Presumpce neviny platí ve všech případech?

Od: Datum: 10.06.14 08:39 odpovědí: 24 změna: 14.06.14 20:13

jak je to s našim právem?Platí ve všech případech presumpce neviny?To znamená,že čin se musí dokázat?Nebo někde je to jinak,že čin se nemusí dokazovat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.06.14 09:46

Tak ve většině případů to tak je, ale může se vyskytnout případ, kdy to dotyčný odsouzený cítí jinak. Je to váš případ?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 09:48
avatar

haha, určitě to neplatí ve všech případech. Jsou případy, kdy vy musíte dokázat, že jste neporušil předpis.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: janplinto*
Datum: 10.06.14 09:50

Sexuální obtěžování, tam platí presumpce viny. Údajný(á) obtěžující musí prokázat, že se ničeho nedopustil. Není to bezva? *zed*

doplněno 10.06.14 10:34:

Vzpomeňte si na případ Jana Šafránka z Hlinska. Bezmála dvacet let pekla - za nic.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.06.14 10:15

tak že údajný ,,viník,, musí, nebo spíš, že chce prokázat svojí nevinu je ve všech případech, nejen při sexuálním obtěžování, proto se vyšetřuje a vyšetřovatelé vyvracejí námitky obžalovaných důkazy, které je většinou usvědčí. A je to o morálce, zloděj se nepřizná, většinou říká, že tam nebyl, nebo že ty kradený věci, co se u něj našly měl jen v úschově. Násilníci si zase na nic nepamatují a své oběti neznají, nebo je viděj poprvé až z fotek u vyšetřovatelů. A když jsme u té presumpce neviny, tak právně to platí, ale jak bych to řekl, lidsky to neplatí, většinou už podezření stačí k tomu, aby okolí toho dotyčného samo odsoudilo.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.06.14 09:50

Ano,do rozhodnutí soudu či jiného kompetentního orgánu,se na každého pohlíží jako na nevinného. To je základ našeho práva. Každý jiný postup nelze připustut a je protizákoný.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.06.14 12:06

jestli máte na mysli trestné činy a přestupky, pak se vina musí prokázat, do pravomocného rozhodnutí soudu či jiního orgánu se na podezřelého/obviněného pohlíží jako nevinného.

postup a pohled ve věcech občanskoprávních atd. je rozdílný než postup např. u výše uvedených trestních.

Hodně zjednodušeně řečeno, snad srozumitelně.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.06.14 12:36
avatar

jj, zloděj se nestane zlodějem ve chvíli, kdy něco ukradne, ale až mu to prokáží u soudu a za tu jeho zlodějinu ho odsoudí.

Mám pravdu?

Promiňte, ale to co uvádíte, je degenerativní změna v chování této civilizace.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 12:56

ale není to tak, že se zloděj stane zlodějem, až se mu to prokáže, ale když má být za to potrestaný, tak se musí prokázat, za co dostal ten trest. Je to o morálce a myslím si, že se málokterý zloděj přizná. A někdy se až divím, když je to nadmíru prokazatelné, co obvinění spáchali a je jim navržený trest, že se ještě odvolávají a nečiní tak žádné pokání a svoje zpytování. Ten chlap, co zabil půlku autobusu lidí u Nažidel byl vlastně několikanásobný vrah a ještě se odvolal a řekl bych, že je už dávno na svobodě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 12:59

Vrahem by byl, pokud by je zabil úmyslně. On jel po silnici.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.06.14 12:41

Máte pravdu. Ovšem v přestupkovém řízení presumpce neviny neplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.14 10:43

od kdy? od té doby co jste dostal blokovou pokutu za rychlost? :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.14 01:15
avatar
imhad...je fajn taková iluze a přesvědčeni,jenže realita v Čechách je bohužel někde úplné jinde...x lidi ma x zkušenosti,kdy tomu ve vztahu s českou justici bylo jinak- já vám uvedu jednu názornou ukázku českého pravá za všechny...je dokonce uzákoněno,ze st.zástupce ma o den(9 dni) delší lhůtu na odvoláni po vynesení rozsudkuu soudem I.stupne než obžalovaný(čili v tu dobu stále de iure nevinný člověk) a to 8 dni...jak je toto možné,když nám Ustava zaručuje rovnost stran před soudem...?!? A podobných "drobnosti" obsahuje naše právo víc...takže vám jen popreju abyste se nikdy nedostal do soukolí české justice-pro. vas by to prozření melo velmi silné důsledky...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.14 06:05
avatar

