Umístění dítěte s autismem do školky

Od: Datum: 10.06.14 19:16 odpovědí: 7 změna: 11.06.14 11:55

Dobrý den. Obracím se o radu, máme potvrzený autismus u skoro pětiletého dítěte. Konečně prošlo veškerým vyšetřením a bohužel se diagnoza potvrdila. Od pátku máme i písemné vyjádření a začalo nám hledání mateřské školky, pro naše dítě.

Minulý rok bylo děcko od září přijaté do normální mateřské školky, ale druhý den bylo vráceno, že mají podezření na toto onemocnění a doteď se čekalo, na veškerá potřebná vyšetření. Protože je maminka na mateřské ještě s mladším dítětem, tak toto děcko s postižením, mohlo být doma.

Bydlíme v Praze a od pátku obcházíme a telefonujeme, ale nikde naše dítě prý nepřijmou.

Poradí někdo, jak a kde hledat umístění v Praze, aby byla šance, aby naše dítě mohlo od září chodit do školky?

To mu bude už 5 let.

Děkuji za rady. Babi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.06.14 19:24

APLA neporadí? Zkuste http://www.praha.apla.cz/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: babi*
Datum: 10.06.14 19:34

Tam bylo děcko na vyšetření, rady by byly, ale oni umístění do školky, asi nemohou ovlivnit. Musíme zkoušet vše, co se dá.

Děkuji.

Datum: 10.06.14 20:00
avatar

Nevím, jak to bude za rok, jestli bude moci navštěvovat obyč školu, nebo ne.. Ale nemá některá speciální a praktická škola v okolí přípravnou třídu? Jistě, není to školka, ale časově by to spolu s družinou zřejmě vycházelo nastejno.

doplněno 10.06.14 20:39:

I tak by to šlo. Není to jakoby nultý ročník školy; do přípravek vemou i čtyřleté (možná i mladší?) a některé z dětí tam také zůstávají déle, než by měly, i když už mají věk na první třídu. Podle schopností.

Zkuste se poptat, ať už v těchto školách, nebo lidí, s kterými jste teď v kontaktu, lékařů, odborníků a tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: babi*
Datum: 10.06.14 20:09

Prognóza psychologa je roční odklad školy, s tím, že bude spíš navštěvovat speciální školu.

Datum: 10.06.14 21:20
avatar

Nedělejte to! Nedávejte ho do normální školky. Bude veliký chudák. Ve třídách je 26-28 dětí. Vůbec si nedovedu autistu v tom ruchu, představit. Dnešní pětileté děti jsou nesmírně zvídavé, poučené, znalé, dravé a váš chlapec bude mezi nimi ztracen. Učitelky mají dáno, co děti v určitém věku mají umět a ony nebudou mít čas se vašemu chlapci specielně věnovat. Musíte najít speciálku, kde mají 8-10 dětí, 2 učitelky + asistenty. Mají také speciální metodiky a ověřené postupy. Spolupracují s psychology a psychiatry. Do normální školky rozhodně autista nepatří!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.06.14 11:55
avatar

Souhlasím. Je prakticky nemožné se ve třídě s 25 dětmi zabývat půl dne jen tím jedním, to prostě nejde, i kdybych nakrásně chtěla. Nehledě na to, že děti mají pořád tendenci vysmívat se a odstrkovat toho, kdo se nějak liší a je méně průbojný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 21:49
avatar

Milá "babi", nejvíce na umístění záleží to, jaké věci Vaše vnouče zvládne a jak se chová v těch situacích, které jsou pro něj nestandardní, ve kterých má problémy. Znám autisty, kteří, když se dodržovala pravidla (velký fyzický odstup, nevyžadovat pohled do očí, nenutit do spolupráce se spolužáky atp.), úspěšně (převelice úspěšně!) dokončili ZŠ. A vím, že existují takoví, kteří by to nezvládli, ať by se učitelky nebo rodina na hlavu stavěli.

U nás v Liberci je Jedličkárna, berou tam děti téměř "se vším" a dle individuálních potřeb - když nepočítám ty úplně "nevzdělavatelné" (pardon za výraz, ale tak to je), tak dětí s nejtěžším postižením je ve třídě asi 6. Namíchaní - jeden je inteligentní, ale po obrně, druhý je mentálně postižený, třetí autista, čtvrtý tělesně postižený... ale v maličkém kolektivu. Není nějaké podobné zařízení u vás?

Radím Vám, pokud si myslíte, že na běžnou MŠ a ZŠ chcete, shrňte si, v čem je to dítě zvláštní a jakou péči potřebuje, a na rovinu se ptejte školek, jestli toto mohou poskytnout. Říct "na dítě s autismem my nejsme vybaveni" umí každý, a třeba zrovna Vaše dítě (vnouče) by to zvládlo. Ale to tušíte Vy (popř. Vaše poradenské zařízení, my jsme jej nikdy neviděli a nic o něm nepíšete). Pokud jste to tedy již tak neudělali - pokud Vám na konkrétní požadavky řeknou, že to nejde, tak s tím nic nenaděláte, ať už mají pravdu nebo se Vás chtějí zbavit.

doplněno 10.06.14 21:50:

Omlouvám se, nečetla jsem Vaši odpověď z 20:09, v tom případě považujte můj poslední odstavec za irelevantní.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.