1x



Výpověď DPP

Od: Datum: 15.06.14 11:47 odpovědí: 8 změna: 15.06.14 20:46

Dobrý den, prosím Vás, jak to je se zrušením DPP? když je smlouva do konce roku, tak by mě zajímalo jaké tam jsou podmínky.. Když podám výpověd a zaměstnavatel s ní nebude souhlasit, tak je tam nějaká výpovědní lhůta? hledal jsem to ale nejsem si tím úplně jistý.. děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.06.14 13:45
avatar

Zákoník práce říká o DPP toto:

§ 75 Dohoda o provedení práce

Rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. V dohodě o provedení práce musí být uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá.

Víc nic kolem ukončení DPP nenajdete. Podle mě Vám nezbude než se domluvit se zaměstnavatelem a k dohodnutému datu písemně uknčit.

doplněno 15.06.14 13:50:

Nemyslím tím podávat výpověď, ta se týká pouze pracovního poměru. Normálně se zkuste domluvit, že potřebujete skončit např. k 30.6. Pokud Vás zaměstnavatel nepotřebuje, na dohodu o skončení přistoupí.

Tady je vidět, jak je zcestné, že se zrušila podmínka, že DPP se uzavírá v případě jednorázové neopakující se práce (např. natřít lavičky v obci). Po dokončení práce skončila i dohoda. Dnes běžně vidíme uklizečky na DPP, které chodí celé roky denně uklízet a nikomu nevadí, že by to měla být dohoda o činnosti nebo možná i pracovní poměr.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.06.14 15:13

děkuji za odpověd.. mě právě zajímá situace, kdy by mě zaměstnavatel nechtěl pustit.. přece tam nemůžu tvrdnout např. do konce roku, protože on mě tam potřebuje..

Datum: 15.06.14 15:57
avatar

Teoreticky můžete přestat chodit do práce, ale pokud Vás zaměstnavatel opravdu potřebuje, vznikne mu Vaším nechozením škoda, kterou po Vás může vymáhat. Jinak není jiné cesty než dočkat konce smluvené doby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 18:29

Na DPP nemusí být dohoda o výpovědi písemně?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 19:07

ano musí být písemně.

Datum: 15.06.14 19:45
avatar

U DPP nejde o výpověď. Dohoda o ukončení DPP musí být písemná, uvádím to ve svém prvním příspěvku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 20:43
avatar

"Dohoda o výpovědi" ani "výpověď dohodou" neexistují. Vždy jde o dobrovolnou dohodu obou stran. Aby byla dohoda platná, musí mít písemnou podobu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 20:46
avatar

Na základě DPP lze pro jednoho zaměstnavatele odpracovat v kalendářním roce maximálně 300 hodin. Podle mne klidně můžete po odpracování 300 hodin nechat DPP doběhnout nebo ji ukončit písemnou dohodou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.