Mohl byste prosím své tvrzení doložit odkazem na nějakou právní normu? V o.s.ř. se totiž v § 204 uvádí, že: Odvolání se podává do patnácti dnů od doručení písemného vyhotovení rozhodnutí u soudu, proti jehož rozhodnutí směřuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 13:03

U naši justice neplatí níc a nikdy si nemůžete být ničim jistí i když jste nevinný.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.06.14 10:44

před soudem je minimálně 95% lidí nevinných, to nevíte? :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.14 19:16

danys - to jsou takový hloupý kecy , dokud se do té situace nedostaneš ty sám. V mém případě rozhodla samosoudkyně bez jednání . Když jsem podal odpor a vyvolal jednání , tak se tak vykrucovala , aby nemusela přiznat , že se spletla , že mne nakonec uznala vinným. Na kraji , kde jsem předeslal že děj tak jak ona napsala dokonce odporuje fyzikálním zákonům , tak mne nakonec sprostili viny. Nikdo mi ale nezaplatil čas nervy a advokáta.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.14 20:17
avatar

haha. *smich**smich**smich*

Vidím že jste se ještě nestazil se soudním aparátem. Co byste řekl tady tomu případu? Je to úplná hloupost nebo smutná skutečnost?

Byl jednou jeden, na kterého jeho bývalka podala oznámení, že dluží peníze na výživném. Bylo to poměrně málo, jen 8000. To znamenalo, že případ se neřešil líčením soudním, ale jen líčením zrychleným. Soudní rozhodnutí nervynesl soudce rozsudkem, ale jen vyšší soudní úředník soudním rozhodnutím. A byl hotový raz dva. Protože se nejednalo o rozsudek, ale jen o výkon rozhodnutí, pak ho tomu dotyčnému ani neposlal. Nebyl důvod, proč by měl. Ten dotyčný se o rozhodnutí dozvěděl až ve chvíli, kdy mu na plat byla vyměřená exekuce, dávno po odvolací lhůtě. Nic nedlužil a přesto odvolávání bylo marné.

Tak co mistře? Co mi řeknete? Je to úplná hloupost nebo smutná skutečnost?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ydal
Datum: 12.06.14 07:08

To je zase lží...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.14 13:04
avatar

haha. To je zase lží? Se mi líbí jak si vy mistři práva notujete.

To co jsem popsal se událo mě osobně. Jak jste pumpnutelný, pak vás pumpnou a může se stát, že jste poslední, kdo se o věci dozví. Kdybych byl nějaký somrák nebo cikán či bezdomovec, pak se nic takového nestalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.14 14:09

figurek: kdybyste to napsal nějak srozumitelně, pak by třeba někdo na tu vaší story reagoval!

Dlužil jste peníze na výživném nebo si vše vaše ex vymyslela?

Vysvětlete mi prosím, co je to zrychlené líčení..

Věděl jste, že je proti vám vedeno řízení?..samozřejmě, že věděl, měl jste možnost si vzít advokáta, jelikož jak vidím, zřejmě tr. právu moc nehovíte! Nic proti vám, ale viděl bych chybu ve vaší neznalosti a hlouposti!

Ha Ha...:)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: buss
Datum: 11.06.14 10:48

Musíte všem napsat, v jaké oblasti práva. Máte-li na mysli oblast trestní, podívejte se do trestního řádu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.14 17:38

Pokud vim, tak zaloba o otcovstvi bere zalovaneho muze automaticky jako vinika a on musi prokazat, ze jim neni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.14 14:14

co si třeba přečíst předchozí příspěvky, kde jsem se snažil i méně chápavým to laicky vysvětlit?!

tedy pro vás ještě jednou:

"postup a pohled ve věcech občanskoprávních atd. je rozdílný než postup např. u výše uvedených trestních"

Jedná se o občansko - právní spor, kde je postup úplně jiný než u věcích trestního charakteru!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.14 20:13

Když jsme u našeho soudnictví - žena byla odsouzena jménem republiky aniž jí kdokoli oznámil, že proti ní něco má. Bydlela v řádně nahlášeném trvalém bydlišti, chodila do práce (pracovala pro stát). Když ji soudce odsoudil, nikdo ji ani nezastupoval. Ani zákonný opatrovník. Soudce si v pohodě vystačil sám s protistranou.

Rozsudek se válel na soudě a dověděla se o něm naprostou náhodou. Když zahájila příslušné kroky na svou obranu, soudce naznal, že vlastně není místně příslušný a poslal to jinam. Po čtyřech letech souzení vyhrála.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.