Musím platit?

Od: Datum: 12.06.14 17:44 odpovědí: 15 změna: 12.06.14 19:34

Zdravím, byli jsme s přítelkyní v nájmu spolu se spolubydlícím, který se nám rozhodl 4 dny před koncem měsíce oznámit, že odchází, protože má práci jinde, domácímu neřek nic. Jelikož bychom za tak velký byt sami nájem neutáhli, našli jsme si v tu chvíli menší, úplně náhodou, který by nám stačil a když si připlatíme, tak to i zvládnem. Vystěhovali jsme se tedy okamžitě to šlo, tzn. 4.6. už jsem v bytě byl naposled.

Jde o to, že ve smlouvě je cosi o výpovědní lhůtě, pronajímatel si nechal kauci, prý za to, že jsme mu nic neřekli, nebo spíš spolubydlící nic neřekl, já jsem mu dal hned vedět a řekl jsem, že se co nejrychleji teda vystěhuju.

Takže má jednu kauci ve výši jednoho nájmu, našel jsem mu dokonce i náhradu za nás, která si za nás vezme byt, pronajímatel po nás však chce ještě jeden nájem, na který já v tuto chvíli vážně nemám, vzhledem k tomu co jsem vše poplatil u současného nájmu.

Musím platit, nebo má na to vůbec podle zákona právo? Nejradši bych to dal zaplatit spolubydlícímu, ale ten se odstěhoval daleko pryč a od toho už nikdy nic neuvidím...

Zajímá mě, pro koho ta výpovědní lhůta vůbec platí a co dělat, v bytě nebydlím, tak nevidím důvod proč za něj platit.

Díky za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hafan
Datum: 12.06.14 17:46

Ještě doplním, že s pravým majitelem bytu jsem se NIKDY neviděl, vše za něj zprostředkovával člověk vydávající se za jeho bratra, načež jsem zjistil, že to asi jeho bratr není či co..

čili tak...

Datum: 12.06.14 17:51

snad jste podepsali nějakou smlouvu ne? pokud tam je výpověďní lhůta dva měsíce, tak od doby oznámení, že již v bytě nebudete, běží ta lhůta. takže zaplatit to, co vám náleží ze smlouvy. nebo počkat, až to pronajímatel dá k soudu no..:)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: wogoos*
Datum: 12.06.14 17:58

Taky záleží KDO tu smlouvu podepsal a co v té smlouvě je. Zda je údajný bratr uveden jako majitel atd. Bez bližší znalosti věci vám těžko někdo poradí. Pokud jste podepisovali dva, nebo tři, tak dluh se rozpočítá, ale pokud jste to měl na triku sám, tak to budete muset zacálovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hafan
Datum: 12.06.14 18:03

Jako majitel bytu je uveden ten majitel kterýho jsem nikdy nepotkal, na něj též byly psány všechny energie.

Smlouva je uzavřená s tím, že ji podepisoval ten člověk, co je tam napsaný jakože ho zastupuje, smlouvu jsme podepsali oba dva, se spolubydlícím na půl. Pokud to chápu správně, kauce by měla pokrývat poškození, který nevzniklo, anebo nezaplacený nájem, to že si kauci nechal, tím má jeden nájem, dlužili bysme mu teda tak malou částku, že pochybuju o tom, že by to řešil soudně, spíš by na tom prodělal. A jo, já bych to i zaplatil, fakt rád, ale já ty peníze prostě nemám a když vím, že ten co utekl se mi neozve, tak co mám dělat ;)

Od: wogoos*
Datum: 12.06.14 18:09

V tomto případě bych apeloval, že jste byli dva nájemci a tudíž hradíte polovinu dluhu a ručíte polovinou kauce. Ať si toho druhého honí sám. Navíc bych trval na přesném sepsání dluhu a potvrzení o zaplacení k rukám majitele.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hafan
Datum: 12.06.14 18:13

Problém je, že on nikoho nahánět nechce. Dal mi "za úkol" si ho sehnat a domluvit se s ním, ale já přece nemám povinnost někoho někde nahánět a shánět! Čili ano, dal bych rád tu polovinu, ale bohužel ani na tu tento měsíc nemám, jedině jak řikal rádce dole, domluvit se, zaplatit to postupně...

Od: wogoos*
Datum: 12.06.14 18:15

Absolutně nic bych mu nedal. Totálně zmršená smlouva, jak píše kolega-jedna chyba za druhou a navíc dva nájemci podepsaní ve smlouvě. Vy přece za nikoho nejste povinne nést odpovědnost. Ať si ho hledá on.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ben®
Datum: 12.06.14 18:04
avatar

Dobrý den, toto upravuje OZ, resp. NOZ - výpovědní lhůta je tříměsíční a smluvně se nedá upravit. Náj, smlouva, která toto upravuje jinak, je v této části neplatná (nikoliv jako celek).

Takže, pronajímatel má nárok až na tři nájmy - a není podstatné, že už v bytě nejste nebo platíte jinde. Nájemní vztah není tak volný, jako ubytování v hotelu. Další možnost byla, že mohla být sepsána dohoda o ukončení náj. poměru - tam jsou podmínky smluvní. Ale, vzhledem k tomu, co uvádíte, tak chyba byla už na počátku toho pronájmu - nejlepší by bylo dohodnout se a zapomenout.

