POŘÁDNĚ VELKEJ PROBLÉM - sociálka

Od: Datum: 13.06.14 17:45 odpovědí: 12 změna: 28.06.14 00:07

Ahoj, mám docela problém a docela jako velkej, někdo nás udal na sociálce a prý tam máme v pondělí zavolat (nebyli jsme přítomní doma, když nás chtěla pracovnice prošetřit).
Jenom, aby nedošlo k nějakému nedorozumění, já nejsem rodič, jsem nejstarší syn a příští týden mi bude osmnáct, ovšem moje matka je nemocná (RS a také prý hysterie) a nevlastní otec je alkoholik, hysterik a cholerik, řve při každé příležitosti a mívá doslova záchvaty vzteku, kdy mi nadává a nebo buzeruje a k tomu řve. Když se ožere, tak tu řve nadávky a vyhrožuje. Minulej tejden to dost přehnal, i já, myslel jsem, že ho fakt zabiju a taky jsem křičel a byl sprostý. Myslíte, že to někdo slyšel a anonymně nahlásil? Nebo to už je nahlášený delší dobu? Zrovna teď s ním matka volá, že jestli se takhle bude chovat dál. On říká, že prý to není jeho vina a že jsem ho prý provokoval a že si nic nepamatuje. Nevím, o tom, že bych ho provokoval, byl jsem celou dobu v pokoji. Je zřejmé, že otec není normální.
Mám dva mladší sourozence, kluka (10) a holku (7). Bojím se, že je sociálka odebere, mám svojí rodinu až na nevlastního otce moc rád, jeho vlastně nikdo nemá rád a všichni by nejradši, aby odjel pryč, i matka, ale rozvést se s ním nechce, bojí se, že by třeba dostal děti do péče, protože je nemocná, a taky, že by neměla dostatek peněz, aby nás uživila (já ještě jít pracovat nemohu, nemám hotovou střední školu). Nevíte někdo, co máme dělat? Jak omluvit otce, že tu křičí, popř. jak to udělat, aby si to odnesl jen on a děti nikdo neodebíral? A jak bude sociálka při šetření postupovat? Na co se mám připravit? Díky moc.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: benŽ
Datum: 13.06.14 18:10

Dobrý den, problém to je a není jistě krátkodobý. Nějaké řešení to chtělo už dříve. No, já se přiznám, že bych takovou rodinu nechtěl mít za sousedy. To se nemůžete divit. Vy jste už velký, situaci si uvědomujete a můžete se trochu bránit. Ale, jak k tomu přijdou Vaši sourozenci, kteří v takovém prostředí vyrůstají? Jak to celé může dopadnout? Nebacíte jednou toho otce sekerou po hlavě? Vůbec se nedivím, že to někdo nahlásil - asi hlavně kvůli malým dětem. Ale, snad jestli je to první schůzka na sociálce, tak si Vás vyslechnou a budou vás, jako rodinu, sledovat.

Možná by bylo lepší, aby tam v té rodině dál ti sourozenci nezůstávali. Vím, že to nechcete slyšet, ale bylo by to snad pro jejich dobro. Otce neomlouvejte a nechte sociálku konat - snad to řešit bude.

Zdravím!

doplněno 13.06.14 18:28:

Zatím Vám nikdo nic neudělal, tak na podobné úvahy je čas. Možná jsem Vás zbytečně vystrašil.

To se omlouvám. Uvidíte, jaký bude ten důvod nahlášení a podle situace bude řešení. Ale, Vy sám patrně tu rodinnou situaci nevyřešíte - sociálka může pomoci celé rodině. Neberte je jako nepřítele.

Ohodnoceno: 3x

Od: pomozteprosim
Datum: 13.06.14 18:19

Ano, já vím jak to myslíte a toto jsem vskutku slyšet nechtěl. Nechci, aby mě a sourozence a matku rozdělili, máme se všichni velice rádi, což doufám chápete. Potřebuji se z tohoto nějak vysekat, potřebuji, aby otec odešel, nebo se šel léčit a my zůstali pohromadě bez něj, ne, abych já zůstal doma s otcem a matkou a sourozenci byli někde pryč v jiných rodinách. Sebrali vám někdy někoho milovaného? Mně se chystají. Nedokážu si to představit. Kdo mi zaručí, že jim tam bude dobře? Že nebudou dělat problémy, když budou odloučení od matky, kterou mají velice rádi? Že nebudou utíkat?

Datum: 13.06.14 19:56

Je to těžká situace a řešení nebude snadné. Ale pokud se opravdu máte tak rádi, jak píšete, musí se maminka postarat o vhodné výchovné prostředí pro mladší děti.

Nerada to píšu (toto by měl být až poslední krok, když vše ostatní selhalo), ale podle mne by byl řešením rozvod a odstěhování (nevlastního) otce.

