Ukončení hlavního pracovního poměru ve zkušeb

Od: Datum: 11.06.14 20:24 odpovědí: 6 změna: 11.06.14 22:10

Ahoj poradíte někdo jak mám ukončit hlavní pracovní poměr, když ještě nevypršela zkušební lhůta? Nevím jakým stylem to udělat. Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.06.14 20:28

Tak jsem to ukončoval i já dvakrát.Bez udání důvodu.Návod jsem našel na internetu http://best-page.cz/vypoved-z…nancem-ve-zkusebni-dobe-vzor/

doplněno 11.06.14 21:53:

A ukončení dáš k datu jakému chceš.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 11.06.14 20:34

Az sem dorazi @ivzez , tak ti vysvetli, ze to neni "vypoved" (na kterou se i ve zkusebni dobe vztahuje 2 mesicni vypovedni lhuta), ale "ukonceni pracovniho pomeru ve zkusebni dobe", kterym konci pracovni pomer okamzite (pokud se pochopitelne jednotlive strany nedohodnou jinak - napriklad "k pristimu patku").

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jancak
Datum: 11.06.14 20:48

Imgify --- úplně správně je ZRUŠENÍ pracovního poměru ve zkušební době (NE ukončení, též to občas nesprávně zaměním)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 11.06.14 22:00

Diky za upozorneni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.14 20:50
avatar

Ve zkušební době mohu obě strany zrušit pracovní poměr z jakéhokoli důvodu, nebo bez udání důvodu. Stačí napsat jednoduše - Ruším pracovní poměr dle §66 ZP ke dni...Pracovní poměr tak skončí dnen doručení druhé straně, nebo ke dni, který v písemné formě uvedete.

doplněno 11.06.14 20:55:

Příslušný § viz: http://zakony.centrum.cz/zako…t-2-hlava-4-dil-7-paragraf-66

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.14 22:10
avatar

Odkazovaný vzor nedoporučuji, zaměstnavatel samozřejmě pracovní zařazení i den vzniku pracovního poměru zná, toto vše je zbytečné uvádět.

Také zaměstnavatele neinfomujeme, že chceme zrušit pracovní poměr.

Pracovní poměr prostě zrušíme (bez zbytečné omáčky). Stačí jednoduchá formulace, jak uvádí KapkaNaděje.

Určitě nezapomeňte uvést datum, kdy pracovní poměr skončí, obzvláště, pokud budete chtít písemné zrušení doručit předem.

Aby bylo zrušení pracovního poměru ve zkušební době platné, musí být písemné a musí být doručeno druhé straně.

Já ale doporučuji písemné zrušení předat osobně v den, kdy chce zaměstnanec skončit, hned na začátku pracovní směny, převzetí si nechat potvrdit na kopii).

Zaměstnavatel by měl do konce pracovní směny zvládnout vyhotovit potvrzení o zaměstnání (dříve "zápočtový list"), takže si je můžete vyzvednout na konci směny.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.