Dodatek smlouvy - přesčasy / + Nová smlouva

Od: Datum: 05.06.14 15:08 odpovědí: 1 změna: 05.06.14 15:38

Dobrý den,

1) s účinností od 1.3.2014 jsme jako zaměstnanci v naší firmě podepsali dodatek k pracovní smlouvě, jejímž obsahem je proplácení přesčasů. Dodatek je platný do 31.12.2014. Dva měsíce jsme přesčasy aktuálně proplacené dostaly, nicméně se teď údaly ve firmě nějaké skutečnosti, kdy se firma z ničeho nic rozhodla, že nám přesčasy proplácet nebude.

Vše ovšem proběhlo na dálku, kdy tato rozhodnutí padla způsobem takovým, že nám byly přetlumočeny naším českým managerem (vedení je ze zahraničí) - navíc takové stanovisko bylo oznámeno emailem. Žádný dodatek o tom, že by se proplácení přesčasů rušilo jsme jako zaměstnanci nedostali a ani nedostaneme - nic jsme nepodepsali. Počítáme, že nám nyní v červnu přesčasy proplacené nebudou - máme ale platné dodatky smluv, kdy by tomu tak být mělo.

Jaké jsou v tomto případě možnosti, pokud nedostaneme řádně zaplaceno za hodiny navíc? Lze se nějak bránit?

2) k 31.5.2014 mi skončila první půlroční smlouva na dobu určitou. 1.6. jsem ale zcela běžně do práce přišel a dál konám svou práci. O tom, že mi smlouva skončila se samozřejmě ví, tato skutečnost navíc byla oznámena vedení mnou i mým nadřízeným včas a to ještě před skončením smlouvy. Novou smlouvu stále nemám. Dočetl jsem se, že v tomto případě pokud nadále chodím do práce a zaměstnavatel o tom ví, se smlouva automaticky prodlužuje na dobu neurčitou. Opět ovšem počítám, že až se někdo uráčí novou smlouvu připravit bude to opět smlouva na dobu určitou. Mám v tomto případě kdyžtak poukázat na porušení zákona 262/2006 Sb., zákoník práce § 65 odst. 2 a odmítnout podepsat takovouto smlouvu (reps. dodatek?). Pokud nebudou chtít respektovat tuto věc, jaké mám opět možnosti se bránit?

Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.06.14 15:38
avatar

Nedoporučuji poukazovat na porušování zákoníku práce. Novou smlouvu klidně odmíněte podepsat, odůvodněte § 65, odst. 2, podle něhož se Vaše smlouva změnila ve smlouvu na dobu neurčitou.

Zaměstnavatel to nemůže nerepektovat. Zákoník práce platí pro zaměstnance i pro zaměstnavatele.

V takovém případě není třeba puzavírat novou smlouvu (a ani to nedoporučuji), s výjimkou doby určité platí vše, co jste si sjednal v původní smlouvě.

Rozhodnete-li se přistoupit na zaměstnavatelův návrh a znovu s ním sjednat pracovní poměr na dobu určitou (případně i s "novou zkušební dobou"), půjde o Vaši svobodnou vůli. (Nikoliv, že Vám "zaměstnavatel dal něco podepsat".)

------- K pracovním smlouvám, dodatkům a přesčasům:

Uzavření pracovní smlouvy stejně jako dodatku k pracovní smlouvě je vždy dobrovolným oboustranným právním krokem. Ani u zmíněného dodatku tedy nešlo o něco, co "Vám dal zaměstnavatel podepsat".

Zaměstnavatel navrhnul určitou změnu pracovní smlouvy, na kterou jste Vy podpisem dodatku dobrovolně přistoupili. (Přistoupit na návrh zaměstnavatele nebyla Vaše povinnost.)

Pokud jste si v dodatku sjednali mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas, měl by Vám zaměstnavatel zároveň mzdu zvýšit (měl by započíst předpokládané přesčasy).

Takto sjednaných přesčasových hodin můžete max. 150 v kalendářním roce, ostatní hodiny musí zaměstnavatel zaplatit.

---- Nyní platí to, co jste si 1. března t.r. sjednali. Pokud Vám zaměstnavatel na základě uzavřeného dodatku nebude přesčasy platit, nemáte se čemu bránit, protože jste na návrh přistoupili dobrovolně (viz výše).

------- Do budoucna:

Kdykoliv Vám zaměstnavatel předloží jakýkoliv návrh (předloží něco k podpisu), vyžádejte si před podpisem písemnost k prostudování a zkonzultujte ji s právníkem - specialistou na pracovní právo.

Případně se obraťte na odbory. Nemáte-li ve firmě odborovou organizaci, můžete se obrátit na kteroukoliv odborovou organizaci v okolí.

------- Odkaz: ZP, § 65, odst. 2

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.