Směna 8h vs. 12h

Od: Datum: 12.06.14 21:36 odpovědí: 7 změna: 15.06.14 23:26
avatar

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda-li jde dle právního hlediska ošetřit směna 8h - ráno tak, aby byla bez změny smlouvy změněna dočasně na 12 h a to také tak, aby byl nárok na všechny příplatky: noční, víkendový...V rámci "personálního výpadku"

Děkuji

S.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.06.14 23:06
avatar

Pracovní dobu, její začátek i konec, délku pracovních směn i jejich rozvrh a směnnost provozu určuje zaměstnavatel. Za práci o víkendu, v noci, ve svátek i přesčas samozřemě náleží příslušné příplatky.

Zaměstnavatel musí při sestavování rozvrhu pracovních směn dodržet dobu odpočinku mezi pracovními směnami adélku souvislého odpočinku v týdnu.

Dále musí směny rozvrhnout tak, aby zaměstnanci v dlouhodobém průměru onepřekračovali stanovenou týdenní pracovní dobu (např. v nepřetržitém provozu 37,5 hodin týdně).

Oč přesně Vám jde, co přesně potřebujete (takhle se jen dohaduji)?

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 12.06.14 23:28
avatar

Odpadla nám kolegyně z nepřetržitého provozu a mě zajímá jestli jí může zastoupit jiná z 8h provozu tak, aby dělala nepřetržitý a přitom měla vše zaplaceno tak, jako by vždy pracovala v nepřetržitém.

Datum: 12.06.14 23:41
avatar

Pořád nerozumím, co potřebujete vědět. Pokud bude zaměstnankyně dočasně převedena do jiného provozu, bude placena podle nového provozu. Přepočte se jí i vyčerpaná a nevyčerpaná dovolená (ale ta až v případě čerpání).

Osmihodinovým provozem míníte provoz jednosměnný?

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 12.06.14 23:45
avatar

Teď mám ten dojem, že jste mi již odpověděla "dočasně převedena do jiného provozu" žiji totiž v domnění, že pokud má někdo slouvu tak, že v 5:45 nastoupí do práce a ve 13: 45 h odejde, že nesmí být do jiného provozu převeden. Jednoduše, když chce osmičkář jít na 12 je to jeho přesčas, ale nevěděla jsem že může být převeden.

doplněno 12.06.14 23:46:

jen podotýkám, že pracovní zařazení nenění.

doplněno 12.06.14 23:53:

ani charakter práce, jednduše jen ten čas. Z 8 na ráno na nepřetržitý.

Datum: 15.06.14 18:21
avatar

Převedení na jinou práci by znamenalo výkon jiného druhu práce, než je sjednán v pracovní smlouvě. A přeložení zaměstnance by znamenalo změnu místa sjednaného v pracovní smlouvě jako místo výkonu práce.

Zaměstnanec nemůže být (až na výjimky) bez svého souhlasu převeden na jiný druh práce ani přeložen do jiného místa výkonu práce.

V tomto případě však nejde ani o jedno.

Zde jde o změnu směnnosti a pracovní doby. Obojí podle zákoníku práce určuje zaměstnavatel.

------- Přestože vím, že ani zaměstnavatelé leckdy zákoník práce neznají moc dobře, se mi nezdá moc pravděpodobné, že by zaměstnavatel sjednal směnnost a pracovní dobu přímo v pracovní smlouvě, protože by si tím "svázal ruce".

Vše, co je sjednáno přímo v pracovní smlouvě totiž lze měnit pouze se souhlasem zaměstnance (např. písemným dodatkem k pracovní smlouvě).

------- Pokud zaměstnanec přejde z jednosměnného provozu do vícesměnného, zkrátí se mu týdenní pracovní doba ze 40 hodin týdně na 37,5 hodin v nepřetržitém provozu.

Bude sice pracovat v delších směnách, ale odpracuje méně pracovních směn. Odpracovaná doba musí v dlouhodobém průměru odpovídat týdenní pracovní době v rozsahu, který pro ten který typ provozu stanoví zákoník práce.

Prací přesčas bude vše, co zaměstnanec odpracuje nad rámec stanovené týdenní pracovní doby (v dlouhodobém průměru 37,5 hodin týdně) .

Tzn., že zaměstnanec může v některých týdnech odpracovat hodin více, v jiných zase méně.

------- Např. v režimu krátkých (2 pracovní směny za týden) a dlouhých (5 směn) týdnů se průměrný počet odpracovaných hodin srovná během dvou týdnů.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.06.14 18:53
avatar

37,5? Tak to je dobrý vzhledem k tomu, že dělám 48 (4x12), a když je potřeba, tak ještě o směnu víc *ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 23:26
avatar

A nesrovná se to v průběhu 26 až 52 týdnů? Pro jednosměnný provoz stanoví zákoník práce 40 hodin týdně, pro dvousměnný 38,75 hodin, pro třísměnný a nepřetržitý provoz 37,5 hodin týdně.

Co odpracujete nad tento rozsah, je prací přesčas.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.