Má-li otec problémy s alkoholem (jak z Vašeho popisu vyplývá), nehrozí, že by mu soud svěřil děti do péče. Naopak je potřeba děti před alkoholikem ochránit.

Uvidí-li OSPOD a následně i soud, že se maminka o Vás všechny stará, a že se snaží dětem zajistit kvalitnější prostředí, nehrozí podle mne odebrání mladších dětí z rodiny.

Ohodnoceno: 2x

Od: nikdoradsi
Datum: 13.06.14 19:53

Ale jsem si jist, že sociální pracovnice bude chápavá a bude se nám snažit pomoct

Datum: 13.06.14 21:07

To si jistý nebuď (vlastní zkušenost)... :(

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.06.14 20:39

Možná bych se pokusil na tvém místě zajít na sociálku hned v pondělí, nečekat až znovu přijdou a říct jim o vašem problému a o tvém strachu o sourozence a požádat je o pomoc. Myslím, že se na to taky budou dívat trochu jinak, než když přijdou jen na popud někoho ze sousedů.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 14.06.14 04:55

Nevěř, že sociální pracovnice budou nějak naměkko. Konají svou povinnost, nejde jim až tak o rodinné vazby. Pokud rodina nefunguje, jak má, je pro děti lepší, když v ní nežijí. Co si odnesou do života, když to peklo vidí a žijí v něm? Jednou by mohly být stejné, berou to jako normální, když nic jiného neznají.

V žádném případě otce neomlouvej, bude to pak stejné, ba čím dál tím horší. Sociálka by měla znát pravdu. Pro matku by navíc bylo asi opravdu nejlepší, kdyby se s mužem rozvedla. Není zdravá, možná i díky němu. A jakým je on přínosem? Pokud se o vás, děti, dokáže postarat sama, zlotřilce se zbavte a žijte sami. Předpokladem je, že vy děti, jí budete pomáhat.

Teď jsem si ale přečetla, že otec je vlastně otčím, nevlastní. V tom případě je opravdu reálná šance, že děti dostane vlastní matka, než otčím - alkoholik. Jaga.

Jinak - sociálka šetří nejen v rodině, ale ptá se i po okolí, po sousedech, v obchodě. Třeba jaké jsou nákupy, zda i cigarety a alkohol, jaké částky, jak často. Ve škole - zda jsou děti připravené, mají úkoly, pomůcky, jsou čisté, nosí svačiny, mají zaplacené obědy...Aby si udělali představu o tom, jak rodina žije. A i když budeš otce malovat na růžovo, sousedé nejsou jistě slepí a hluší a sociálka se na 100% dozví, jak to u vás skutečně je.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 14.06.14 07:30

Ano, myslím, že to někdo ze sousedů nahlásil.

Myslím, že je to dobře, alespoň je tady popud vaší rodinnou situaci změnit. Také bych se přimlouvala, abys navštívil sociálku hned v pondělí sám první a požádal o pomoc. Koneckonců už budeš plnoletý. Proto si myslím, že pokud by otčím odešel, mladší sourozenced neodeberou, protože tam budeš ty, jako druhý "dospělý" v rodině. Ale musíš s úřady komunikovat.

Také se zkus zeptat, jaká by byla šance, že by tvůj otčím měl nařízenou ústavní léčbu. Opravdu nevím, jak to v dnešní době probíhá, a co je k tomu zapotřebí. Ale za zeptání nic nedáš. Alespoň byste se ho na nějakou dobu zbavili. Mnoho štěstí!

Ohodnoceno: 1x

Od: pomozteprosim
Datum: 14.06.14 10:44

Děkuju Vám všem za názory, moc jste mi pomohli. Udělám to jako říkáte a povím sociální pracovnici o chování nevlastního otce. Jsem si jist, že se nám budou snažit pomoci.

Jinak, dá se tady ten příspěvek smazat? napsal jsem dost soukromé informace :D

Ještě jednou děkuju všem, máte pravdu. :)

Datum: 14.06.14 16:30

Bohužel, příspěvky může smazat jen administrátor, ale neboj, nejsi jediný kdo má podobné problémy. Jak tu bylo řečeno, nespoléhej na to, že sociální pracovnice vyřeší úplně všechno, budou vám šourat v soukromí, protože je to jejich povinnost, ale když že je pravda to, co jsi jim řekl, je povinností kurátorky zajistit nápravu. Držím ti palce ;)

Od: drako7451
Datum: 23.06.14 12:04

No poradí občanská poradna.Je bezplatná a v každém větším městě.Pak jsou tu azylové domy a kurátor pro děti.Nejlepší ale bude OSPOD.Znají zákony a jsou tu pro tyto případy.U nás sídlí u sociálky.Pobočky lze najít na netu.

Od: mabic
Datum: 28.06.14 00:07

To mᚠpořádnej problém.Zkus KLOKÁNEK.Určitě pomůžou.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.