Volno za prescas x okamzite zrus. PP

Od: Datum: 07.06.14 11:33 odpovědí: 5 změna: 07.06.14 20:41
Pracuji ve firme kde je bezne delat mesicne 20-40h nad ramec uvazku ktere nam nikdo neplati. Piseme rucni dochazku do sesitu a do tabulky v pc. Na vyplatnici mam vzdy jen fond prac.doby. Na muj dotaz kde hodiny jsou (e-mail ucetni) pisemne nikdo nereaguje. Po tel. nadrizeny nejak mlzil ze mame premie atp. Jsem rozhodnuty z prace odejit, nepeknych veci se tam deje vice. Hodne jsem cetl o okamzitem zruseni. Mam kopii rucne psane dochazky coz je snad dostatecny dukaz a nejake dalsi veci. Z diskuzi vim, ze zamestnavatele toto nechteji uznavat a snazi se pak zuby nehty branit. Mam jen obavu z toho, aby nezacali argumentovat ze mi misto penez chteli dat volno (logicky je to hloupost, nedavaji mi ho dva roky tak ze by najednou...?). Proto se chci zeptat zda rozumim spravne lhutam. Pokud mam prescas v unoru mzda mi nalezi nejpozdeji do konce brezna, pak je jeste 14 dni lhuta a pak behem 2 mes muzu okamzite zrusit PP tedy nejpozdeji do pulky cervna. A zaroven za prescas odpracovany v unoru mohu dostat volno a to ve lhute 3 mes tedy nejpozdeji do konce kvetna? Pokud tedy mam prokazarelny prescas za unor za ktery nemam v kvetnu penize ani volno muzu zrusit PP? A jeste dotaz muze mi teoreticky zamestnavatel penize za unor pricist az do kvetnove vyplaty? Kdyz zrusim PP tak kdyby to jeste pred odeslanim pricetli k vyplate za kveten, lze to? Vyplatnici dostanu okolo 20. pak by nebyla prakticky zadna moznost PP zrusit aniz by me zamestnavatel napadl argumentem chtel jsem dat volno nebo v tehle vyplate mate penize. Diky!
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.06.14 16:57

JAK prokážete hodiny přesčas? Tak, že ukážete jakýsi sešitek, kam si Vy sám píšete docházku? To se domnívám, není dobrý agument.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mirreccek
Datum: 07.06.14 17:09
Pracuji na prodejne kde se pravidelne stridame po smenach. Prodejni doba je jasne dana na kramu jsem sam. Pokud tam nejsem ja musely by byt hodiny v dochazce nekoho jineho. Neni to jakysi sesitek ale standardni dochazkovy sesit kam se vlastni rukou zapisujeme s kolegou popr kdyz nejdeme tak brigadnik. Mame klasicke deleni smen kratky x dlouhy. Pokud bych smeny neodmakal musel by byt v dochazce nekdo jiny. Poradte mi jak mam dokazat ze jsem v praci BYL kdyz jediny kdo to 100% vi je zamestnavatel?
Datum: 07.06.14 17:45

No, to právě budete muset dokázat Vy, že jste tam byl. Jestliže Vás ve Vašem tvrzení nepodpoří druhý zaměstnanec či brigádník, tak si myslím, že to budete prokazovat těžko. Zaměstnavatel třeba řekne, že tam byl on.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.14 20:34
avatar

Má-li zaměstnavatel v obchodě jediného zaměstnance, nebude podle mne obtížné prokázat, že tam po celou prodejní dobu prodával zaměstnanec. Doporučila bych ale začít pomalu.

Opatřete si několik ověřených kopií (4-5) docházky za uplynulé dva roky. (Tady může být problémem odnesení sešitu docházky z pracoviště, ale notář ani Czch Point za Vámi nepřijdou.)

Se zaměstnavatelem dále komunikujte výhradně písemně, zasílejte doporučeným dopisem s dodejkou na sídlo firmy (elektronická komunikace by fungovala pouze v případě, že e-maily podepíšete zaručeným elektronickým podpisem).

Vyzvěte zaměstnavatele písemně k doplacení dlužné mzdy plus příplatku za všechny přesčasové hodiny v uplynulých letech (nárokovat můžete až tři roky zpětně). Přiložte jednu ověřenou kopii a zašlete doporučeným dopisem s dodejkou.

Od všeho uchovejte kopie, podací lístky a potvrzené dodejky.

------- Teprve, pokud zaměstnavatel nevyhoví ve stanoveném termínu (dejte mu cca 10-15 dnů), bych uvažovala o zrušení pracovního poměru podle § 56.

------- Sebod, zákazníci prodejny nejpíše budou vědět, kdo je obsluhoval ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.14 20:41
avatar

(1) Náhradní volno za přesčasy v únoru by zaměstnavatel musel poskytnout v následujících třech měsících (v březnu až červnu).

(2) Zákonná lhůta pro doplacení dlužné mzdy činí 15 dnů. Pro mzdu za únor lze pracovní poměr zrušit nejdříve 16. dubna. Jestli Vám zaměstnavatel do 15. dubna včetně nevyplatil mzdu za únorové přesčasy, můžete pracovní poměr zrušit.

(3) Náhradní volno se poskytuje místo příplatku za přesčas, nikoliv místo mzdy, tu už Vám měl zaměstnavatel vyplatit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.