Darovací smlouva

Od: Datum: 09.06.14 23:03 odpovědí: 9 změna: 15.06.14 08:01

Dobrý den, připravuji darovací smlouvu na část rodinného domu (podle vzoru na netu) a docela by mne zajímalo, na co si dát pozor. Jedná se o vztah mezi mnou a mým bratrem. Já jsem darující. Nerad bych na něco opomněl, co by se potenciálně mohlo obrátit proti mne,,. Nechci od vás nějaké přesné klauzule, spíše se mi jedná o obecné tipy... díky moc, p.m.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 09.06.14 23:28

Dobrý den, můj obecný tip je nechat si tu smlouvu sepsat notářem, který to zná a zaručí se tím i bezproblémový vklad do KN. Pokud nebude smlouva "košér", tak KN ji nevloží a vrátí.

Tím se vše prodlouží. Ovšem, takto bych to udělal já, resp. takto to uděláno bylo. Stálo to peníze, ale nebyl žádný problém. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x

Od: pavla2014
Datum: 10.06.14 10:51

Hlavně si dejte pozor na přesnou specifikaci nemovitosti. Docela to komplikuje změna legislativy - budova je nově součástí pozemku. Pokud se v těchto pojmech neorientujete, tak kromě rizika, že Vám to vrátí katastr je tu ještě větší riziko, že Vám to sice nevrátí, ale bude to přesto špatně a založí Vám to velké problémy do budoucna.

Od: pdjwp
Datum: 10.06.14 12:26

Upřímně vás varuji, něco podobného jsem zažil v příbuzenctvu a od doby darování začalo peklo od obdarovaného. Ohledně vlastního textu bych doporučil smlouvu nechat sepsat advokátem, protože skutečně opomenete mnho věcí - už jen označení toho, co darujete. Vzory na webu jsou nejspíše staré. Od 1.1.2014 platí nové předpisy v této oblasti.

Datum: 10.06.14 13:30

Bohužel je to tak, že i někteří advokáti v tom "mají hokej". Kromě velkých advokátních kancelář, tam je to ale zas dost drahé. U notářů je přeci jen jistota - je to jejich "denní chlebíček". Cena je stanovena vyhláškou a u darovací smlouvy se platí jen polovina tarifu. S bratrem se dohodněte, jakou cenu darované části nemovitosti uvedete a sandno si zjistíte, kolik budete platit. Notáři to píšou notářským zápisem a to má tu výhodu, že za případnou chybu notáře ručí stát.

Od: pravnik
Datum: 10.06.14 15:19

Stavba může (ale také nemusá) být součástí pozemku - orientujte se podle aktuálního zápisu v katastru. Pokud stavba součástí pozemku je, darujete podíl na pozemku X (zastavěná plocha a nádvoří), jehož součástí je stavba č.p.Z a podíl na pozemku Y (zahrada) - tak nějak to bývá. Pokud stavba součástí pozemku není (ale je samostatnou nemovitostí), darujete (1)podíl na budově č.p.Z na pozemku X, (2)podíl na pozemku X a (3)podíl na pozemku Y. Dárce daruje a obdarovaný dar přijímá, dárce seznámil obdarovaného se stavem daru a obdarovaný jej v tomto stavu přijímá. Nezapomenout na salvátorskou klauzuli.

Datum: 10.06.14 16:18

Autor "pravnik" sice poskytnul další možná cenné informace, ale i přesto bude velmi ošemetné řešit darování části nemovitosti pomocí vzoru na internetu a rad rádců, byť to mysleli dobře. Základní rozpor je například v tom, že tazatel se ptá na darování části nemovitosti a nikoliiv na darování podílu na nemovitosti. Možná je to to stejné a možná není !

Od: pravnik
Datum: 11.06.14 15:17

část nemovitosti neexistuje, takže ji převádět (darovat) nelze, podíl na nemovitosti (občas nazývaný část) převádět lze

Datum: 12.06.14 11:21

Pozemek lze rozdělit, v rodinném domě lze vyčlenit samostatné bytové jednotky. Nevíme nic o nemovitosti ani o záměrech tazatele. Cílem rubriky je poradit. Tak se i stalo. Názor, že to není věc vhodná k laickému řešení zde převládá.

Od: petrmr
Datum: 15.06.14 08:01

dekuji za vsechny reakce, spise se mi jedna o postrehy a poznatky lidi, ktere taky takovou smlouvu sepisovali. samozrejme vim, ze si to mohu nechat udelat u pravnika

daruji idealni polovinu rodinneho domu, zadne casti domu atd.

diky

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.