Opilý cyklista x řidičák

Od: Datum: 13.06.14 20:42 odpovědí: 10 změna: 17.06.14 15:16
avatar

Tak a dost!

Neustále slyším jak se někdo hádá,že když pojede opilý na kole,jestli mu může policie odebrat řidičák.

Názory se různí a já už v tom chci mít konečně jasno.

Pište jen ti,co tomu opravdu rozumí a vědí,nejlépe odkaz na nějaký zákoník. Prostudoval sem "ZÁKON O POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH" ,ale není tam o tom žádná zmínka.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.06.14 21:00

Odkaz na nějaký právní předpis nemám, ale před časem jsme u piva řešili to samé a našli jsme k tomu článek "Cyklisté a alkohol" na webu PČR:

...Určitým specifikem při trestání cyklistů je to, že nebývá ukládán trest nebo sankce zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení jízdního kola. Ani v případě prokázaného přestupku nemůže být cyklistovi zadržen či odejmut řidičský průkaz. Tento doklad totiž opravňuje k řízení motorového vozidla, kterým jízdní kolo samozřejmě není.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 13.06.14 21:45

Žádný oficiální odkaz nebo zkušenost nemám.

Taky jsem si myslel, že opilému cyklistovi policie sebrat řidičák může.

Na školení řidičů nám školitel říkal, že papíry neseberou, ale ve správním řízení není problém dostat pokutu v rádu desítek tisíc (u horní hranice rozsahu pokuty pro daný přestupek).

Opilé cyklista je blbec, které nemá na silnici co dělat. Riskuje svůj život (což je jeho problém) ale může udělat neštastné i ostatní řidiče. Řidič auta může být sebeopatrnější, ale něco takového se předvídat nedá.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.06.14 23:28
avatar

nehodlám opět hledat,ale platí,že cyklista nemůže,pkd je i držitel ŘP o něj přijít pkd je ovlivněn alkoholem!Ani body ani ŘP! Jen a pouze může dostat pokutu stejně jako řidič,to je tuším až 50 000kč!

Asi takhle,hovorový překlad z právnické mluvy : ŘP se totiž uděluje jen pro řízení motorových vozidel a tím bicykl není!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lmgify
Datum: 14.06.14 02:29

Policista sice muze zastavit jakehokoliv "ridice" (cyklista je povazovan za ridice), ale odebrat ridicsky prukaz pro jizdu pod vlivem alkoholu muze jen kdyz zastavil ridice motoroveho vozidla (§ 118b s odkazem na §118a). V ostatnich pripade (cyklista, jizda na zvireti, apod.) to je zrejme preda do spravniho rizeni a ty zaplatis pokutu (az 50 tisic - §125c, odst.4, pism.a).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.14 07:50
avatar

"ale odebrat ridicsky prukaz pro jizdu pod vlivem alkoholu muze jen kdyz zastavil ridice motoroveho vozidla"
Njn,ale přesně tato věta tam právě není...

Od: lmgify
Datum: 14.06.14 13:22

Tato veta tam je a prave proto jsem ji napsal: "Policista může ... přikázat řidiči motorového vozidla jízdu na nejbližší ... vhodné místo k odstavení vozidla ... jestliže řidič (pismeno d paragrafu) je podezřelý, že řídil motorové vozidlo bezprostředně po požití alkoholického nápoje."

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzaz
Datum: 17.06.14 13:29

Ano, mohou sebrat.

Pokud je někdo na silnici s čímkoliv (kolo, tříkolka, kárka, kolečko), mohou provést kontrolu alkoholu a také odebrat řidičák a dát pokutu.

Ještě více bych se bál pojišťoven - když se stane na kole nějaký úraz, provádí se zkouška na alkohol. A pokud je alkohol zjištěn, mohou pojišťovny vymáhat léčebné výlohy na pacientovi (celou nebo část), i když není viníkem nehody. A to mohou být velké částky.

Tedy s alkoholem v krvi jedině pěšky mimo silnice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.06.14 14:11
avatar

heteraku,

Nenajdete žádný předpis, kde je uzákoněno zhruba toto.

řidiči na nemotorovém vozidlo, vozkovi, řidiči - jezdci na koni atd.. NEBUDE odebrán řidičák, pokud požije alkohol před jízdou.

Opravdu takovou větu nenajdete. Pokud ale chcete mít na 100% jasno, zastavujte se u policistí a ptejte se jich na přesnou odpověď.

Já tomu opravdu rozumím, proto Vám sděluji, že nebude odebrán řidičák při alkoholu na kole. To že můžete dostat až 50 tisíc pokuty je pravda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 17.06.14 14:28

Vážený, jestli jako řidič studujete uvedený zákon, tak se ai nedivím, že to tam není k nalezení, on je totiž o úúplně něčem jiném, když tak zák. 361/2000. Tam je třeba hledat. Cyklista je účastníkem provozu a platí i pro něj, §2, Odnětí a Pozbytí řo, přestupky. V Polsku ano, snad i v Germanii. Ale myslím, že to kdysik bylo nějakou dobu i u nás, nebo se to chystalo a neprošlo. Kdyby cyklista, tak by mohl i ožralý chodec na komunikaci, když tam leze tak je schopen sednout i do auta, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.06.14 15:16
avatar

JJ ale co by potom zabavovali těm co ŘP nemají a nikdy neměli? Těm by pak asi museli zabavovat OP?!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.