Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Nařízení přesčasů

Od: stanavaf® odpovědí: 5 změna:
avatar stanavaf

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda.li má zaměstnavatel nárok nařídit při nepřetržitém provozu přesčasy, případně kolik hodin týdně, možná i jaký § toto upravuje.

Děkuji

S.

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

iz*
hodnocení

1x

Ano, zaměstnavatel má právo v případě potřeby nařídit práci přesčas. Práce přesčas nesmí v dlouhodobém průměru (zpravidla 26 týdnů) překročit 8 hodin týdně. Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit max. v rozsahu do 150 hodin v kal. roce. O další práci přesčas (do max. 416 hodin/rok) by se už musel se zaměstnancem dohodnout.

Není-li mzda sjednána již s přihlédnutím k případné práci přesčas, náleží zaměstnanci za práci přesčas mzda + příplatek ve výši minimálně 25 % průměrného výdělku.

Sjednat mzdu s přihlédnutím k práci přesčas lze jenom do limitu 150 hodin ročně. Vše nad tento limit musí zaměstnavatel zaplatit.

------- Další možností je poskytnutí náhradního volna místo příplatku.

------- Příplatky se sčítají. Tzn., že pokud bude zaměstnanec v nepřetržitém provozu pracovat o víkendu přesčas, bude mít nárok na příplatky za přesčas i za víkend. Obdobně pro práci v noci v průběhu víkendu + přesšas, ...

------- @ Betarybill: Zaměstnanec nemůže bez vážného důvodu odmítnout nařízenou práci přesčas (vážným důvodem není např. doprava ze zaměstnání po skončení přesčasu). Takže žádné "Půjdeš/Nepůjdeš"...

____ Odkaz na zákoník práce (§ 93 a následující)

Zmiňujete nepřetržitý provoz - jde-li o práci ve zdravotnictví, doporučuji věnovat pozornost/....

 

lmgify
hodnocení

0x

Pravdepodobne Zakonik prace, §93 a §90, ale @ivzez vam to vysvetli lepe, az si teto otazky vsimne a presune se sem :)

hodnocení

Také si to myslím, dokonce bych řekla 8 h týdně (nebo i více, pokud se ten další nepůjde, pak se to zprůměruje) jen to chci potvrdit. Popravdě - také na ni čekám :-D

Ale i tak děkuji

S.

 

betaraybill*
hodnocení

0x

Bez znalosti paragrafů si myslím, že situace je mnohem jednodušší.

Půjdeš na přesčas? OK zaměstnavatel nemá problém a je spokojen. Ty možná ne, ale to je tvůj boj.

Nepůjdeš na přesčas? Cože! Zaměstnavatel si dělá poznámku, čárku, mínus no a až se bude někdy propouštět hádej kdo půjde jako první. Ten kdo drží hubu a dělá co zaměstnavatel chce a nebo ten kdo nechodí na přesčas a podobně.

Bohužel vlastní zkušenost. Vlastní myšlení a neochota se nevyplácí.

když není zaměstnanec spokojený tak může odejít.. pokud má kam... ono záleží jestli ty přesčasy jsou vůbec nějak motivovány nebo ne...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]