Dispoziční právo na byt

Od: Datum: 23.06.14 13:35 odpovědí: 8 změna: 23.06.14 18:41

Potřeboval bych poradit s touto vzniklou situací. Syn má družstevní byt se svým dispozičním právem. Odcestoval za prací do ciziny a s rodinou nekomunikuje. V bytě bydlí jeho známá, která zatím hradí zálohy na fond oprav. Chce se ale odstěhovat a předat nám klíče od bytu. Syn se podle dostupných informací nehodlá z ciziny prozatím vracet. Pokud nechci sám shánět nikoho do podnájmu, jaké mám možnosti? Pokud nebude nikdo hradit příspěvky do fondu oprav, bude vznikat dluh a obávám se exekučního zásahu na náš majetek, protože bývalá synova adresa je u nás /u rodičů/.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.06.14 14:05
avatar

Dobrý den, pokud je byt družstevní je obvykle majetkem družstva a syn je tedy pouze nájemce. Jde o to, jak to má vaše družstvo definováno ve smyslu majetkových poměrů, ale obvykle to bývá tak, jak jsem napsal. Povinnost platit fo je na tom, kdo má k bytu smlouvu o nájmu (tj. zřejmě syn). Neměl by být problém byt pronajímat fo platit z nájmu, který vám nájemník zaplatí. U bytu cca 2+1 se obvykle jedná o částku okolo 500k/měs, ale pokdu je dům před revitalizací může to být více (cca 1500).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavla2014
Datum: 23.06.14 14:05

Vyřiďte si od syna plnou moc a se souhlasem družstva uzavřete podnájemní smlouvu. Pokud syn v bytě nebydlí, může být z družstva vyloučen.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.14 14:09
avatar

to nemusí být pravda, záleží co má konkrétní družstvo ve stanovách . . .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 23.06.14 14:09
avatar

Dobrý den, tak, ono nepůjde jen o možný dluh ve fondu oprav, ale někdo musí hradit i měsíční zálohy (poplatky a energie). Nerad bych poradil špatně, ale snad nejlepší by bylo, aby syn z ciziny někomu (Vám) poslal ověřenou plnou moc na veškerou správu a činnosti ohledně bytu - jinak se nikde nebudou s nikým bavit, když není majitel. Pokud by to nebylo možné, tak syn (zřejmě) časem o byt přijde (družstvo mu možná zruší členský podíl, když si nebude plnit povinnosti člena družstva a v bytě dlouhodobě není). Minimálně ho na to upozorněte.

Pokud jde o možnou exekuci, tak to nevím přesně, resp. exekutor může jít do místa trvalého bydliště, ale i tam, kde se ta osoba nachází skutečně (což, ovšem, v tomto případě nepůjde - jedině, že by v tom bytě bylo něco k zabavení). Zdravím!

doplněno 23.06.14 14:22:

Když nepodniknete nic, tak poroste dluh, odpojí elektroměr a plynoměr, SVJ bude naštvané a družstvo bude konat (nějak). A Vy se budete do konce života (nebo dlouho) třást při každém zazvonění zvonku, jestli to není exekutor. Nebo prostě běžte na to družstvo, vše tam řekněte a oni by už měli vědět, jak se o byt postarat a jaké právní kroky udělat - tedy, aby o něj Váš syn přišel a neměl se kam vrátit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: metelka*
Datum: 23.06.14 14:16

Získat plnou moc není reálné, stejně tak nechceme řešit nějaké neoficiální pronajímání. Spíš se mi jedná o situaci, co může nastat, když nepodnikneme nic.

Od: pavla2014
Datum: 23.06.14 14:47

Nedělat nic je ta nejhorší z možných variant. Podle zákona o obchodních korporacích dle §734 může být Váš syn vyloučen z družstva, pokud hrubě porušil svou povinnost vyplývající z nájmu. Nesplacené závazky budou zatíženy úroky z prodlení. Vyřídit plnou moc lze i ze zahraničí - na českém velvyslanectví, případně u tamního notáře + úřední překlad + apostila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.14 15:41
avatar

Já nevím. Ale já, ve vaší situaci, bych zašla za předsedou družstva a za správcem, kterého družstvo najalo ke správě nemovitosti a požádala bych je o pomoc při řešení téhle situace. Správcové, většinou to jsou realitní kanceláře, mají právníky a zkušenosti a najdou řešení. Oni se se synem spojí úřední cestou.;) Ale nejprve bych se pokusila využít téhle situace ke komunikaci a sblížení se synem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.14 18:41
avatar

proč to řešit zde a ne se synem třeba písemně, mailem, sms zprávami apod. On Vás zřejmě nepověřil staráním se o jeho majetek, tak co chcete dělat . . . v zásadě myslím nemáte právo za něj jednat, takže je to jen jeho byznys.

doplněno 23.06.14 20:47:

mylslel jsem to tak, že pokud je majitel bytu svepravny a samozřejmě dospěly nemůže ze zakona za něj jednat 3ti osoba, pokud ji k tomu neda uředně ověřene svoleni. To je snad jasne. Jinak by si mohl na institucich jednat kdokoli za kohokoli, a to bysme asi nechtěli, že. Pokud by ss Vámi o jeho bytu kdokoli jednal na úření úrovni, podle mého názoru jde o postup za hranicí legislativy, maximálně Vám může poradit, ale to je tak všechno. (Př. přijedete do autoservisu pro auto za milion a řeknete, to je auto syna a já mu ho mám vyzvdnout a dovézt . . . myslím, že by se s Vámi vůbec nebavili. Co myslíte vy)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.