Dododa o provedení práce - co si platím?

Od: Datum: 09.06.14 18:29 odpovědí: 3 změna: 09.06.14 20:49

Zdravím rádcové,

nastoupila jsem na dohodu u provedení práce za 60Kč hrubého, na konci června mi končí rodičák, chtěla jsem se zeptat zda si potom musím sociální a zdravotní platit sama, a zda se musím hlásit na pracák a oznámit změnu i na pojišťovně?

děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.06.14 19:51

Takže u DPP při odměně do 10 000kč/měsíc si platíte sama zdrav. pojištění (až vám skončí rodičovská). Při evidenci jako uchazeč o zaměstnání si můžete vydělat max. 4250kč/měsíc. Nad tuto částku se musíte odhlásit z evidence úp

Po ukončení rodičovské máte nárok na podporu v nezaměstnanosti --- během evidence na úp lze mít buď podporu NEBO přivýdělek (NELZE SOUČASNĚ pobírat podporu a u podpory si přivydělat do zmíněné částky 4250kč). Je úplně jedno kolik si vyděláte, třeba 500kč --- při výdělku vám podporu zastaví.

Takže si rozmyslete, co je pro vás výhodnější. Podpora nebo výdělek?

Sociální si sama neplatíte, pouze si můžete sama hradit dobrovolně důchodové pojištění. Pro samoplátce není povinné, částka kolem 1700kč/měsíc. Při pobírání podpory v nezaměstanosti/při rekvalifikaci máte po celou dobu pobírání podpor započítánou tuto dobu jako důchodově pojištěnou + navíc max. 1 rok evidence na úp do 55 let věku (+2 roky nad 55let)

Ještě máte možnost zůstat doma jako celodenně pečující osoba o 1 dítě do 7 let věku NEBO o 2 děti do 15 let věku. Jako celodenně pečující osoba o děti máte zdrav. pojištění hrazené státem. Toto se též musí hlásit na zdrav.pojišťovnu

Všechny změny se musí hlásit do 8 dnů na vaši zdrav.pojišťovnu, jinak skáče penále a narůstá dluh za zdrav. pojistnění

doplněno 09.06.14 19:55:

Na úp se hlásit nemusíte, není to povinné, záleží na vás jakou variantu zvolíte. V každém případě všechno HLÁSIT na zdrav. pojišťovnu do těch 8 dnů od ukončení rodičovské. Další změny v platbě pojistného (úp, samoplátce) též hlásit do 8 dnů! Zdrav.pojištění pro samoplátce je 1148kč/měsíc

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 09.06.14 20:19

janccak - děkuji za vyčerpávající odpověď, v mém případě s měsíčním výdělkem cca 8300 čistého mi nezbývá než se nahlásit na pojišťovnu a platit si zdravotné sama. Mockkrát děkuji za objasnění situace !

Datum: 09.06.14 20:49
avatar

Při odměně do 10.000 Kč měsíčně budete z dohody odvádět pouze daň (nezapomeňte podepsat prohlášení k dani, jinak by zaměstnavatel odváděl srážkovou daň). Do konce června nikam nic hlásit nemusíte, RP se vyplatí ještě za celý červen.

Na DPP můžete pro jednoho zaměstnavatele odpracovat max. 300 hodin, což odpovídá necelým dvěma měsícům.

Potom záleží na Vás, zda se přihlásíte na ÚP nebo ne (to není povinnost, jde o právo nezaměstnaných).

Neuvádíte dost informací k posouzení, co/kdy byste musela hlásit na zdravotní pojišťovně. Nejlůépe bude tam zajít osobně a domluvit se s nimi.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.