Zdravím!

doplněno 12.06.14 18:10:

Výpověď nebo dohoda musí být písemná a doručená. V tomto případě se stala jedna chyba za druhou, tak soudem nemůže hrozit asi nikdo. Na to si musí být člověk jistý a mít důkaz.

doplněno 12.06.14 18:15:

Dávejte si na ty náj. smlouvy pozor. Opravdu jsou důležité už na začátku toho bydlení. Pokud je nějaké podezření, pronajímatel není seriózní nebo něco tají, tak se dají očekávat problémy i pak dále. V daném připadě by byla nejlepší ta dohoda, vysvětlení a rozejít se. Soudu se bát nemusíte.

doplněno 12.06.14 18:18:

No, to je ta hrůza. Měl být sepsán i předávací protokol, dohodnout se na vyúčtování služeb apod.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: hafan
Datum: 12.06.14 18:08

Jediná kvalitní odpověď, děkuju.

Od: hafan
Datum: 12.06.14 18:15

Výpověď smlouvy proběhla takto :D :

Dne bla bla byla tato smlouva ukončena, podpis

Na druhé straně originálu nájemní smlouvy..

Taky si myslím, že to vše bylo jedna chyba vedle druhé.

Od: hafan
Datum: 12.06.14 18:22

O tom já bohužel nevím, jelikož jsem v tomto jednak laik a jednak si myslím, že ani nemám povinnost znát všechny dokumenty jako nájemce. Tohle by si snad měl ošetřit majitel, čili pronajímatel danýho bytu, aby měl všechny papíry v pořádku ne?

Dobře, takže všechny papíry kompletně špatně a snad i neplatný.. To je super, jediná cesta jak by to teda mohl ten pronajímatel řešit je otravovat mě v práci a po telefonu.

Od: ben®
Datum: 12.06.14 18:39
avatar

Dobrý den, Vy nemáte povinnost znát vše okolo nájemních vztahů, ale čím více toho vědět budete, tím je to pro Vás lepší situace. Dnes pronajímá každé pr*se (omlouvám se), nic o tom neví a nájem si je schopen brát v hotovosti bez papíru. Výpověď oznámí ústně nebo i zamezí přístup k bytu nebo vypne vodu. Pro Vás je situace příznivá, protože volných bytů je hodně.

Já např. předkládám návrh nájemní smlouvy, chci, aby k tomu měl nájemce připomínky nebo si to nechal zkontrolovat právníkem. Až potom píši originál (a vždy dle OZ, resp dnes již podle NOZ). A předkládám svůj OP i výpis z KN. Podívejte se viz odkaz - není to čtení snadné, ale něco Vám to dá.

Zdravím!

http://zakony.penize.cz/89-20…kon-obcansky-zakonik#par_2201

doplněno 12.06.14 19:22:

hafan - v hospodě u piva? No, tak to je síla. Je to podobné, jako když někdo nabízí pravé zlaté hodinky (na nádraží nebo u piva). Člověče, bacha na to!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.14 19:16
avatar

A kdo jiný to má podle Vás znát? Jak se chcete domáhat svých práv, pokud ani nebudete vědět, zda a jaká práva máte? Bydlet asi budete po celý svůj život. Doporučuji se co nejdříve seznámit s právní úpravou nájemního bydlení.

------- Ochrání Vás to např. před neoprávněnými požadavky některých majitelů (míním majitele "Vašeho" bytu a jeho bratra, nikoliv zdejšího rádce).

Přestože jste nájem ukončili jen písemnou poznámkou na rubu nájemní smlouvy, jde podle mne o dohodu o ukončení nájmu (obě smluvní strany projevily vůli nájemní vztah ukončit).

V takovém případě je majitel povinen Vám vrátit kauci (i to byste věděl, kdybyste zákon znal) a nemá právo po Vás požadovat nájemné za výpovědní dobu.

------- Nic mu neplaťte, snaží se Vás okrást!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hafan
Datum: 12.06.14 19:19

Děkuju vám mockrát za pomoc!

Samozřejmě při novém nájmu jsem byl opatrnější a majitel byl také úplně jiný, smlouvu mi dal domů, řekl ať si jí pořádně prohlídnu a až se rozhodnu ji podepsat, ať mu ji donesu, jestli se mi něco nelíbí, ať se ozvu atd.. Prostě úplně něco jinýho!

Tu minulou jsme podepisovali v hospodě u piva...

Datum: 12.06.14 19:34
avatar

Jsem ráda, že jste mou odpověď nebral jako kritiku, mínila jsem ji jako radu do budoucna. Člověk se může dobrat (téměř) všeho, ale musí vědět, jaká má práva. Platit si na všechno advokáta by dost "lezlo do peněz".

Už jste novou smlouvu podepsal? Nechcete sem hodit její text se znečitelněnými osobními údaji? Podívali bychom se Vám na ni.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.