznačný). Napsala bych : "pracovní poměr skončí" + datum. V dohodě bych uvedla poslední den zaměstnání, (= den, na němž se dohodne se zaměstnavatelem) ve výpovědi poslední den výpovědní doby.

_______ Příklady:

Žádám o rozvázání pracovního poměru dohodou ze zdravotních důvodů. Pracovní poměr skončí dne (poslední den zaměstnání).

------- Dávám výpověď ze zdravotních důcodů. Pracovní poměr skončí 31. srpna 2014.

doplněno 03.07.14 10:16:

Ještě odkaz: Vážné důvody ukončení zaměstnání (zákon o zaměstnanosti, § 5 písm. c)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.06.14 15:06

Chcete-li se zaměstnavatelem ukončit pracovní poměr dohodou, je nutné, aby dohoda byla uzavřena písemně a bylo v ní uvedeno datum zániku pracovního poměru. Jedná se o dohodu, tudíž musí s ní souhlasit i zaměstnavatel. Dohoda může být uzavřena i za trvání Vaší pracovní neschopnosti. Dejte si ale pozor na jednu věc:budete-li se chtít po ukončení pracovního poměru hlásit na úřadu práce jako uchazeč o další zaměstnání a budete-li požadovat tzv. podporu v nezaměstnanosti, mohla by vám být konečná výše podpory snížena, právě z důvodu, že jste ukončil zaměstnání "bez vážného důvodu" (§ 50 z.č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti):

(3) Procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. V případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Ukončil-li uchazeč o zaměstnání sám nebo dohodou ve stejný den více zaměstnání, z nichž alespoň 1 bylo ukončeno z vážných důvodů, náleží mu podpora v nezaměstnanosti ve výši procentní sazby podpory v nezaměstnanosti podle věty první. Vykonával-li uchazeč o zaměstnání jako poslední před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání samostatnou výdělečnou činnost, ustanovení věty druhé se nepoužije. Procentní sazba podpory při rekvalifikaci činí 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

Proto doporučuji dát do dohody jako důvod ukončení pracovního poměru zdravotní důvody zaměstnance.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.